Kömür, Tomarza

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kömür
—  Köy  —
Kayseri in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Kayseri
İlçe Tomarza
Nüfus (2007)[1]
 - Toplam 243
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 352
İl plaka kodu 38
Posta kodu 38960
İnternet sitesi: [2]

Kömür, Kayseri ilinin Tomarza ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adına, çok eski zamanlarda çukur ya da dulda(rüzgara kapalı) anlamına gelen KÖMÜ dendiği şifahen bilinmektedir. Dil canlı bir varlık olduğundan daha sonraki yıllarda söylene söylene telaffuzunda biraz gelişme gösterilip KÖMÜR şekline dönüşmüştür. Köyün bu günkü hali 4. kuruluşudur. Daha önceki kuruluşlarda aynı yerleşim yeri üzerinde gerçekleşmiştir. Bunun ispatı köyde bulunan Tığrızlık, Cinlik, Camuzluk isimli mağaralardan anlaşılmaktadır. Bu durumu son devrin ileri gelenlerinden, Molla AHMET KARA' da hayatta iken aynen aktarmış ve ispatlamıştır.

KÖMÜR KÖYÜ'nün tarihi oldukça eskidir. Tarih öncesi(yazının icadından önceki dönemler) dönemlere dayanır. Ancak bu günkü haline gelince köyün kuruluşunun en az dört asrın (400-500 yıl) üzerinde oldğu yine Köyün Ç I R A S I Z YAYLASI'nın eylam(yayla tapusu) kayıtlarından anlaşılmaktadır.

KÖMÜR KÖYÜ'nün kurucu sülaleleri MUSLU OĞLU MUSLU(KARA MEHMET OĞULLARI) ile İSA OĞLU İSA(ESELER)'diremirü

. BU durum ÇIRASIZ YAYLASI tapu kayıtlarında da böyledir. Yani yaylayı satın alan sülalelerdir. O gün için ÇIRASIZ YAYLASI Maraş toprağıdır.Çünki eylam kaydında Maraş Sancağının Kayseri Livası diye yazmaktadır.

Devam eden yıllarda çeşitli sülaleler yerleşmiştir. Bu gün ise yedi ana sülale varlığını sürdürmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkmen kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Köyün çalışkan halkı vardır.Yerleşik Türkmen halkıdır.Köy nüfusu sürekli azalmakta,Tomarza ve İstanbul'a göç devam etmektedir. Düğünler, dernekler, cenazeler, sosyal ve ekonomik hayat yüz yıllardan beri süzüle süzüle gelen Anadolu kültürüdür.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayseri iline 46 km, Tomarza ilçesine 7 km uzaklıktadır.kışın akan dereden doldurulan gölet sırtında yukarıkayatepesi güneyinde yamac diye bilinen çoğunlukla kaysı ve armut ağacının bulunduğu köyü çevreleyen kücük tepelerden birisidir kuzeyinde (devrek )köyün araziye çıkan yolunun geçtiği dar bir geçittir traktör geçebilecek kadar geniştir dogusunda köyün girişnde meşe önü diye anılan kayalık vardır Ayrıca köy içersinde büyüklü küçüklü mağaralar (in) vardır bazıları (çok eski )bazıları köylü tarafından kazılmıştır

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 243
2000 331
1997 247

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Yaz aylarında yaylaya kimi aileler göç ederler. İstanbulda yerleşik nüfus çoktur. Zengin ve Saygın kişiler bulunmaktadır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları

2007 - Ali Rıza Arslantaş
2004 - Memduh Özhan
1999 - H.İBRAHİM DEMİR
1994 - H.İBRAHİM DEMİR
1989 - H.İBRAHİM DEMİR
1984 - H.İBRAHİM DEMİR
1977   H.İBRAHİM DEMİR
1950 - Ali DEMİR
1943 - Ali DEMİR

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]