Uzungöl, Çaykara

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Uzungöl
—  Belde  —
Uzungöl'den bir görünüm
Uzungöl'den bir görünüm
Trabzon
Trabzon
Ülke Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz
İl Trabzon
İlçe Çaykara
Yönetim
 - Belediye başkanı Abdullah Aygün
Rakım 1.090 m (3.576 ft)
Nüfus (2013)[1]
 - Toplam 1,560
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 462
İl plaka kodu 61
Posta kodu 61940
İnternet sitesi: http://www.uzungol.bel.tr

Uzungöl(Yun. Şaraho), Trabzon'un Çaykara ilçesine bağlı turistik belde.

Sık ormanları ve doğal güzelliği ile iç ve dış turistleri cezbetmektedir. Adını kıyısında bulunduğu gölden alır. Bu göl yamaçlardan düşen kayaların, Haldizen deresinin önünü kapatmasıyla oluşmuştur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Uzungöl, Trabzon'a 99 km, Çaykara'ya ise 19 km uzaklıktadır.

Türkiye'nin yağmur ormanlarının bulunduğu, Soğanlı ve Kaçkar Sıradağları'nın birleşim yerinde bulunmaktadır. Bu bölge aynı zamanda yerkürenin ılıman bölgede bulunan en yaşlı ormanlarına ev sahipliği yapmaktadır. Bol yağış ve nisbi ılıman iklimi sayesinde yılın her mevsiminde yeşildir. Demirkapı ve Soğanlı dağlarında tespit edilmiş 60'tan fazla endemik bitki bulunmaktadır. Yabanıl hayvan hayatı açısından da zengin bir çevre içerir. Bu hayvanlardan, bozayı, karaca, vaşak, dağ keçisi türleri bulunmaktadır.Uzungöl Doğal Sit Alanı, Özel Koruma Çevresi ve Tabiat Parkı gibi koruma statülerine sahiptir. Bu göl Alüvyon set gölüne örnektir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Uzungöl, tipik Karadeniz iklimine sahiptir. Yılın her mevsimi bol yağış alır. Yağışlar; kışın kar, yazın yağmur şeklindedir. Yaylalarda, iklimin her türü her an görülebilir. Burada 1998 - 2008 ölçümlerine göre tespit edilen en düşük sıcaklık -12 C derecedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Resimlerde de görüldüğü gibi etrafı evlerle doludur bunun nedeni geçmişte atalarımızın da su yanına ev yapmasından kaynaklanır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Beldenin en önemli ekonomik faaliyetlerinden biri turizmdir. Göl boyunca pek çok pansiyon yaz sezonunda, bazılarıysa sene boyunca hizmet vermektedir.

Ekoloji Tahribatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Son zamanlarda Uzungöl çevresinde yapılan çevre tahribatı, yerel ve ülke basınında [1] geniş yer almıştır. Özellikle gölün çevresine yapılan stabilize yolun, gölün kaynaklanan su taşkınlarından etkilenmemesi amacıyla yapılan beton istinat duvarı, tam anlamıyla Uzungöl de ekolojik bir felaketin yaşanmasına neden olmuştur. Gölün doğal ve ekolojik yapısını alt üst eden beton bariyerlerin kaldırılması ve gölün eski doğal görünümüne kavuşturulması için çok sayıda çevreci sivil toplum örgütünün çabaları devam etmektedir.

Belediye[değiştir | kaynağı değiştir]

Uzungöl belediyesi 1962 yılında kurulmuştur.

Resim galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]