Toyota Corolla

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara


Toyota Corolla
2011 Toyota Corolla LE (US)
Genel Bakış
Üretici Toyota
Kanto Auto Works
NUMMI
United Australian Automobile Industries
Üretim 1966–günümüz
Gövde ve Şasi
Sınıf Subcompact (1966–1987)
Compact (1988–günümüz)
Kronoloji
Selefi Toyota Publica
2007 Toyota Corolla (ön)
2007 Toyota Corolla (arka)

Toyota Corolla (トヨタ カローラ Toyota Karōra?), Toyota tarafından üretilen kompakt (C segment) sınıf otomobildir. Üretilmeye başlandığı 1966 yılından günümüze kadar 11 kuşaktır. 32 milyonu aşkın üretim adediyle dünyanın en çok satan otomobili olma unvanını elinde tutmaktadır.

Günümüzde satılan ve 2007 yılı içerisinde 10. nesli ile yollara çıkan Corolla; sedan, station wagon (Corolla Family), hatchback (artık Auris adıyla) ve minivan (Corolla Verso) olmak üzere dört farklı karoser tipinde üretilmektedir. 9. neslinde sedan, station wagon ve minivan versiyonları Türkiye'de üretilip üç ve beş kapılı hatchback versiyonları Toyota'nın İngiltere'deki fabrikasında üretilen modelin 2007'de 10. nesli piyasaya çıktı. 2011 yılında 10.nesil Corolla makyajlanmıştır. 2013 yılında 11.nesil Corolla satışa sunulmuştur. Japonya'da sedan karoseri Axio ismiyle satılmaktadır. Otomobilin hatchback modeli olan Auris de Türkiye ve İngiltere fabrikalarında üretilmektedir.

1.33 (benzinli), 1.4 D-4D (dizel) ve 1.6 Dual VVT-İ (benzinli) seçenekleri olmak üzere üç motor seçeneği vardır. Opsiyonel olarak Class, Comfort ve Elegant olarak üç sınıfa ayrılmıştır. Bu sınıflar aksesuar ve kullanışlılık olarak içinde pek çok farklı özelliği barındırır. Düz vites seçeneğinin yanında, MultiMode vites seçeneği de mevcuttur. Böylelikle hem manuel hem de otomatik olarak araç kullanılabilir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]