Sophie Scholl

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Sophie Scholl

Sophia Magdalena Scholl (d. 9 Mayıs 1921 – ö. 22 Şubat 1943), Alman öğrenci ve Nazi Almanyası'nda Beyaz Gül adlı şiddet içermeyen direniş grubunun üyesiydi. Erkek kardeşi Hans Scholl ile Münih Üniversitesi'nde savaş karşıtı broşürler dağıtırken yakalandı ve sonra yargılanarak vatana ihanet etmekten suçlu bulundu. Sonuç olarak her ikisi de giyotin ile idam edildi.

1970'lerden bu yana Scholl, İkinci Dünya Savaşı sırasında Üçüncü Reich karşıtı büyük Alman kahramanlarından biri olarak görülmektedir.

Sophi'nin babası Robert, o doğduğunda Forchtenberg am Kocher'in belediye başkanıydı. Sophie altı kardeşten dördüncüsüdür.

Sophie bir Lutheran olarak büyüdü. O yedi yaşında ilkokula girdi. 1930 yılında ailesi önce Ulm'a, iki yıl sonra da Ludwigsburg'a taşındı. 1932 yılında Scholl kızlar için bir orta okula başladı.

18 Şubat 1943'te Üniversitede savaş karşıtı bildirim kağıtları dağıtırken tutuklandı. 22 Şubat 1943 tarihinde, Sophie Scholl, erkek kardeşi Hans ve arkadaşları Christoph Probst, vatan hainliğinden suçlu bulundu ve ölüme mahkûm edildi. Hepsi saat 17:00 'de Münih Stadelheim Cezaevi'nde cellat Johann Reichhart tarafından idam edildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • İngilizce Wikipedia Sophie Scholl maddesi