Machine Head

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Machine Head

Robb Flynn Milwaukee'de bir konser sırasında.
Genel bilgiler
Köken Oakland, ABD
Tarzlar Thrash metal,Groove metal,Post-thrash
Etkin yılları 1993–bugün
Resmî sitesi www.machinehead1.com
Üyeler Robb Flynn,
Adam Duce,
Dave McClain,
Phil Demmel

Machine Head, Amerikalı Groove metal müzik grubu.

1993 yılında Adam Duce ve Robb Flynn'in önderliğinde kurulmuştur.

1994 yılında Burn My Eyes Metal dünyasına bomba gibi düşer.Albümdeki her parça o kadar iyidir ki Slayer'ın gitaristi Kerry King'e " Sizce gelmiş geçmiş en iyi Thrash metal albümü Reign In Blood olabilirmi? Diye sorulduğunda cevabı "Hayır, ama Burn My Eyes Olabilir" şeklinde olmuştur

Machine Head'in müziğinde bu kadar üstün kılan şey o zamanlar için birazda ileri uç sayılabilecek kadar açık seçik nefret dolu şarkı sözleri, vokaldeki asabiyet ile kendini kontrol arasındaki denge, gitar partisyonlarının yazılımındaki ustalık ve en önemlisi gruptaki herkesin şarkılar içinde gösterdikleri uyumdur. Daha sonra Logan Mader daha büyük bir grupta çalmak istediğini söyleyerek Sepultura'dan ayrılan Max Cavalera'nın kurduğu Soulfly’a geçer. Ardından baterist Chris Kontos Konkhra grubuna katılır. Kontos'un yerine Davula Dave Mcclain gelir. Grubun ikinci albümü The More Things Change yeni kadrolarıyla 25 Mart 1997’de çıkar.Çok iyi bir albüm olmasına rağmen Burn My Eyes'ın gölgesinde kalır ve o zamanlardaki Nu-metal akımındaki artış sebebiyle çok ilgi görmez.

10 Ağustos 1999’da Gitara Ahrue Luster gelir ve çıkan Burning Red albümünde Robb Flynn artık rap vocalleride kullanmaya başlamıştır ve grup Nu-metal tarzına doğru kayar.Bu albüm asıl hayranları tarafından beğenilmemesine rağmen gruba yeni bir dinleyici kitlesi kazandırır.Çünkü albüm kendi tarzında yine çok başarılı şarkılardan oluşmaktadır.

Tüm tepkilerden sonra Machine Head 2001 yılında "Supercharger" albümünü yayınlar.Albüm 250.000 satmasına rağmen grubun o güne kadar en az satan albümü olarak kayıtlara geçer.Basından Gelen Tepkiler Dahada artmıştır ve grup turne sonrası RoadRunner Records's ile yolalrını ayırır.

2002'de Hellalive isimli bir albüm yayınlanır. Bu albüm şarkıların canlı performanslarının yer aldığı bir toplama albümdür.

Bu arada Ahrue Luster gruptan ayrılır ve grubun şuanki gitaristi olan daha önce Robb Flynn ile Vio-Lence grubunda beraber çalan Phil Demmel gruba dahil olur.

2004 yılında Through The Ashes Of Empire albümü Roadrunner Records İngiltere firmasından, Amerika dışında tüm dünyada yayınlanır albüme olan olumlu eleştiriler sayesinde Roadrunner Records Amerika Firmasından gruba teklif gelir ve bu albümün Amerika baskısı için Imperium şarkısı kaydedilir ve Machine Head tekrar metal müziğin zirvesine yerleşir.Imperium bir dönüş şarkısı olarak görülür.Machine Head tekrar eski tadını vermeye başlar.

2007 yılında grubun The Blackening albümü yayınlanır bu albüm uzun süredir piyasaya çıkan en iyi metal albümlerinden biridir.Uzun süreli melodik sololardan ve akılda kalıcı sert riff'lerden oluşan 8 şarkılık bu albüm eleştirmenlerden çok iyi not alır.Bu albümde bulunan ve Pantera'nın cinayete kurban giden gitaristi Dimebag Darrell için yazılan şarkı Aesthetics Of Hate ile Grammy ödüllüne aday olmuştur.

2011 yılında ise Unto To Locust isimli albümlerini yayımlamışlardır.

Albümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Başlık Firma Billboard sıralaması
9 Ağustos, 1994 Burn My Eyes Roadrunner -
25 Mart, 1997 The More Things Change... Roadrunner 138[kaynak belirtilmeli]
10 Ağustos, 1999 The Burning Red Roadrunner 88[kaynak belirtilmeli]
2 Ekim, 2001 Supercharger Roadrunner 115[kaynak belirtilmeli]
20 Nisan, 2004 Through the Ashes of Empires Roadrunner 88[kaynak belirtilmeli]
27 Mart, 2007 The Blackening Roadrunner 54[kaynak belirtilmeli]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]