Zincirlikuyu Mezarlığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Zincirlikuyu Mezarlığı
ZincirlikuyuCemeteryMainGate.JPG
Zincirlikuyu Mezarlığı'nın Büyükdere Caddesi üzerinde bulunan ana kapısının görünümü.
Mezarlık bilgileri
Açılış yılı: 1935
Ülke: Türkiye
Konum: Zincirlikuyu, Şişli, İstanbul
Büyüklük: 380,847 m²

Zincirlikuyu Mezarlığı, İstanbul'un Şişli ilçesinde, Esentepe ile Levent arasında, bulunduğu Zincirlikuyu semtiyle aynı adı taşıyan mezarlık. Girişi Nisbetiye Caddesi-Büyükdere Caddesi bağlantı yolu üzerindedir.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin maliki olduğu mezarlık, İstanbul'un modern biçimde düzenlenmiş ilk asri mezarlığıdır ve bu yüzden uzun yıllar halk arasında "asri mezarlık" olarak anılmıştır. Mezarlığın bulunduğu alan 1930'lu yıllara kadar kırsal durumdaydı ve en yakın yerleşme Mecidiyeköy'deydi. 1935'te şehir dışında yeni bir mezarlık kurulmasına karar verildiğinde en uygun yer olarak Şişli'den ve Beşiktaş'tan ulaşılabilen ve genişleme imkanı bulunan Zincirlikuyu seçildi.

Ancak 1950'lerde çevresinde ortaya çıkmaya başlayan yerleşmeler (Gültepe, Kuştepe, Çeliktepe) mezarlık alanının genişlemesini önledi. Çevresindeki yapılaşma sürecine paralel olarak 1960'lı yıllarda bugünkü sınırlarına ulaştı. 1973 yılında Etiler (Nisbetiye Caddesi)-Büyükdere Caddesi bağlantı yolunun inşası nedeniyle mezarlığın bir bölümü istimlak edildi. Uzun yıllar boyunca Beyoğlu yakasındaki tek modern mezarlık olması, hızla dolmasına yol açmıştır. Bugün 380.847 m²'lik mezarlık alanı aile kabirleri için ayrılmış olanlar dışında bütünüyle dolmuş durumdadır.

Umumi Hıfzısıhha Kanunu'na dayanılarak Zincirlikuyu Mezarlığı'na inşa edilen Türkiye'nin tek ve ilk krematoryumu, kullanım için talep gelmediğinden yıktırılmış ve bugün yerinde mezarlığın garajı ve müdürlük binası bulunmaktadır. [1]

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Avrupa Yakası Mezarlıklar Müdürlüğü de mezarlığın girişindeki binada bulunmaktadır.[2]

Kabirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Birçok tanınmış kişinin kabrinin bulunduğu mezarlığa gömülmüş ilk ünlü 1937'de ölen Abdülhak Hamit Tarhan'dır. Ahmed Adnan Saygun, Ayhan Işık, Belgin Doruk, Suavi Süalp, Muammer Karaca, Müslüm Gürses, Cemal Nadir, Kerim Tekin, Şükrü Saraçoğlu, Kemal Sunal, Vehbi Koç, Sadri Alışık, Sakıp Sabancı, Rıfat Ilgaz, Asım Bezirci, Ruhi Su, Abdi İpekçi, Orhan Kemal, Erdal İnönü, İsmail Cem, Duygu Asena, Ceyla Gölcüklü, Mehmet Gül, Aysel Gürel, Onur Bayraktar,Nihat Nikerel, Çetin Emeç, Türkan Saylan, Hüseyin Peyda, Feridun Karakaya, Perihan Altındağ Sözeri, Özlem İmece, Macide Tanır, Meriç Soylu, Neriman Altındağ Tüfekçi, Bahadır Akkuzu, Ümit Kaftancıoğlu, Yılmaz Zafer, Bilal İnci, Osman Seden, Saadettin Erbil,Leyla Erbil, Nihat Erim, Defne Joy Foster, Müslüm Gürses, Yücel Çakmaklı, Ekrem Bora, Recep Yener ve Metin Serezli gibi birçok ünlü kişinin kabri burada bulunmaktadır.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Hıfzıssıhha Yasası’na göre krematoryum kurmak serbest
  2. ^ http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/Kurumsal/Birimler/MezarliklarMd/Pages/AnaSayfa.aspx

Koordinatlar: 41°4′30″K 29°0′30″D / 41.075°K 29.00833°D / 41.075; 29.00833