Semih Kaplanoğlu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Semih Kaplanoğlu
Genel bilgiler
Doğum 4 Nisan 1963 (1963-04-04) (51 yaşında)
İzmir
Uyruk  Türkiye
Meslek(ler) Yönetmen, senarist
Etkin yıllar 1998-
Ödüller
Altın Ayı

2010 Bal

27. Uluslararası İstanbul Film Festivali

Altın Lale Ödülü, (Yumurta)
Radikal Gazetesi Halk Ödülü (Yumurta)

Semih Kaplanoğlu, (d. 1963, İzmir) 1984 yılında, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Televizyon Bölümü’nden mezun oldu.

Kariyerine Güzel Sanatlar Saatchi&Saatchi ve Young&Rubicam reklam şirketlerinde reklam yazarı olarak başladı. Süha Arın’ın yönettiği ödüllü "Eski Evler- Eski Ustalar" ve Mimar Sinan belgesellerinde Kamera Asistanı olarak çalıştı.

Show TV ve Inter Star televizyon kanalları için Şehnaz Tango adlı TV dizisinin 52 bölümünü yazıp yönetti.

Semih Kaplanoğlu'nun ilk filmi Herkes Kendi Evinde, aldığı birçok ödülün yanı sıra yurtiçi ve yurtdışında birçok uluslararası festivale de katıldı.

İkinci uzun metrajlı filmi Meleğin Düşüşü uluslararası eleştirmenler ve izleyiciler tarafından daha geniş bir ilgiyle karşılandı. Dünya Prömiyeri 55. Berlinale’de yapıldıktan sonra film, halen dünya çapında uluslararası festivallerde yolculuğuna devam ediyor.

Semih Kaplanoğlu, yönetmen olmanın yanı sıra, plastik sanatlar ve sinema üzerine yabancı dillere de çevrilmiş makaleler yazdı. Bu makaleler, Gergedan, Gösteri, Cumhuriyet ve Sanat Dünyamız gibi dergilerde 1987–2003 yılları arasında yayınlandı. Aynı zamanda 1990 yılında Erol Akyavaş’ın St. Petersburg Hermitage Müzesi’nde yapılan "Iconoclasts" adlı sergisinin katalog yazılarını yazdı. 1996-2000 yılları arasında Radikal Gazetesi’nde"Karşılaşmalar" adlı köşeyi yazdı.

Gazeteci, yazar Leyla İpekçi ile 1999 yılından beri evlidir.[1][2] 66'ncısı düzenlenecek olan 2013 Cannes Film Festivali'ne Cinéfoundation ve kısa filmler dalında jüri olarak katılacaktır.

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Altın Lale Ödülü, (Yumurta)
  • Radikal Gazetesi Halk Ödülü (Yumurta)
  • 60. Berlin Film Festivali Altın Ayı (Bal)

Yönettiği sinema filmleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]