Çöl Aslanı (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çöl Aslanı
The Searchers
"Çöl Aslanı" (The Searchers) filminin özgün sinema afişi
Yönetmen John Ford
Yapımcı C.V. Whitney
Senarist Frank S. Nugent
Alan Le May (roman)
Oyuncular John Wayne
Vera Miles
Ward Bond
Natalie Wood
Henry Brandon
Jeffrey Hunter
Müzik Max Steiner
Görüntü yönetmeni Winton C. Hoch
Kurgu Jack Murray
Stüdyo Warner Bros.Pictures
Dağıtıcı Warner Bros.Pictures
Cinsi Sinema filmi
Türü Epik-western, macera, dram
Renk Renkli (Technicolor)
Yapım yılı 1956
Çıkış tarih(ler)i 13 Mart 1956
Süre 119 dakika
Ülke Amerika Birleşik Devletleri ABD
Dil İngilizce
Diğer adları Çöl Aslanı (Türkiye)
La Prisonnière du Désert (Fransa)
Sentieri Selvaggi (İtalya)
Centauros del Desierto (İspanya)
Der Schwarze Falke (Almanya)

Çöl Aslanı [1] 1956 ABD yapımı epik western filmidir.Özgün adı The Searchers dır.

Senaryosunu Frank S. Nugent'ın Alan Le May'in 1954 yılında yazdığı aynı adlı romanından uyarlayıp yazdığı filmin yönetmeni John Ford'dur. Önemli rollerinde John Wayne, Vera Miles, Ward Bond, Jeffrey Hunter ve Natalie Wood oynamışlardır. Filmin VistaVision tekniği ile çekilmiş Technicolor görüntüleri Winton C. Hoch'a aittir. Müziklerini ise Max Steiner yapmıştır.

Filmde ırkçı bir savaş gazisinin kızılderililerin kaçırdığı yeğenini aramak için yollara düşmesi, yıllar süren bu arayış sırasında onu harekete geçiren amacın gittikçe daha tartışmalı bir hale gelişi anlatılmaktadır. Çevrildiği yıl Akademi tarafından görmezden gelinen ve eleştirmenlerce fazla önemsenmeyen bu film yıllar geçtikçe prestij kazanarak klasikleşmiştir. Kimilerine göre ise John Ford'un başyapıtıdır. O zamana kadar filmlerde hep kahraman rollerini oynamış olan John Wayne bu filmde alışılmadık bir biçimde ırkçı, takıntılı bir anti-kahraman'ı oynamaktadır.[2]

"The Searchers", ABD'de "kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli" filmler arasına seçilerek Kongre Kütüphanesi'nin "Ulusal Film Arşivi"nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.[3]

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski bir Konferederasyon askeri olan Ethan Edwards (John Wayne) Amerikan İç Savaşı'ndan döner ve erkek kardeşinin Teksas sınır yerleşim bölgesindeki evine gelir. Ancak yıl 1868'dir ve Amerikan İç Savaşı biteli 3 yıl olmuştur. Üzerinde hala Güneylilerin üniformasını ve silahlarını taşıyan Ethan'ın bu süre içinde ne yaptığı çok açık değildir. Kendisinden başka kimseye güvenmeyen ve yalnızlığı seven bir insan olan Ethan örflerini ve dillerini çok iyi bildiği Kızılderililere karşı içinde büyük bir nefret beslemektedir. Uzun süre aynı yerde kalamayan Ethan bir ara Texas Muhafızları'nın oluşturduğu geçici bir birliğe katılarak Komançilerin peşine düşer. Döndüğünde ise Kızılderililerin eve baskın yapıp kardeşini ve karısını öldürerek iki yeğenini kaçırmış olduklarını görür.

Kaçırılan kızlardan Debbie (Natalie Wood)'nin hala hayatta olduğunu öğrenen Ethan, kardeşinin evlat edinmiş olduğu yarı Kızılderili Martin Pawley (Jeffrey Hunter)'le birlikte saplantılı bir kararlılıkla yeğeni ve onu kaçıran Komançi şefinin (Henry Brandon) peşine düşer. Beş yıl boyunca Bütün Batı Amerika'yı baştan başa bıkmadan yılmadan dolaşırlar. Martin'in amacı üvey kızkardeşini sağ salim eve getirmekken, kalbi Kızılderili nefreti ile dolu Ethan'ın amacı o kadar belirgin değildir. Uzun bir süre Kızılderililerin arasında kalmış bir beyazın saflığını muhafaza edemeyeceğini, onun da artık bir Kızılderili sayılması gerektiğini düşünür. Bu bağlamda yeğenini bulduğunda onu kurtaracak mıdır yoksa öldürecek midir? Sonunda Ethan, Martin ve beraberlerindeki Texas Muhafızları Debbie'yi bulurlar. Martin Kızılderili şefini öldürür, Ethan da kafa derisini yüzer. Martin, Ethan'ın Debbie'yi öldürmesine engel olmak niyetindedir. Ama buna gerek kalmaz, aklı başına gelen Ethan ailesinden arta kalan son bağı da kesip atmak istemez ve Debbie'yi öldürmek yerine tıpkı çocukken yaptığı gibi onu kucağına alıp havaya kaldırır ve artık emniyette olan Debbie'yi arkadaşlarına bırakarak yürür gider.

Oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin anti-kahramanı John Wayne filmin bir sahnesinde.
Aktör/Aktris Rolü
John Wayne Ethan Edwards
Jeffrey Hunter Martin Pawley
Vera Miles Laurie Jorgensen
Ward Bond Vaiz ve Yüzbaşı Samuel Johnston Clayton
Natalie Wood Debbie Edwards
John Qualen Lars Jorgensen
Olive Carey Mrs. Jorgensen
Henry Brandon Şef Cicatrice (Yara izi)
Ken Curtis Charlie McCorry
Harry Carey Jr. Brad Jorgensen
Antonio Moreno Emilio Gabriel Fernandez y Figueroa
Hank Worden Mose Harper
Beulah Archuletta 'Gece Göyüzünde Uçan Vahşi Kaz'
Walter Coy Aaron Edwards
Dorothy Jordan Martha Edwards

Film hakkında notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • ABD Ulusal Film Arşivi 1989 yılından beri her yıl düzenli olarak koruma altına alıncak "tarihi, kültürel ve estetik açıdan önemli" filmleri belirlemekte ve ilan etmektedir.1989 yılında ilk kez koruma altına alınmasına karar verdiği 25 film arasında "Çöl Aslanı" da vardı.
  • Amerikan Film Enstitüsü de bu filmi 2007 yılındaki "Tüm zamanların en iyi 100 filmi" listesinde 12 nci sırada ilan etmiştir.
  • Film, IMDb'nin "en iyi 250 film" listesinde de yer almaktadır.[4]
  • Filmin tema müziği olan ve filmle aynı adı taşıyan "The Searchers"ı Stan Jones bestelemiş ve Sons of the Pioneers seslendirmişti.
  • Bu film çevrildiğinde 18 yaşında olan Natalie Wood 13 yıldır sinemadaydı, bir yıl önce de Asi Gençlik'i (Rebel Without a Cause)çevirmişti. Ancak hala bir lise öğrencisiydi. Ara sıra John Wayne onu okuldan alıp sete getiriyordu.
  • Filmde canlandırdığı "Ethan Edwards" karakteri John Wayne'in perdede canlandırdıkları arasında en çok sevdiği karaktermiş. Wayne bu nedenle çocuklarından birinin adını Ethan koymuştu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Rekin Teksoy'un Sinema Tarihi s.192.Türkçe isim için referans.
  2. ^ "allmovie.com-The Searchers". 26 Nisan 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ocak 2009. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 19 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mayıs 2009. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 3 Ocak 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2009. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]