Onuncu Doktor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
The Doctor
[[]]
10. Doctor rolünde David Tennant
İlk görünüş Parting Of Ways
Son görünüş The Day of the Doctor (konuk oyuncu)
Canlandıran David Tennant (2005-2010)
Bilgi
Tür Galiffreyli
Cinsiyet Erkek

Onuncu Doktor. 10. Doctor uzun soluklu İngiliz bilim-kurgu dizisi olan Doctor Who dizisine isimini veren karakter Doctor'un 10. yüzüdür. 10. Doctor karakteri 2005 yılından 2010 yılına kadar David Tennant tarafından canlandırılmıştır.

Diğer Doctor'lar gibi 10. Doctor'un yardımseverlik duygusu hiç değişmemiştir. 10. Doctor'un sürekli yardımcıları bir alış-veriş merkezi asistanı olan Rose Tyler(Billie Piper), Tıp öğrencisi Martha Jones (Freema Agyeman) ve daktilo yazıcısı Donna Noble (Catherine Tate)'dır. 10. Doctor ekranlara 2010 yılında End Of Time bölümüyle veda etmiş ve yerini 11.Doctor'a bırakmıştır.

Genel bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

9.Doctor Rose'u kurtarmak için Zaman Enerjisini kendine çeker ve bedeni bunu kaldıramadığı için rejenerasyon geçirir ve yerini 10. Doctor'a bırakır. Fakat 10. Doctor'un asıl hikayesi Parting Of Ways bölümünde değil Christmas Invasion bölümünde başlar. Bu bölüm 2005 yılının Noel'inde yayınlanır ve 10. Doctor tam bir bölümde ilk defa gözükür. Doctor Who'daki Noel özel bölümlerinin yapılması böylece başlar ve 2007, 2008, 2009 Noellerin'e özel bölümlerde çekilir.

4. Doctor döneminde Doctor'un yardımcısı olan Sarah Jane Tennant döneminde ilk defa School Reunion bölümünde yeniden gözükür ve o bölümden sonra Sarah Jane için Sarah Jane Adventures Sarah Jane'in Maceraları adından bir spin-off yapılır.

Rejenerasyon[değiştir | kaynağı değiştir]

10. Doctor End Of Time bölümünde Donna'nın büyükbabası Wilfred'i Vinvocci Kapsülün'den kurtarırken yoğun radyosyan'a maruz kalmıştır. 10. Doctor'un bedeni bu yoğun radyasyon'dan dolayı rejenerasyon geçirmek zorunda kalmıştır. 10. Doctor'un rejenerasyonu'da diğer Doktor'lar gibi duygusal bir sahne olmuştur. 10. Doctor'un son sözü Gitmek İstemiyorumdur.

10. Doctor'un rejenerasyonu Planet Of Ood'da Ood Sigma tarafından Doctor'un Şarkısının sona erdiği söylenmiştir.

Planet Of Dead bölümünde ise yine Karanlık geliyor. Sizin şarkınız sona eriyor. Kapıyı 4. kere vuracak denmiştir.

Kişilik[değiştir | kaynağı değiştir]

Russel T. Davies 10. Doctor'u ilk yıllarda neşeli bir ruh halinde yaratmıştır. 2005 yılında 2. sezon finali Doomsday bölümünde Rose Paralel Dünya'ya geçip Gerçeklikte ölünce Doctor neşesini kaybetmeye başlamıştır. Bu ruh halini 10. Doctor 2005 Noel özel'inde Runaway Bride bölümünde Racnoos'a karşı savaşırken açıkca göstermiştir. 10. Doctor'un bu psikolojisi daha sonra Family Of Blood bölümünde tekrar gözükmüştür. 10. Doctor aileye zarar vermemek için onlar'dan kaçmıştır fakat aile 10. Doctor'un üstüne gelince Doctor bütün aileyi tek tek yok etmiştir.

2009 özellerin'den Water Of Mars bölümünde 10. Doctor Zaman Yasaları'na karşı gelerek Yüzbaşı Adeleiade Brook ve mürettebatını kurtarmıştır. Fakat Adelaide Brook son evde girip kendini vurmuştur.

2007 Noel Özel bölümü Voyage Of Damned'de ise 10. Doctor'u kurtarmak için Astrid Peth kendini feda etmişti. Doctor'un psikolojisi bu olaydan sonra daha'da bozulmuştur. Midnight bölümünde yolcular Doctor'uda canavarla iş birliği yaptığını sanmıştır. Doctor onlara bunun bir saçmalık olduğunu açıklamaya çalışırken öfkeli hali bir kez daha görünmüştür.

4. sezon'un final bölümü Journey's End bölümünde Davros Bir düşün Doktor daha kaç tanesi gitti diyince 10. Doctor Astrid Peth'i, Jenny'i, Luke Rattigan ve ölen yardımcılarını hatırlamıştır.

Doctor Who'daki etkisi[değiştir | kaynağı değiştir]

10. Doctor Tennant'ın oyunculuğu ve mimiklerini kullanışı için oldukça popüler bir Doctor olmuştur. Doctor Who Magazin dergisi tarafından Gelmiş Geçmiş En İyi Doktor seçilmiştir. Yine aynı dergide yapılan anketlerde bugüne kadar Tom Baker'a ait olan En Tanınmış Doktor ünvanını tam iki kez 4.Doctor'un elinden almıştır.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Onuncu Doktor David Tennant, Yedinci Doktor Slyvester Mccoy ve On İkinci Doktor Peter Capaldi gibi İskoç'tur.

Onuncu Doktor'u diğer Doktorlardan bir farkı'da kızıl olma takıntısı vardır. Christhmas Invasion bölümünde Rose'a Ben kızıl mıyım diye sormuştur.

Onuncu Doktor Time Crash bölümünde favori Doktor'unun Beşinci Doktor olduğunu belirtmiştir.