Çığlık (film, 1957)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çığlık
Il Grido
Il Grido (Çığlık)'nun özgün sinema afişi
YönetmenMichelangelo Antonioni
YapımcıFranco Cancellieri
SenaristMichelangelo Antonioni
Elio Bartolini
Ennio De Concini
OyuncularSteve Cochran
Alida Valli
Betsy Blair
Dorian Gray
MüzikGiovanni Fusco
Görüntü yönetmeniGianni Di Venanzo
KurguEraldo Da Roma
StüdyoSpA Cinematografica
Robert Alexander Productions
DağıtıcıAstor Pictures Corporation
Kino Video (ABD, DVD)
CinsiSinema filmi
TürüPsikolojik dram
RenkSiyah-beyaz
Yapım yılı1957
Çıkış tarih(ler)i22 Haziran 1957, İtalya
Ağustos 1957, Locarno Uluslararası Film Festivali, İsviçre
Nisan 1990, 9. İstanbul Film Festivali
Süre116 dakika
Ülkeİtalya İtalya
Dilİtalyanca
Önceki filmLe amiche
Devam filmiL'avventura

Çığlık (özgün adı: Il Grido), 1957 İtalya yapımı dramatik film. Film ABD'de The Cry ve The Outcry adlarıyla gösterime girmiştir. Nisan 1990'da 9. İstanbul Uluslararası Film Festivali'nde de gösterildi.[1]

Filmi, İtalya'nın hiçbir akıma sokulamayan kendine özgü yönetmeni Michelangelo Antonioni yönetmiştir. Antonioni'nin aynı zamanda Elio Bartolini ve Ennio De Concini ile birlikte senaryosunu da yazdığı filmin başlıca rollerinde Amerikalı aktör Steve Cochran, Alida Valli, Betsy Blair, Gabriella Pallotta ve Dorian Gray oynamışlardır. Betsy Blair de Cocran gibi Amerikalıdır. Filmin siyah beyaz görüntülerini Gianni Di Venanzo çekmiş, müziğini ise Giovanni Fusco yapmıştır. O tarihlerde ABD'de artık yıldızı sönmeye başlamış bir aktör olan Steve Cochran (1917-1965), Antonioni'nin bu filminde tutkuyla oynadığı 'Aldo' rolünde belki de hayatının en önemli oyunculuğunu ortaya koymuştur.[2]

"Çığlık", Antonioni'nin 1960'ta uluslararası büyük çıkışını yaptığı L'Avventura (Macera) filminden bir önceki filmidir. Aynı zamanda yönetmenin toplumsal kaygılarını yansıttığı, İtalyan Yeni Gerçekçiliği sinema akımından da izler taşıyan 'erken dönemi'ne ait son filmidir. Antonioni, L'Avventura'dan başlayarak kendine özgü şiirsel ve varoluşçu sinemasını oluşturmaya başlayacaktır.

"Il Grido" Ağustos 1957'de İsviçre'de 10.'su düzenlenen Locarno Uluslararası Film Festivali'nin büyük ödülünü almıştır (Bu ödül 1968'den itibaren verilmekte olan "Altın Leopar" ödülü değildir)[3] Ayrıca filmin görüntü yönetmeni Gianni di Venanzo, kendi ülkesinde "en iyi sinematografi" dalında Gümüş Kurdele ile ödüllendirildi.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

İtalya'nın kuzeyinde, Po Ovası'nda bir şeker fabrikasında motor teknisyeni olarak çalışan Aldo (Steve Cochran), Irma (Alida Valli) adında evli bir kadınla yedi yıldır birlikte yaşamaktadır. Birlikteliklerinden Rosina (Mirna Girardi) adında bir de kız çocukları vardır. Irma bir gün kâğıt üzerinde evli olduğu adamın iş aramak üzere gitmiş olduğu Avustralya'da ölmüş olduğunu öğrenir. Aldo bu durumun, evlenerek birlikteliklerini yasal hale getirmeleri için bir fırsat olduğunu düşünürken, Irma damdan düşer gibi başka bir adamı sevdiğini söyleyerek Aldo'nun evlenme teklifini reddeder, hatta artık ilişkilerine bir son vermek istediğini de sözlerine ekler. Bunun üzerine yıkılan ve bunalıma giren Aldo önce Irma'ya şiddet uygular. Ancak sertlik durumu daha da umutsuz hale getirince küçük kızını da yanına alarak yollara düşer.

Hayatına anlam kazandırabilmek için yeni bir arayış içine giren Aldo bütün Po Vadisi'ni dolaşır, düşük ücretli geçici işlerde çalışır, eski sevgililerini ziyaret eder, farklı kadınlarla birlikte olur. Önce eski sevgilisi Elvia (Betsy Blair)'ya gider. Sonra benzin istasyonu sahibi bir dul olan Virginia (Dorian Gray) ile tanışır ve bir süre de onunla yaşar. Sonra da Andreina (Lynn Shaw) adında bir fahişeyle birlikte olur. Ama bu yeni ilişkilerin hiçbirisi içindeki duygusal boşluğu doldurmaya yetmez. Aldo, Irma'yı hiçbir zaman unutamayacağını anlayarak sevdiği kadına dönmeye karar verir.

Ayrıldığı kasabaya döndüğünde çiftçilerin topraklarının askeri hava üssü inşa edilmek için istimlak edilmiş olduğunu öğrenir. Kasaba halkı bunu protesto etmek için sokaklara dökülmüştür. Aldo doğruca Irma'nın yaşadığı eve gider, pencereden içeriye baktığında Irma'yı küçük bir bebekle uğraşırken görür. Büyük bir umutsuzluğa kapılarak önceden çalıştığı şeker fabrikasına gider ve fabrikanın yüksek bir kulesine tırmanır. Irma ona doğru koşarken kendisini boşluğa bırakarak intihar eder.

Oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Aldo (Steve Cochran) kızı Rosina (Mirna Girardi)'yı da yanına alarak yollara düşer.
Oyuncu Rolü
Steve Cochran Aldo
Alida Valli Irma
Betsy Blair Elvia
Gabriella Pallotta Edera, Elvia'nın kızkardeşi
Dorian Gray Virginia
Lynn Shaw Andreina
Mirna Girardi Rosina
Pina Boldrini Lina
Guerrino Campanini Virginia'nın babası
Lilia Landi
Gaetano Matteucci Edera'nın nişanlısı

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "9. Uluslararası İstanbul Film Festivali". iksv.org. Erişim tarihi: 23 Ağustos 2009. [ölü/kırık bağlantı]
  2. ^ "Il Grido/review" (İngilizce). allmovie.com. 15 Şubat 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ağustos 2009. 
  3. ^ "Locarno International Film Festival: 1957" (İngilizce). imdb.com. 6 Ocak 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ağustos 2009. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]