Yeniköy, Karacasu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Yeniköy
—  Köy  —
Aydin in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
İl Aydın
İlçe Karacasu
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 210
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 256
İl plaka kodu 09
Posta kodu 09370
İnternet sitesi: [2]

Yeniköy, Aydın ilinin Karacasu ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Eskiden Dikmen Köyüne bağlı küçük bir yerleşim yeri iken 1956 yılında Dikmen Köyünden ayrılmış ve köyün ismi Yeniköy olarak değiştirilmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy nüfusunun büyük bir kısmı hayvancılıkla uğraştığı için köyde yörük kültürü mevcuttur. Özellikle göçebelik, tarım ve avcılık köy halkının vazgeçilmez unsurlarındandır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Aydın iline 115 km, Karacasu ilçesine 25 km uzaklıktadır.İklimi kışları çok soğuk ve ayaz, yazları ise çok sıcak geçmektedir. Özellikle çam ve ardıç ormanı, geven, arı kekiği ve boz ot vb. bitki örtüsünü oluşturmaktadır. Armutalan Mevkii,Koroluk, Karakutlu ve Taşoluk yöre halkının tarım ve hayvancılık amaçlı kullandığı yerlerdir. Dağlık ve engebeli araziler, susuz tarım arazileri ve Uludere Çayı yeryüzü şekilleridir. Ayrıca büyük ihtişamıyla Babadağı Yeniköy görüş alanı içerisinde ve doyumsuz seyir zevki sunmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 210
1997 237

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Besi hayvancılığı, arıcılık, kekik üretimi, tütün üretimi ve göçebe hayvancılık köy ekonomisini oluşturmaktadır. Ayrıca yaz mevsiminde taze sebze (börülce, fasülye, domates, kavun-karpuz ve nar üretimi yaygındır. Zeytincilik önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle, börülce,karakovan balı ve nar civarda ün yapmıştır. Ancak, köy kalkı pazarlamayla uğraşmadığı için, çoğu zaman bu ürünler yok pahasına satılmakta ya da elde kalmaktadır.

Köyde 1988-2003 yılları arasında ham bez dokumacılığı yapılmıştır. Hemen hemen herkesin atölyesinde 2 veya 3 adet yarı otomatik dokuma tezgahları bulunmaktaydı. bu yıllar arasında köy halkı geçimini bu sayede sağlamıştır. Ancak 2001 deki küresel kriz, köy halkının geçimini elinden almıştır. Ancak bu tarihten sonra köy halkı zeytinciliğe, tütüne ve besi hayvancılığına önem vermektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Kanalizasyon şebekesi mevcuttur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyün yerleşim yeri ise çok ters yerdedir. İki büyük derenin oluşturduğu vadilerin birleşim noktasında ve çukurdadır. Bir heyelana karşı çok tehlikelidir. Bu yüzden köy halkı, Gölcük mevkiine kendi arazisi üzerine ev yapıp, oraya taşınmaktadır. Komşu köyler dikmen, palamutçuk, ışıklar, ataeymir, seki köy dür. Bu köyler arasında bağlantılı yol mevcuttur. Köyde, bir okul ve okula ait lojman, bir camii şerif, bir kahvehane, bir bakkal ve bir köy misafirhanesi mevcuttur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]