Rimel

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Rimel (Fransızca Rimmel (marka adından)) veya maskara, kirpikleri kıvırmak ve daha uzun göstermek için fırça ile sürülen yağlı sürmedir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk rimel ürünü 19. yüzyılda Eugene Rimmel tarafından yaratılmıştır. Rimel sözcüğü Türkçe, Portekizce (rímel) gibi birçok dilde maskara anlamına gelir.

Bu kadının kirpiklerine rimel sürülmüştür.

Maskara sözcüğü İtalyancada maske anlamına gelen mascheradan gelir. [1]. Modern maskara T.L.Williams tarafından kız kardeşi Mabel için 1913'te yapılmıştır. Bu eski maskara kömür tozuyla vazelinin karıştırılmasıyla elde edilmiştir. İlk Mabel üzerinde denediği ürün başarıya ulaştınca, Williams posta yoluyla yeni ürününü satmaya başlamıştır. Şirketi Maybelline, kız kardeşinin ismiyle vazelinin birleşimi, kozmetikte başı çeken şirketlerden biri olmuştur.

Rimel sadece topak halde bulunuyordu; ve renklendiricilerle Brezilya balmumundan üretiliyordu. Kullanıcılar fırçayı ıslatıp topak üzerinde ovuyordu, daha sonra bunu gözlerine uyguluyorlardı. Modern tüp ve çubuk 1957'ye kadar çıkmadı, bu kullanış şekli Helena Rubinstein'dan gelmişti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]