Riva, Beykoz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Riva, Beykoz
—  Köy  —
Istanbul Turkey Provinces locator.jpg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İl İstanbul
İlçe Beykoz
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam -
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 0216
İl plaka kodu 34
Posta kodu 34820
İnternet sitesi: [2]

Riva ya da Çayağzı, İstanbul ilinin Beykoz ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Riva isminin 2 ayrı kökeni vardır. Kelime anlamıyla Rumcada "su kenarındaki yerleşme" olan bu kelime, Osmanlılara da aynen geçerek Karadeniz kıyısındaki bir köyün adı olmuştur (Rumca karşılığı; "Rhebas"tır). İkinci olarak Rumcada "bataklık ve sulu yer" demek olup, buranın arazisi de ilk zamanlar bu şekildeydi. Sonradan arazinin kenarına kurulan yerleşme, aynı adla anılır oldu.

Köyün kuruluşunun Cenovalılara kadar gittiği söylenmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul iline Tem yolu, kavacık sapağı yolu ile 23, Beykoz ilçesine eski köy yolları üzerinden 22 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 2700
1997 1200

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde sebze ve meyvecilik ile et ve süt hayvancılığı yapılmaktadır. Köylülerden bazıları balıkçılıkla uğraşmaktadır. Köyün sahil kesiminde çeşitli yazlıklar bulunmaktadır. Köyün ilçe merkezine olan uzaklığı on sekiz kilometredir. Köyde ayrıca Kumköy Çiftliği olarak bilinen bir çiftlik de bulunmaktadır. Türkiye Futbol Federasyonu'nun içinde üç futbol sahası ve oteli olan eğitim tesisleri bu köy sınırları dahilindedir ve Türkiye milli takımı burada zaman zaman kamp yapmaktadır. Yaz aylarında tatil imkanı bulamaya birçok İstanbul sakinin deniz ve dinlenme ihtiyacını karşılayan plajları ile günübirlik deniz kum ve plaj ihtiyacını karşılayan ayrıca mesire ve kamp alanlarıyla yazlıkcıların uğrak mekanıdır, yaz aylarında köy ekonomisine can veren yüksek ticari boyutları olan gelir kaynaklarını oluşturur.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılmamaktadır(2010 kullanılmaktadır). Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Doğalgaz altyapısı gelmiştir(2010)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]