Ruby on Rails

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Ruby on Rails
Ruby on Rails
Geliştiren(ler) Rails Core Team
Güncel sürüm 4.0.0
(25 Haziran 2013)
İşletim sistemi Hepsi
Programlama dili Ruby
Yazılım türü Web application framework
Platform Hepsi
Lisans MIT Lisansı
Resmî sitesi http://rubyonrails.org/

Ruby On Rails, Ruby diliyle yazılmış, açık kaynak kodlu bir web uygulama geliştirme çatısıdır (framework). Rails adıyla da bilinen Ruby on Rails; Model-View-Controller (MVC) yaklaşımını benimsemekte olup, geliştiricilere web sunucusu bilgilerini toplama, veritabanındaki bilgileri sorgulama veya düzenleme ve sayfa şablonunu işleme noktalarında pek çok kolaylık sağlamaktadır.


Geçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

Sürüm Geçmişi
Sürüm Tarih
1.0 13 Aralık 2005
1.2 19 Ocak 2007
2.0 7 Aralık 2007
2.1 1 Haziran 2008
2.2 21 Kasım 2008
2.3 16 Mart 2009
3.0 29 Ağustos 2010
3.1 31 Ağustos 2011
3.2 20 Ocak 2012
4.0 25 Haziran 2013

Ruby on Rails, David Heinemeier Hansson tarafından, gerçek bir proje yönetim aracı olan Basecamp uygulamasından çıkarılmış bir çatıdır. İlk versiyonu Haziran 2004'de, en son ana versiyon 4.0.0 ise Haziran 2013'de duyurulmuştur.

Felsefesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ruby on Rails temel olarak Convention over Configuration ve Don't Repeat Yourself (DRY) felsefesi üzerine kurulmuştur. "Convention over Configuration" ile, Ruby on Rails çatısı tarafından daha önceden belirlenmiş kurallara uygun yazılım geliştirilerek, çeşitli konfigürasyonel ve yazılımla ilgili rutin işlerin otomatik olarak Ruby on Rails çatısı tarafından yapılması kastedilmektedir. En iyi örnek, Ruby on Rails'in Model altyapısını oluşturan ActiveRecord yapısından verilebilir. Rails'de yazılım geliştirmeye başlamadan önce, veritabanında bulunan tablolar isimlendirilirken, İngilizce çoğul olacak şekilde verilirse (örneğin; customers, products vb.), kod içinde sadece customer.products şeklinde yazarak iki tablo arasında ilişki sağlanabilir ve müşterinin satın aldığı ürünlerin bilgisine başka herhangi bir kod yazmaya gerek kalmadan ulaşılabilir. Yazılımı kolaylaştırıcı benzer kurallar Ruby on Rails'de oldukça fazladır. Don't Repeat Yourself (DRY) felsefesi ise aynı uygulama içinde aynı işi yapan kod parçalarının en aza indirilmesini öngörür. Örneğin, View altyapısında kullanılan "partial" yapısı, yazılmış bir kod parçacığını, birçok farklı noktada kullanabilmeyi sağlar. Rails, uygulamanın küçük parçalara ayrılarak, kod tekrarını önlemek konusunda oldukça başarılıdır.

Rails Yapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

MVC yapısını oluşturan genel modüller şöyledir:

Rails Modülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • ActionMailer
  • ActionController
  • ActionView
  • ActionWebService
  • ActiveRecord
  • ActiveSupport

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]