Philip Mountbatten

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Philip Mountbatten
Prince Philip by Allan Warren 1992.jpg
Edinburgh Dükü Prens Philip
Kraliçe II. Elizabeth'in Eşi
Hüküm süresi 6 Şubat 1952 -
Eş(leri) II. Elizabeth (e. 1947)
Çocukları Charles, Prince of Wales
Anne, Princess Royal
Prince Andrew, Duke of York
Prince Edward, Earl of Wessex
Tam ismi
Philip Mountbatten
Hanedan Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg Hanedanı
Babası Danimarka ve Yunanistan Prensi, Andrew
Annesi Battenberg Prensesi, Alice
Doğum 10 Haziran 1921 (1921-06-10) (93 yaşında)
Mon Repos, Korfu, Yunanistan
Dini İngiltere Kilisesi
önceden Yunan Ortodoks

Philip Mountbatten (d. 10 Haziran 1921), Edinburgh Dükü, Birleşik Krallık kraliçesi II. Elizabeth'in eşi. Doğumunda kendisine Yunanistan ve Danimarka'nın Prensi unvanı verilmiştir. Armasında halen Yunanistan bayrağı ve Danimarka Kraliyet Bayrağı bulunmaktadır.

Philip, 20 Kasım 1947'de kral VI. George'un kızı II. Elizabeth ile evlenerek kraliyet tahtına ortak olmuştur. Kraliçe, unvanını babasından aldığı için Philip "kral" unvanını taşımamaktadır.

O doğduğu dönemde Yunan ve Danimarka kraliyet aileleri devlet otoritesindeydi. Ancak Yunanistan da ihtilal sonrası daha küçük iken ailesi ile birlikte Yunanistan'dan sürüldü. O İskoçya Almanya ve okulların Alman Yahudi eğitimci tarafından yürütülen eğitim gördü. 18 yaşındayken İngiltere'nin Kraliyet Donanmasına katıldı. Philip, Dünya Savaşında iki karşı tarafta olan ailelerden olmasına karşın bu yılllar sırasında görev iki Alman kardeşin Hukuk mücadelesi ile karşı tarafında savaştı. Savaştan sonra, Mart 1947'de Philip, Bütün Sıfatlarından feragat ederek, İngiliz Büyükannesi ve Büyükbabasının soyadlarını kullandı. Bundan sonra "Teğmen Philip Mountbatten" olarak anılmaya başlandı. Aynı yıl, Prenses Elizabeth Alexandra Mary ile dolaysıyla İngiliz tahtının varisi ile evlendi. Evlendikteleri gün, Kendisinene His Royal Highness stili verildi. Kraliçe II. Elizabeth'in babası olan dönemin Birleşik Krallık Kralı VI. George tarafından Duke of Edinburgh yani Edinburgh Dükü olarak atandı. 1952 yılında babasının ölümü üzere tahta geçen II. Elizabeth'e Konsortluk eden Philip Deniz Kareyerini sonlandırdı. Prens ünvanlarından feragat eden Philip, 1957 yılında eşi Kraliçe II. Elizabeth tarafından Britanya Prensi olarak atandı. Philip Birleşik Krallık'ın en uzun hizmet eden Monark Eşi oldu. Uzun süre Cambridge ve Edinburgh Üniversitelerinin şansölyeliği görevini yürüttü.

Prenses Elizabeth'in Eşi, Philip Mountbatten 'in Arması