Üçbaşlı, Mihalıçcık

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Üçbaşlı
—  Köy  —
Eskişehir in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Eskişehir
İlçe Mihalıçcık
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 101
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 222
İl plaka kodu 26
Posta kodu 26900
İnternet sitesi: YerelNet

Üçbaşlı, Eskişehir ilinin Mihalıçcık ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün İlk kuruluş tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte 1700'lü yılların sonunda kurulduğu sanılmaktadır. Rivayete göre üç hane gelip buraya yerleşmiştir. Bunların; ÖMERAĞALAR, HAMZALAR ve GIYGILAR kabileleri olduğu bilinmektedir. Rivayette adı geçen Ömer Ağa'dan bu yana 7 nesil geçmiş durumdadır. Köy üç tepe arasına kurulmuş, etrafından üç dere akmaktadır (Değirmendere, Aşirli ve Acısu). Bu nedenle "Üçbaşlı" ismini almıştır.

1800'lü yılların başında başta Hacı Halit Ağa (Hacelda) olmak üzere bazı Gürleyik Köylüleri de köye yerleşmiştir. Yunan işgali sırasında, köylüler, köyü boşaltarak dağ köylerine sığınmışlardır. Yunan giderken köyü ateşe vermiştir. Sonra köy yeniden kurulmuştur. 1975 yılında komşu köy Haliloğlan'da meydana gelen heyalan sonucu bu köy Üçbaşlı'ya yerleştirilmiştir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Eskişehir'e 121, Mihalıççık'a 31 km mesafededir. Sazak İstasyonuna 6, Yunusemre Beldesine 12, Ankara'ya 150 km uzaklıktadır. Köyün kuzey tarafındaki yamaçta tarihi yerleşim alanı bulunmaktadır. Güneyi dümdüz alabildiğine ovadır. Kuzeyinde ise ormanlar hakimdir. Meşe, çam, palamut, çakırga, alıç ağaçları vb. Köyün hemen uzantısında tepeler yer alır. Yıldıztepe, Kepez, Ahmetin Kaş, Kevenli Yolak, Subaşı, Türkmenoturağı in ve mağaraları vardır. Köyün kuzeybatı tarafında sıcak su kaynağı bulunmaktadır. Suyunun deri hastalıklarına ve romatizmaya iyi geldiği söylenmektedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi karasal bir iklimdir. Kışları çok çetin geçer. Köy, kış aylarında bile kendisine insan çekmektedir. Bu defa da kara avcılğı başlar köyün dağlarında. Yazları sıcaktır. Çevrede çok yeşillik vardır. İlkbaharlar yağışlıdır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, Orta Anadolu'nun gelenek ve görenekleri hakimdir. Düğünler ya da bayramlar aynı gelenekle ifa edilir.

Yemekleri; yine orta Anadolu'nun yemekleridir. Yuvak Çorbası, Tarhana Çorbası, Miyane Çorbası çorbalardan bazıları olup Höşmerim, bazlama, Haşhaşlı kömme de yemekleridir. Yeni diş çıkaran çocuklar için dağıtılan, "Gölle" tabir edilen buğday haşlaması, cenazelerin peşine verilen yemek ikramları, kadınların yolda yürüyen erkeklerin önünden geçmemesi hep bu kültürün getirdikleridir.

Hızlı kentleşme ve şehir yaşam tarzı bu kültürün yavaş yavaş kaybolmasına yol açmıştır. Okumaya zaman içinde artan bir ilgi olmuştur. köyün ilk okuyanlarından Eğitmen Mehmet GÜRSOY,oğlu Doğan GÜRSOY, 1949 yılında Hamidiye köy enstitüsü mezunu olup 33 yıl öğretmenlik yapan Abdullah GÖÇMEN'dir

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 101
1997 120

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Ancak Hayvancılık yok denecek kadar azalmıştır bunun sebebi de halkın Şehir hayatını tercih etmesidir.Tarım ise can çekişmektedir. Kuraklık, ekonomik kriz, plansız üretim, yeni çeşitlere geçmeme, tarımı bitme noktasına getirmiştir. Tarımla uğraşanların hemen hemen hepsi zor durumdadır. Köye yapılan sulama göleti sayesinde kurak arazi yok denecek kadar azdır. Sulama göletinde yetişen Aynalı Sazan balıklarının lezzetine doyum olmaz.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamakta, taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi bulunmakta ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Köy merkezinde bulunan ve erkeklerin toplanıp birbirleri ile her türlü konuları konuşup tartıştıkları "Toplum binası" olarak nitelenen, aynı zamanda Muhtar odası ile Köye gelen misafirlerin ağırlandığı misafirhane mevcuttur. 1998 yılında sulama kooperatifi kurulmuş ve faaliyetine devam etmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]