Uzel Holding

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Uzel Holding
Tip Özel
Kuruluş 1864
Konum Amsterdam, Hollanda
Alan Tarım Makineleri, otomotiv, yedek parça, gayrimenkul ve finans
Ana sayfa [1]

Amsterdam Hollanda merkezli Uzel; Almanya, Türkiye ve Hindistan’da bulunan üretim tesislerine ve İstanbul, Stuttgart, Dallas, Brüksel, Üsküp, Novi Sad, Arnsberg, Şanghay, Pune ve Londra’da şubelere sahiptir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1864 yılında Uzel Corporation'ın temelleri atıldı. Uzel Ailesi, Osmanlı İmparatorluğu'nun Rusçuk kentinde fayton üretmeye ve bu faytonların satışını gerçekleştirmeye başlar.

Uzel imzalı, el yapımı faytonlar Osmanlı İmparatorluğu'nun dört bir yanında kullanılır. 1937’deUzel Grubu'nun kurucusu ve ilk Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Uzel, Bursa'da bir şahıs firması kurar ve motorlu araçlar için yaprak yay üretimine başlar. 1961 yılında, İbrahim Uzel motorlu bir taşıt üretme hayalini gerçeğe dönüştürür ve tarım traktörü üretimine başlar. 1997’de Uzel hisselerinin %15'i Morgan Stanley'nin koordinasyonuyla İstanbul ve Londra borsalarında halka arz edilir. 2005 yılında Uzel, global rekabet şartlarına erişebilmek amacıyla genel merkezini Hollanda'ya taşır, kurumsal kimliğini yeniler. Avrupa'nın en köklü traktör üreticilerinden biri olan Holder Uzel Corporation bünyesine katılır. Tarım ekipmanlarında dünya pazarlarının güçlü isimlerinden Kverneland Grubu ile distribütörlük anlaşması imzalanır ve son teknoloji ürünü ekipmanlar Uzel-Kverneland markasıyla pazara sunulur. Ekipman ve biçerdöver üretim hattı açılır. 2006 yılında, Uzel traktör ve ekipman alanında 16 yeni modeli pazara sunar. 2006 yılında lansmanları yapılan Uzel Cottoncraft Pamuk Hasat Makinası ve Uzel Ön Yükleyici’ler çiftçilerce büyük ilgiyle karşılanır. Mirage motosikletleri pazara sunulur. Argentum Ventures N.V. Türkiye’de Century 21 Türkiye olarak gösterdiği başarılar ile 2006’da Almanya, Hırvatistan, Slovakya, Slovenya, Bosna Hersek, Sırbistan, Karadağ, Azerbaycan ve Macaristan için Cendant Global Services B.V. (NYSE:CD)’den Century 21 ana Franchise lisansını alarak Avrupa’da bir Türk şirketi olarak bir ilki gerçekleştirir.

Firma bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Uzel; yıllık 600 milyon dolarlık cirosu, 4 iş ünitesi altında toplanmış 14 markası, 75’in üzerinde ülkede kullanılan ürünleri, 5 kıtadaki 828 faaliyet noktası ve 118 senelik başarısıyla konumunu güçlendirmeye devam etmektedir. Kuzey Amerika pazarlarında uzun zamandır varlığını sürdüren Uzel, dünya çapında bir üretici olarak Avrupa, Asya ve Orta Doğu’ya da satışlar gerçekleştirmektedir. Günümüzde Uzel ürünleri başta Almanya, İspanya, Belçika, Hollanda, İsveç, Kazakistan olmak üzere diğer güçlü pazarlar da dâhil toplam 75’in üzerinde ülkede kullanılmaktadır. Kurulduğu günden bu yana etik kuralların ilkeli bir uygulayıcısı olan Uzel Makina’nın hisseleri İstanbul ve Londra borsalarında işlem görmektedir.

Beraber çalıştığı şirketler için daimi bir çözüm ortağı olan Uzel, köklü geçmişini deneyimlerine ve kalitesine de yansıtmaktadır. Bununla birlikte Uzel uluslararası bir performans göstererek müşterilerinin istekleri doğrultusunda ürün gamını ve rekabetçi kişiliğini her zaman ön plana çıkarmıştır. Bu başarısının en büyük destekçileri; uluslararası markaları, konusunda uzman çalışanları, pazara hâkimiyeti, müşterileri, bayileri ve işbirliği içinde olduğu çözüm ortaklarıdır.

Faaliyet alanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Traktörden tarım makinalarına, yatırım sektöründen otomotive kadar geniş bir eksende gelişim gösteren Uzel, faaliyetlerini 4 ünite altında toplamıştır.

UZEL AGRI[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünyanın en büyük 10 traktör üreticisinden biri olan Uzel, bugün Türk traktör pazarında yüzde elliye yakın bir paya sahip olmanın gururunu taşımaktadır. 47–120 HP güç aralığında sekiz ana modelde 182 farklı tip Massey Ferguson ürün gamına sahip olan Uzel, Türkiye traktör piyasasındaki talebin çok büyük kısmını karşılamaktadır.

Uzel, Türkiye Pamuk Hasat Mekanizasyonu Piyasası ve yeryüzündeki pamuk hasat mekanizasyonu sektöründe önemli bir oyuncu olma yolunda ilk adımlarını atarak traktöre takılabilen Uzel Pamuk Hasat Makinası’nı piyasaya sürmüştür. Traktöre bağlanan pamuk toplayıcı Uzel Cottoncraft yeryüzündeki küçük ve orta ölçekli pamuk üreticileri için de bir umut kaynağı olacaktır. Bunun yanı sıra 100 ve 250 HP aralığında, geniş bir çeşitliliğe sahip olan Uzel Mediva Serisi Biçerdöverleri de uluslararası çiftçilerin beklentilerini karşılamaktadır.

Uzel, 2005 Haziran ayı içerisinde Metzingen, Almanya merkezli HOLDER GmbH şirketini satın almıştır. Traktörde 51, ilaçlamada 117 yıllık tecrübe ile Avrupa'da yenilikçiliğin öncüsü olan HOLDER, traktör ve ekipmanları için üstün dönüş kabiliyeti, en dar iz genişliği, toprağa zarar vermeyen üstün çekiş, zemine tam tutunma ve zemini koruma, kompaktlık, meyilli arazilerde güvenlik ve sürücü konforu gibi işinde seçici olanların aradığı tüm özellikleri bir markada bulabilecekleri çözümleri yaratmaktadır. Uzel, 2005 Ağustos ayında ekipman konusunda lider şirketlerden biri olan Norveç merkezli Kverneland Grubu ile distribütörlük anlaşması imzalamıştır. Uzel-Kverneland ekipmanlarını Türkiye pazarına sunarak, modern mekanizasyonun önemli bir ayağı olan son teknoloji ekipman kullanımı konusunda da çiftçilerin hizmetinde olmaya devam etmektedir.

UZEL AUTO[değiştir | kaynağı değiştir]

Otomotivde 1,5 ton ve üzerindeki ticari araçlar konusunda uzmanlaşan Uzel Auto, dünyanın önde gelen markaları için süspansiyon sistemleri ve yedek parça üretmektedir. Yaprak yay üretiminde Avrupa’nın 3. Türkiye’nin 1.si olarak pazarı yönlendiren bir oyuncu konumundadır. 2005 yılında yaptığı bir atılımla savunma sistemleri konusunda da faaliyet göstermeye başlamıştır. Uzel Auto, öncelikli hedefleri olan AB ve ABD pazarlarında müşteri ilişkileri geliştirmiş ve sonrasında adı geçen bölgelerde altyapısını ve kurumsallaşmasını tamamlamıştır. Bu süreci takiben, hem yedek parça tedarikçisi hem de OEM üreticisi olarak hizmet vermeye başlayan Uzel Auto, günümüzde dünyanın önde gelen hafif ticari araç ve kamyon üreticileri için üretim ve satış faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. Ayrıca, komponent pazarlama, dizel motor distribütörlüğü, jeneratör pazarlama ve satış, motosiklet pazarlama ve satış, savunma ve havacılık sektörlerinde de faaliyet göstermektedir.

UZEL PARTS[değiştir | kaynağı değiştir]

Uzel bünyesinde satış sonrası hizmetler fonksiyonuna sahip bir yapı olarak konumlanmış bulunan parça birimi, 2005 yılında alınan stratejik bir karar doğrultusunda ayrı bir ünite olarak yapılanmıştır. Tüm tarım makinaları marka ve modelleri bazında hedeflenen pazarlarda parça ticaretine başlamıştır. Daha önce sadece Massey Ferguson traktörlerinin orijinal parçalarını temin etmekte olan, dolayısıyla ilgili pazarın yarattığı parça pazarından ortalama %20 oranında pay alabilen Uzel Parça birimi, bu yeni misyonla beraber tüm markalar bazında ve tüm pazarlarda diğer pazar paylarında da söz sahibi olmak adına, tescilli yeni parça markası Caretta ile rekabet üstünlüğü kazanmıştır. Yeni bir marka olan Caretta, kısa zamanda girdiği piyasalarda büyük oranda kabul görmüş ve beğeniyle karşılanmıştır. Parça faaliyetlerini deneyimli bir kadroyla yürüten Uzel Parts toplam 65 bayisiyle tarım alanında çalışan son kullanıcılara ulaşmaktadır.

ARGENTUM VENTURES N.V.[değiştir | kaynağı değiştir]

Uzel Grubu’nun değerlerini genişleten ve temel endüstriyel faaliyetleri dışındaki olası yatırım alanlarını araştıran bir sermaye girişim şirketi olan Uzel Capital, 2006 yılında Argentum adını aldı. Argentum yatırım ve işletme danışmanlığı yanında, iş ilişkileri kurduğu firmaların değerlerini bilgi birikimi ve tecrübesinden yararlanarak yeni markalar da yaratmaktadır.

2006 yılında faaliyet alanları daha da genişleyen Argentum, bugün 4 ana başlık altında çalışmalarını yürütmektedir:

  • Franchise & Perakendecilik
  • Butik Otel Yönetimi
  • Gayrimenkul Varlık Yönetimi
  • Teknoloji

Uluslararası Ödül[değiştir | kaynağı değiştir]

2007 yılında Uzel Holding, dünyada strateji yönetiminin Oscar’ı kabul edilen “Hall Of Fame” ödülüne layık görüldü. Robert S.Kaplan (Harvard Business School) tarafından Prag’da düzenlenen bir törenle verilen ödül, daha önce BMW, DaimlerChrysler, Hilton, Canon ve Motorola gibi şirketlere verilmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Şablon:Türkiye Holdingleri