Süvegenler, Tomarza

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Süvegenler
—  Köy  —
Kayseri
Kayseri
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Kayseri
İlçe Tomarza
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 228
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 352
İl plaka kodu 38
Posta kodu 38960
İnternet sitesi: [2]

Süvegenler, Kayseri ilinin Tomarza ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.bu bilgi ancak büyük süvegenler (Avşar süvegen) için geçerlidir.küçük süvegenler(muhacir süvegen)doksanüç harbi sonunda Erzurum İli Şenkaya İlçesineki köylerden (nüsünk.penek vb.)göç eden özveöz TÜRKMEN DADAŞLARDIR.Sonradan köye civar yörelerden birkaç kabile yerleşmiştir.Asıl kurucuları Kara Hamid lakablı( Akbudaklar)ile hısımları olan temurlardır.Köyde penekli.azgın şenkulak güzelce tektaş elmastaş polat dogan soyisimli muhacirler ile soyisimi arslan taşdemir yalçın yıldız dalgalı yerlikaya olan köy halkı yaşamaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. muhtarlğı bir olan avşar ve muhacir süvegenler için gelenek ve görenek yemekler bölümünde biz yalnız dadaşlara ait olanını biliyoruz halen Erzurumdaki yaşayış şive giyim kuşam( Özellikle bayanlarda)aynen devam etmektedir yemek olarak hıngel haşıl dolaz.ayranaşı herle yogurtlu köfte bişi pagaç kuymak (özellikle emine bacım kıymet bibim hafize gelinbacım)

hele kıymet bibim dudula gelinde ziyaret çalısında tereyağlı pilavı enfes yapardı.Gıllorigi unutduuz.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayseri iline 72 km, Tomarza ilçesine 12 km uzaklıktadır. Zamantı nehrine kıyısı vardır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 228
1997 226

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köyün geçim kaynağı: Çiftçilik ve hayvancılık İklimi: Yazları sıcak ve kurak kışları soğuktur

SÜVEGENLER KÖYÜ MUHTARLARI ve BIRAKTIKLARI ESRLER

1935-1940 Yıllarında Malkoçlardan (Yusuf çavuş) Yusuf Koçkan Okuryazar değil ama zekâlı ve akıllı olduğu için muhtar seçilir. 8 yıl askerlik yapmış askerde başçavuşmuş askerliğinin bir bölümünde yemende görev yapmıştır iki evli idi hanımlarından biri Eşe diğerine Laz kızı derlerdi çocuğu olmamıştır son zamanlarında dili durur konuşamaz. Kör Mustafa ve Yusuf çavuşun önderliğinde diğer köylülerinde yardımı ile camii yaparlar.

1940-1945 muhtar (Bekir ağa) Bekir Ceylan Bekir ağanında okuryazarlığı yoktur o zamanlarda köy kâtipliği var köyün defterini o kâtipler tutar. Köyün ileri gelenlerindendir kendisinin ve hanımı sürmeli Fadime nin çok iyi bir insan oldukları söylenir

1945-1950 muhtarlık muhacir süvegene geçer Garip Akbudak muhtar olur. Okuryazar değildir ufak tefek yapılı sakallı ekmeği yenir iyi bir insandır

1950-1955 muhtar (Micazı) Mici Temur seçilir Pat sat okuryazardı uzun boylu şakacı birazda inatçı yanı vardı orta gelirli misafiri severdi muhacir komşular onun odasında çok otururlardı

1955-1970 Paşa dayı muhtar 3 dönem muhtarlık yapar. Biraz okuryazardı iri ve kalın yapılı akıllı ve kurnaz çok siyasetçi varlıklı ekmek yediren sözü dinlenen adamdı

1970-1975 Kemal Temur muhtar Uzun boylu kendi fikirlerini çok beğenen çok konuşan konuştuğu kadarda iş yapardı köyün içme suyu onun zamanında geldi beton köprüyü yaptırdı daha çok Avşar süvegenli komşuların oylarıyla muhtar olmuştu.

1975-1980 muhtar Kazım Doğan Orta boylu zayıf yapılı kulakları biraz büyüktü durumu pekiyi değildi ağıt yakar şairdi köye elektriğin gelmesi onun gününün bitimine denk gelir.

1980-1985 muhtar Halil İbrahim Temur muhacir süvegenden ilk boyacı olanlardandı gurbeti bıraktı muhtar oldu geliri pek yoktu borç harç muhtarlık yapmak için çabaladı sandığa da borçlandığı için kaymakam mühürü alıp birinci aza olan İmdat Polat a verdi. 6 ay muhtarlık yaptıktan sonra seçimler geldi adaylar imdat Polat ve Ekrem adaydı Ekrem kazandı.

1985-1990 muhtar Ekrem Ama bileğinin zoruyla geçinen bir insan olduğu için 3 ay kadar muhtarlık yaptı ve bırakıp Libya ya çalışmaya gitti. Mühür birinci aza olan Avşar süvegenden Davut Yerlika ya geçti 3 ayda o götürdü bıraktı kaymakam ikinci aza olan İSMAİL YILDIZ ı çağırıp mührü teslim etti. 4 ay kadar götürdükten sonra boşalan belediye ve muhtarlıklar ara seçimi yapıldı. Seçime 3 aday katıldı İsmail Yıldız, 67 İmdat Polat 33 şükrü dalgalı 2 oy almışlardır ve yeniden İSMAİL YILDIZ muhtar seçilir.

1985-1990 Muhtar İSMAİL YILDIZ

İlk iş olaraktan nahiye olan toklardan ayrılıp Tomarza ya bağlanmak için dilekçe verir. Vali ve il encümeni gelerek köyde oylama yapar oy çokluğuyla Tomarza ya bağlanır. Irmaktan çakıl kum satarak okulların bahçe duvarlarını ve caminin lojmanını yaptı. Ayrıca o zamanlar iller bankası köylere konak yapılması için para veriyordu o zamanın parası 10 milyon alındı ve köy konağı yapıldı

1990-1995 muhtar(Ali Hoca) Ali Penekli Köy konağı onun zamanında bitti ayrıca içme suları evlere verildi

1995-2000 muhtar Zekeriya Temur Oda normal muhtarlığını yaptı

2000-2005 muhtar Mehmet Polat Güzel muhtarlık yapıyordu ki 2003 yılında vefat etti Allah rahmet etsin ve boşalan muhtarlığa Hüsamettin Temur geldi

2005-2010 muhtar Hüsamettin Temur yeniden aday olur ve kazanır şu an ki muhtarımızdır bakalım neler yapacak.

Muhtarlarımız arasında çok eskileri o kadar bilmemekle beraber köyden en fazla takdir toplayan muhtarlarımız.

Kemal Temur, İsmail Yıldız ve Mehmet Polat olmuştur.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]