Pokémon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Pokémon'un uluslararası yayınının resmî logosu. "Pokémon", Japoncada "Cep Canavarları" anlamına gelen orijinal adın kısaltmasıdır.

Pokémon (ポケモン Pokemon?), ödül kazanmış bir anime, manga, video oyunu serisidir. Türkçeye "Cep Canavarları" olarak çevirilen "Pokémon" ilk defa 1989 yılında düşünce olarak ortaya çıkmıştır. Orijinali Satoshi Tajiri'nin 1995 yılında yarattığı bir video oyunudur. Orijinal çıkışı video oyunu olmasına rağmen kart oyunu, manga gibi dallara uzanan bir animedir.

Pokémon'un hikâyesi, bizim dünyamıza benzer fantastik bir dünyada yaşanılan maceraları konu alır. Bu dünyanın bizim dünyamızdan farkı ise, Pokémon'lardır. Çıkış noktası, Pokémon'un yaratıcısı olan Satoshi Tajiri'nin küçüklükten gelme böcek toplama hobisinden doğduğu söylenebilir. Hikayesini de değişik kılan olgu da "Hepsini Yakala" mottosudur. Tajiri bir oyun programcısıdır. Pokémon fikri aklına geldiği zaman bunu o zamanın dev şirketi, yaratıcı ve eğlenmeye yönelik olan konsol firması Nintendo'ya götürür. Nintendo bu projeyi bir süre askıya alır fazla ilgisini çekmediği için. Ancak bir süre sonra Tajiri'yi çağırırlar ve proje hayata geçer. Nintendo'nun projesi bir oyundur ve Nintendo'nun Gameboy konsolunda oynanılır. İlk oyunun adı, Pocket Monsters: Green olarak karar verilmiştir. Bir süre sonra bu kısaltılır ve Pokémon Green adını alır. Oyun en başta Nintendo hayranları haricinde fazla tutmaz. Ancak bir ticari zeka olan Tajiri'nin bir kozu vardır bu durum için, Mew. Oyunda henüz kimsenin çıkaramadığı Pokémon olan Mew'i ortaya çıkarmak için herkes oyunu kapışmaya başlar. Ancak, Mew oyuna sadece diğer bir GameBoy'dan Mewtwo'yla takas ederek gelmektedir. Oyun o kadar çok tutar ki Final Fantasy i bile geçer. Bu kadar çok tutmuşken Tv Tokyo ile anlaşılır ve animesi yapılır. Animesi için kurulmuş grup bile vardır. Şarkıları bu grup söyler grubun adı Pokérap'dir. Buna ek olarak çizgi film ABD'deyken bazı ses efektlerini ise Pokémonun orkestrası yapar.Pokemonun İngilizce dublajında Ash ve Ash'in annesini seslendiren kişi aynıdır. Seslendiren kişinin Amerika'nın en iyi ses sanatçılarından biri olan, Veronica Taylor'dır. Türkiye'de Ash'i Ahmet Taşar seslendirmektedir.

Pokémon kelimesi "Pocket" (Cep) ve "Monster" (Canavar) kelimelerinin birbirlerine eklenmesiyle ve eklenen kelimelerin kısaltılmasıyla elde edilmiştir. Bundaki mantık şudur; Pokémonlar, "Pokéball"ların yani (Pokétop) içine girerek cebe girecek kadar kolay taşınabilir hale gelirler. Pokemon birçok çocuğun hayallerini süslemiştir.Bazı çocukların kendisini pokemon gibi düşünerek balkondan atlayıp yaşamının sonlandırması sonucu pokemon birçok kez tv lerden kaldırılmıştır.

Pokémon Nintendo'nun özel olarak kurduğu The Pokémon Company (Pokémon Şirketi) firması tarafından kontrol ediliyor.

Pokemon birçok dile çevrilerek çocukların gözdesi olmayı başarmıştır. TV Serisi olarak 500'den fazla bölümü vardır. Diamond/Pearl serisiyle bu sayı sürekli artmaktadır. 12 tane de sinema filmi vardır.Birinde Ash ve dostları Mewtwo ile savaşırlar. Pokémon gelmiş geçmiş en iyi animelerden biridir. Amerika, Asya ve tüm Avrupada izlenme, satın alınma ve okunma rekorları kırmıştır ve Pokémon büyük küçük herkesin gönlünde taht kurmuştur. Pokémon'un 40'ı geçkin video oyunu vardır ve bu sayı hızla artmaya devam etmektedir.

Ana seri[değiştir | kaynağı değiştir]

Nesil Oyun Platform Bölge Çıkış Tarihi Notlar
1 Pokemon Red ve Green Game Boy Kanto 27 Şubat 1996 (Japonya)
1 Ekim 1999 (Avrupa)
Oyun Japonya dışındaki bölgelere Pokemon Red & Blue olarak çıktı ve Pokemon Green sadece Japonya'ya özel bir oyun oldu.
1 Pokemon Yellow Game Boy Kanto 16 Haziran 2000 Bu versiyon, Pikachu'ya özeldir.
2 Pokemon Gold ve Silver Game Boy Color Johto 6 Nisan 2001 Johto Pokemon Ligi bitirildikten ve Elite Four ile Pokemon Şampiyonu yenildikten sonra ilk bölge olan Kanto'ya geçilebilir.
2 Pokemon Crystal Game Boy Color Johto 24 Kasım 2001
3 Pokemon Ruby ve Sapphire Game Boy Advance Hoenn 14 Kasım 2003 En çok satan GBA oyunu olmuştur.
1 Pokemon FireRed ve LeafGreen Game Boy Advance Kanto 1 Ekim 2004 İlk oyunlar olan Red & Green'in yeniden yapımıdır.
3 Pokemon Emerald Game Boy Advance Hoenn 21 Ekim 2005
4 Pokemon Diamond ve Pearl Nintendo DS Sinnoh 27 Temmuz 2007 Pokemon serisindeki ilk çevrimiçi oyundur.
4 Pokemon Hearth Gold ve Soul Silver Nintendo DS Johto 26 Mart 2010 İkinci oyunlar olan Gold & Silver'ın yeniden yapımıdır.
5 Pokemon Black ve White Nintendo DS Unova 4 Mart 2011 Pokemon serisinde Unova'da geçen ilk Pokémon oyunudur.
5 Pokemon Black 2 ve White 2 Nintendo DS Unova 12 Ekim 2012
6 Pokemon X ve Y Nintendo 3DS Kalos 12 Ekim 2013 Tamamen üç boyutlu ilk Pokemon oyunudur.
6 Pokemon Omega Ruby ve Alpha Sapphire Nintendo 3DS Hoenn 28 Kasım 2014 Üçüncü oyunlar olan Ruby ve Sapphire'ın yeniden yapımıdır.

Yan oyunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

(Game Cube) Pokémon XD: Gale of Darkness (Çıkış Tarihi:03.10.2005)

(Nintendo Wii) Pokémon Battle Revolution (Çıkış tarihi:12.10.2007)

(Nintendo 3DS)Pokemon Rumble Blast (24.10.2011)

(Nintendo Wii)Pokepark: Wonders Beyond

(Game Cube)Pokémon Colosseum

(Wii U)Pokemon Rumble U

(Nds)Pokemon Mystery Dungeon Explorers Of Time,Sky,Darkness

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]