Slayer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Slayer

Sağ-Sol: Jeff Hanneman, Tom Araya, Kerry King ve Dave Lombardo Fields of Rock'da, Haziran 16, 2007.
Genel bilgiler
Köken Los Angeles, Kaliforniya, ABD
Tarzlar Thrash metal
Etkin yılları 1981 -
Plak şirketi American Recordings
Resmî sitesi Slayer
Üyeler Tom Araya (Vokal ve bas gitar)
Kerry King (Gitar) Paul Bostaph (Davul)
Eski üyeler Dave Lombardo
Jon Dette
Tony Scaglione
Jeff Hanneman

Slayer, 1981 yılında Los Angeles'ta kurulan thrash metal grubudur.Grubun kurucuları Jeff Hanneman ve Kerry King'dir. Grup thrash metalin 4 Büyük(Big Four) grubundan biri sayılır.(Metallica, Anthrax, Megadeth)

Slayer[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk albümleri Show No Mercy 1983 yılında Metal Blade Records tarafından piyasaya sürüldü. Bu albümle grup ilk hayranlarını edinmeye başladılar.

Bundan sonraki albümleri 1985 yılında çıkan Hell Awaits oldu. Müzikal anlamda Show No Mercy albümüne göre daha çok beğenilse de, şarkı sözleri genel olarak " şiddet, şeytan, ölüm" etrafında toplanıyordu. Ayrıca bu albümle birlikte Dave Lombardo`nun ilerde en iyi davulculardan biri olacağını göstermeye başladığı da gerçektir.

1986 yılı grubun patlama yaptığı yıl oldu. Yapımcı Rick Rubin`in de yardımlarıyla o yıl piyasaya çıkan Reign in Blood thrash metal müzik tarihinin en önemli albümlerinden birisidir. Bu albümle birlikte Slayer da zirveye oturdu.

1988 yılında grup dördüncü albümleri South of Heaven`ı çıkarttı. Bir Judas Priest şarkısı olan "Dissident Aggressor" da bu albümde Slayer tarafından yorumlandı. Tom Araya`nın da şarkı sözlerine yardım etmesiyle birlikte sesine daha çok oturan parçaların hazırlanmasını sağladı. Lombardo`nun değerini anlayan grup bu albümde yine davulun sesini kısmadı.

1990 yılında çıkan melodik ve mistik bir albüm olan Seasons in the Abyss, Hannemanee King`in karşılıklı soloları, Lombardo`nun gittikçe etkileyen davulu, Tom Araya`nın da kendine güvenerek sesinin farklı hallerini göstermesi, hayranların gözünde bu albümün daha farklı bir yere oturmasını sağlamıştır. Bu albümden sonra Dave Lombardo gruptan ayrılmıştır. Grup üyeleri Dave`i ilgisizlikle suçlarken, Dave kabahatli olmadığını diğer elemanların sürekli kendisine soğuk davrandığını söylemiştir. Daha sonra Slayer Paul Bostaph ile anlaştı ve 1996 yılına kadar birlikte devam ettiler.

1994 yılına gelindieinde ise grup yeni davulcusuyla birlikte albümlerini çıkarmaya hazırdı. Altıncı albüm Divine Intervention piyasaya çıktı. Bu albümün kaydı esnasına birçok ses teknisyeni çalışmıştır, bu da Slayer`ın artık daha profesyonel bir grup haline geldiğinin göstergesidir.

1996 yılında çeıkan Undisputed Attitude albümünde Slayer; DRI, Verbal Abuse gibi punk gruplarının şarkılarını yorumladı, ayrıca 3 tane yeni Slayer pareası da yer alıyordu.

Diabolus in Musica 1998 yılnda çıktı. 40 dakika 30 saniyelik bu kayıt, prodüktor Rick Rubin`in Slayer`la birlikte çalıştığı son albümdür.

2001 yılında God Hates Us All albümü çıkar. İlk kapağında, İncil`in üstünde kanlar içinde Slayer yazmaktadır. Şarkı sözlerinin de sert bulunması sonucu Kerry King, "bu albüm sadece kötü bir gün geçiren ve tanrının onu sevmediğini düşünen kulları içindir" diye açıklama yaptı.

2002 yılında Paul Bostaph guruptan ayrıldı ve Dave Lombardo geri döndü.

Grubun gitaristi Kerry King.

Grup, 25 Temmuz 2006'da Christ Illusion`ı yayınladı.

Bunun ardından konserlere başlayan grup 2008 yılının İlkbaharında yeni albümün üstünde çalıştığını açıkladı ve kısa bir süre sonra albümün ilk tekli olan Psychopathy Red yayınlandı. Slayer albüm hakkında fazla yorum ve reklamda bulunmadı. Grup ilk olarak albümün çıkış tarihini 7 Temmuz olarak belirledi. Fakat sonra bu tarih yazın sonuna, daha sonra ise 3 Kasım'a ertelendi. Bu süre zarfında Hate Worldwide ve albümle aynı ismi taşıyan World Painted Blood teklileri yayınlandı. Albümün piyasaya çıkmasından 2 hafta kadar önce albüm internete düştü. Albüm resmi sitelerinde satışa sunuldu. 2013 yılında Jeff Hanneman ölmüştür. Ölüm nedeni Sirozdur. Jeff Hanneman'ın ölümünden kısa bir süre önce, grubun bateristi Dave Lombardo, grup üyeleri ile Avusturalya'daki Soundwave Festivali sırasında konser ödemeleri ile ilgili bir tartışmaya girdi ve bu sebepten ötürü gruptan kovuldu. Dave Lombardo'nun gruptan 3. kere ayrılmasının ardından gruba eski baterist Paul Bostaph getirildi.

Grup Üyeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Şimdiki Üyeler
Tur Üyeleri
Eski Üyeler

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Stüdyo Albümleri
Konser Albümleri
EP'ler
Derlemeler

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]