1715-1718 Osmanlı-Avusturya-Venedik Savaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
1715-1718 Osmanlı-Avusturya-Venedik Savaşı
Osmanlı-Avusturya savaşları
Osmanlı-Venedik Savaşları
Tarih 1715-1718
Bölge Macaristan
Sonuç Pasarofça Antlaşması
Taraflar
Osmanlı İmparatorluğu Osmanlı İmparatorluğu Habsburg Monarşisi Avusturya Arşidüklüğü
Venedik Cumhuriyeti Venedik Cumhuriyeti
Komutanlar
Osmanlı İmparatorluğu Silahtar Ali Paşa   Habsburg Monarşisi Savoy Prensi Eugen
Güçler
150,000 76,000

1715-1718 Osmanlı-Avusturya-Venedik Savaşı, Osmanlı İmparatorluğu'nun Karlofça Antlaşması'yla kaybettiği toprakları geri almak amacıyla savaştığı ancak başarısızlıkla sonuçlanmış bir savaşlar dizisidir. Kanuni döneminde başlayan Osmanlı-Avusturya ilişkilerinin temelinde Macaristan'a hakim olma isteği yatıyordu.

Savaşı hazırlayan nedenler[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmanlı-Kutsal İttifak Savaşları'nda uğranılan yenilgi ve bu savaşları takiben 1699'da imzalanan Karlofça Antlaşması sonucu Mora ve Macaristan'ın kaybedilmesi Osmanlı İmparatorluğu'nu çok sarsmıştı. Ancak 1711'de Çar Büyük Petro önderliğindeki Rusya'yla yapılan Prut Savaşı'nın kazanılması Osmanlı İmparatorluğu'nu bir ölçüde cesaretlendirdi. Venediklilere kaybedilen Mora Yarımadası'nda yaşayan Ortodoks halk Katolik baskısından memnun değildi ve tekrar Osmanlı yönetimine girmeyi istiyorlardı. Osmanlı İmparatorluğu 8 Aralık 1714 tarihinde Venediklilere savaş açtı. Sadrazam Silahdar Damat Ali Paşa, Modon, Koron ve Navarin'i alarak Mora'ya girdi (22 Ağustos 1715). Avusturya Osmanlı'nın Venediklilere karşı gösterdiği başarıdan memnun olmadı. Mora'nın geri alınmasını Karlofça Antlaşması'nın bir ihlali olarak saydı. Osmanlı İmparatorluğu'ndan Mora'yı Venedik Cumhuriyeti'ne geri vermesini istediler. Osmanlı İmparatorluğu bu isteği redderek Avusturya'ya savaş açtı.

Petrovaradin Muharebesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Avusturya ordusunun komutanı Savoy Prensi Eugen 9 Temmuz 1716'da 76.000 askerlik bir ordu topladı. Osmanlı İmparatorluğu ise Belgrad'da Sadrazam Silahdar Damat Ali Paşa komutasında 150.000 askerlik bir ordu topladı. İki ordu 5 Ağustos 1716'da bugünkü Sırbistan'ın Novi Sad kenti yakınlarında bulunan Petrovaradin'de karşılaştı. Yapılan savaşta Osmanlı ordusu büyük bir yenilgiye uğradı. Yeniçeriler kaçmaya başladılar. Sadrazam Silahdar Damat Ali Paşa şehit düştü. 18 Ağustos 1717 tarihinde Belgrad Avusturyalıların eline geçti.

Pasarofça Antlaşması[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeni görev başına geçen Sadrazam Nevşehirli Damat İbrahim Paşa barış yanlısıydı. 21 Temmuz 1718 tarihinde Osmanlı İmparatorluğu, Avusturya Arşidüklüğü ve Venedik Cumhuriyeti'yle günümüzde Sırbistan sınırları içinde yer alan Pasarofça kasabasında bir barış antlaşması imzalamaya razı oldu. Pasarofça Antlaşması'yla Osmanlı İmparatorluğu Belgrad ve Temeşvar'ın Banat bölgesini Avusturya'ya vermek zorunda kaldı ama Venedik'ten Mora ve Dalmaçya kıyılarını geri aldı.