Savoy Prensi Eugen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
François-Eugène, Savoy-Carignan Prensi
Savoy Prensi Eugene
Prinz-Eugen-von-Savoyen1.jpg
Doğum tarihi 18 Ekim 1663
Doğum yeri Hôtel Soissons, Paris
Ölüm tarihi 21 Nisan 1736
Ölüm yeri Viyana
Hanedan Savoie Hanedanı

Savoy Prensi Eugen (18 Ekim 166321 Nisan 1736), (İtalyanca: Principe Eugenio di Savoia-Carignano, Almanca: Prinz Eugen von Savoyen) Habsburglu Avusturya Arşidüklüğü'nün ünlü generali.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Savoy Prensi Eugen, 18 Ekim 1663 tarihinde Paris'te doğdu. Savoy Hanedanından olan Piyemonte kralı Carlo Emanuele'in torunuydu. 1683 yılında Fransa kralı XIV. Louis'le anlaşmazlığa düşerek Kutsal Roma İmparatoru I. Leopold'un hizmetine girdi. II. Viyana Kuşatması sırasında Viyana'nın savunmasında görev aldı.

Kumandanlık kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ama Prens Eugen'in ünü daha çok Osmanlı-Kutsal İttifak Savaşları sırasında arttı. Budin'in Osmanlıların elinden alınmasında önemli rol oynadı. Osmanlıların elindeki Belgrad'ın Avusturyalılar tarafından kuşatılması sırasında yaralandı. Bu savaşta Belgrad Avusturya'nın eline geçmişti ama Osmanlılar güçlerini toplayarak 1690 yılında Belgrad'ı tekrar geri aldılar.

1697 yılında Prens Eugen Macaristan'daki Avusturya ordusunun başına geçti. 11 Eylül 1697 günü yapılan Zenta Savaşı'nda Osmanlıları büyük bir yenilgiye uğrattı. Bu yenilgi Osmanlıları barış istemeye zorladı. 1699 yılında Osmanlılarla Kutsal İttifak ülkeleri arasında Karlofça Antlaşması imzalandı.

Osmanlılarla yapılan savaşların bitmesinden sonra Prens Eugen, İspanya Veraset Savaşları'na katıldı. Çok büyük bir servet sahibi olan Prens Eugen 1711-1723 yıllarında Viyana'da görkemli bir saray yaptırdı. (Belvedere Sarayı) 1715-1718 Osmanlı-Avusturya-Venedik Savaşı'nda Avusturya ordularına tekrar kumandanlık yaptı. 22 Ağustos 1717'da Belgrad'ı tekrar Osmanlıların elinden aldı. Bu savaştan sonra yapılan Pasarofça Antlaşması'ya Osmanlılar, Avusturya'ya daha fazla toprak vermek zorunda kaldılar.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Prens Eugen'in Viyana'daki heykeli

Hayatı boyunca hiç evlenmeyen Prens Eugen, 21 Nisan 1736'da Viyana'daki sarayında öldü. Öldüğünde çok büyük bir servete sahipti. Sarayındaki kütüphanesindeki kitaplar Avusturya Arşidükü tarafından satın alındı ve bu koleksiyon günümüzde Avusturya Ulusal Kütüphanesinin çekirdeğini oluşturmaktadır. 1940 yılında denize indirilen Prinz Eugen zırhlısı Prens Eugen'in adını taşımaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]