Scooby Doo Gizem Avcıları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Scooby Doo Gizem Avcıları
Scooby-Doo! Mystery Incorporated
Scooby Doo Gizem Avcıları afişi.jpg
Dizi afişi.
Format Çizgi dizi
Tür Aksiyon
Macera
Gizem
Korku
Komedi-drama
Kara mizah
Yaratan Joe Ruby
Ken Spears
Senarist Mitch Watson
Jed Elinoff
Scott Thomas
Joe Ruby
Ken Spears
Yönetmen Victor Cook
Seslendiren Frank Welker
Matthew Lillard
Grey DeLisle
Mindy Cohn
Gary Cole
Patrick Warburton
Lewis Black
Tema müziği bestecisi Matthew Sweet
Besteci Robert J. Kral
Ülke ABD
Dili İngilizce
Sezon sayısı 2
Bölüm sayısı 52 (Bölüm listesi)
Prodüksiyon
Yönetici yapımcı Sam Register
Gösterim süresi yak. 22 dakika
Yapım şirketi Warner Bros. Animation
Yayın bilgileri
Kanal Cartoon Network
Planet Çocuk (2014-2015 günümüz)
Resim formatı 1080i (HDTV)
Ses formatı Stereo
Yayın tarihi 5 Nisan 2010 (2010-04-05) – 5 Nisan 2013 (2013-04-05)
Kronoloji
Önce gelen Shaggy & Scooby-Doo Get a Clue!
Sonra gelen Be Cool, Scooby-Doo!

Scooby Doo Gizem Avcıları (Özgün adı: Scooby-Doo! Mystery Incorporated), Hanna-Barbera'nın Scooby-Doo çizgi dizisine ait on birinci yapım. Dizi Warner Bros. Animation ve Cartoon Network tarafından üretildi ve seri yeniden başlamış oldu.

Dizinin ilk serisinde Shaggy'yi Matthew Lillard seslendirdi. Aynı zamanda Lillard, serinin iki canlı aksiyon filmde de Shaggy'yi oynadı: Scooby-Doo (2002) ve Scooby Doo 2: Canavarlar Kaçtı (2004). Casey Kasem ise (asıl Shaggy) şuanda bu dizide Shaggy'nin babasını seslendirmektedir (Casey ayrıca daha önceden Shaggy & Scooby-Doo Get a Clue! adlı son dizideki Albert Amca'yı da seslendirdi). Scooby Doo Gizem Avcıları'nın ilk gösterimi ABD'deki Cartoon Network'te 12 Temmuz 2010'da gerçekleşti. Aynı zamanda tanıtım bölümü olarak da sunulan özel bir "sneak peek" bölümü 5 Nisan 2010'da yayınlandı. Daha sonra da Boomerang'da 25 Ekim 2010'da, Cartoon Network'te ise 4 Mart 2011'de Birleşik Krallık'a özgü ilk gösterimini yaptı. Avustralya'da ise 12 Şubat 2011'de Nine Network'teki Cumartesi Sabahı Çizgi Filmleri'nin ardından yayınlandı

Yayın[değiştir | kaynağı değiştir]

ABD'de 12 Temmuz 2010'da Cartoon Network'te yayınlanmaya başlayan çizgi dizi, Türkiye'de ise 2012'den bu yana Star TV'de yayınlanmaktaydı. 1 Ocak 2014'te yayını Planet Çocuk devraldı. Cartoon Network'ün İngilizce olarak yayınlamış olduğu 2. sezon bölümleri henüz Türkiye'de yayınlanmamıştır.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Scooby-Doo: Serinin önceki serilerinde de olduğu gibi kırık bir İngilizce'si olan Danua cinsi konuşan köpektir. En iyi arkadaşı Shaggy'dir. Hatta bu nedenle Velma ile birkaç kez atışmıştır.
  • Shaggy Rogers: İyi dostu Scooby ile yemek yemek en sevdiği şeydir. Her seride olduğu gibi bolca korkaktır. Velma'dan hoşlansada Scooby ile arkadaşlığı nedeniyle onla pek ilgilenemez.
  • Fred Jones: En sevdiği şeyler tuzaklardır. Scooby ve Shaggy'i yaratıklara karşı yem yaparak kurduğu basit düzeneklerle (Rube Goldberg makinesi) hayaletleri vs. yakalar. Pek söylemek istemesede Daphne'den hoşlanmaktadır. Babası (Asıl babası değildir) şehrin belediye başkanıdır. Fakat pekde iyi geçinemezler; çünkü babası canavarların turist çektiğine inandığından Fred onları yakaladığında pek hoşnut olmaz.
  • Daphne Blake: Fred'den hoşlanan ve bunu sıkça belli eden grubun bir diğer üyesidir.
  • Velma Dinkley: Son derece zekidir, yaratıklarla ilgili sırları o çözmektedir. Shaggy'e aşık olsa da bu durum platonik aşk hikayesidir.