Tavşancık, Kalecik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Tavşancık
—  Köy  —
Ankara in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Ankara
İlçe Kalecik
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 58
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06870
İnternet sitesi: [2]

Tavşancık, Ankara ilinin Kalecik ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Tavşancık köyü, 1208 Oğuzlar'ın Bayat boyundan bir gurup insanın yerleşke olarak seçilmesi sonunda kurulmuştur.Bölgede birde Çuna köyünden bahsedilir ama varlığını sürdüremeyip dağılmıştır. Milattan önce bölgede Romalıların yaşadığı ve Tavşancık köyünün bulunduğu bölgede iş ocakları kurduğu çanak çömlek gibi ev aletleri ve o günün savaş aletlerini imal ettikleri tavşancık bölgesinde yetişen sert dokulu bodur ağaçların kalecikteki kaleye yakmak amacı ile kesildiği ve köyümüzün adınında bayat boyundan bir beyliğin adı olduğu (bazı yayınlarda köy alevi tavşan yemiyorlar o nedenle tavşancık denmiş gibi maksatlı yayınlara rastlanmışsa da asılsız uydurma bilgilerdir)aynı ismin Anadolu'nun çeşitli yerlerinde köy ismi olarak kullanıldığını düşünürsek kaynakların doğru olduğunu düşüne biliriz.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Anadolu Türkmen-Alevi-Bektaşi gelenekleri hakimdir. Toga çorbası, bazlama ekmeği, bulgur pilavı, meşhurdur. Koyun gözü, gıcırdak, tekme, çelik çomak oyunları eskiden oynanan oyunların bazılarıdır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara iline 78 km,Çubuk ilçesine 28 km, Kalecik ilçesine 30 km uzaklıktadır.Kuzeyinde Şabanözü,güneyinde Hasanoğlan,batısında Çubuk ve doğusunda Sulakyurt bulnmaktadır.Konum İçin Tıklayın Genellikle dağlık ve engebeli bir arazi yapısı vardır.Köyün içinden veya arazisinden geçen bir akarsu yoktur.İrili ufaklı bahar aylarında oluşan göller mevcuttur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Yazları sıcak ve kurak,sonbahar,kış aylarında soğuk ve zaman zaman kar yağışlıdır.Bahar aylarında yağmurlu ılık bir hava hakimdir.Bahar yağışlarıyla yeşeren bin bir çiçek ve ot bu yayla köyünde eşsiz bir doğa manzarası sunar.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 58
1997 90

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy ekonomisi çoğunlukla tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Tarım ürünlerinden çoğunlukla buğday,arpa,fiğ,nohut üretimi yapılmaktadır.Son yıllarda köyümüzde Kalecik Karası olarak bilinen iri taneli siyah üzüm yetiştiriciliği yaygınlaşmış ve kalitesi,lezzetiyle çevresinde ün yapmıştır.Özellikle bu üzümden üretilen pekmezler yiyenlerden tam not almaktadır.Ayrıca köyde yetiştirilen vişneler ve vişnelerden yapılmış reçeller takdire şayandır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2014- Zeki ÖZDEMİR

2009 - Zeki ÖZDEMİR

2004 - Doğan SAVAŞ

1999 - Doğan SAVAŞ

1989 - Hüsamettin AKYÜZ

1984 - Hüsamettin AKYÜZ

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesivardır PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. köyümüz 2007 yılında merkeze bağlanarak mahalle statüsünü almış fakat şu anda diğer köylerin aldığı hizmetleri alamamıştır hala mahallemiyiz köymüyüz belli değil yıllardır söz verilmesine rağmen köyümüzün kanalizasyon şebekesi yapılmamıştır su sorunu çözülemeiştir ama yine de bol hava bol güneş yaşamaya değer

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]