Lortlar Kamarası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Lordlar Kamarası sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara
The Right Honourable the Lords Spiritual and Temporal of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland in Parliament assembled
Tip
Tipi Üst meclis
Liderlik
Lortlar Başkanı Baron Hayman, (Bağımsız)
4 Temmuz 2006 tarihinden beri
Lider Lort Strathclyde, (Muhafazakar)
11 Mayıs 2010 tarihinden beri
Muhalefet Lideri Baron Royall, (İşçi)
11 Mayıs 2010 tarihinden beri
Üye 741
(+39 izinli veya diskalifiye)
Siyasi gruplar İşçi Partisi
Muhafazakar Parti
Cross-Benchers
Liberal Demokratlar
Lords Spiritual
Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi
11 bağımsız
Toplantı yeri
Dosya:House of Lords chamber - toward throne.jpg
Lortlar Kamarası Meclisi
Westminster Sarayı
Westminster
Londra
Birleişk Krallık
Website
http://www.parliament.uk/lords/


Lortlar Kamarası (House of Lords) Birleşik Krallık parlamentosunun üst kamarası. Üyeleri "Lort" unvanını taşır [1].

Evvelce üyeliği babadan oğula geçen asilzadelerden oluşan bu kurumda, günümüzde üyelik çeşitli yollarla ve tarzlarda Kraliçe veya partiler tarafından atanma yoluyla gerçekleşmektedir. Kamaranın 1 Temmuz 2008 itibariyle 735 üyesi bulunmaktaydı[2]. Bu sayı halen halk tarafından seçilmişlerin bir araya geldiği 646 üyeli Avam Kamarası'nın üzerindedir.

Lortlar Kamarası içindeki en kalabalık grubu, 617 üye ile, Kraliçe tarafından ömür boyu süre ile atanmışlar (Life Peers) oluşturmaktadır. 26 üyeye denk gelen "Ruhani Lortlar" (Lords Spiritual) grubu da, yine Kraliçe tarafından atanmış Anglikan Kilisesi ileri gelenlerinden oluşur. 75 Lort siyasi parti yönetimleri tarafından, 15 Lort da Lortlar Kamarası üyelerinin oyuyla işbaşına getirilmişlerdir. "Ruhani Lortlar" dışında kalan üyeler "Dünyevi Lortlar" (Lords Temporal) olarak adlandırılır. 1999 yılında yapılan reformlarla üyelikleri babadan oğula geçen asilzadelerin pek çoğu Kamara dışında bırakılmışlar ise de, Dük, Marki, Kont, Vikont ve Baron gibi asalet unvanı taşıyanlar günümüzde de kurum içinde ağırlıklı bir kitle olarak kalmışlardır.

Lortlar Kamarası üç üyenin mevcudiyeti ile toplanabilmektedir. Bununla birlikte, 2007'de Lortlar Kamarası'nda kurumsal reform amacına dönük olarak hazırlanan bir raporda, üyelerin önemli bir bölümünün, özellikle de ömür boyu süre ile atanmış olanların oturumlara katılmadıklarını, ortalama katılımın yarıya yakın eksikle 400'ler civarında seyrettiğini ortaya koymuştur. [3]

Lortlar Kamarası'nın köklü bir reformdan geçirilmesine dönük çabalar sürdürülmekte ise de, bizzat bu kurumun üyelerinin muhalefeti nedeniyle henüz sonuç vermemiştir. Mart 2007'de Avam Kamarası üyeleri Lortlar Kamarası üyelerinin tamamının seçimle göreve getirilmesi ilkesini 337'ye karşı 267 oyla kabul ettiler. Ancak Lortlar Kamarası kısa bir süre sonra bu öneriyi reddetmiş ve üyelerinin tamamı atama yolu ile göreve getirilmesine dayalı statükoyu muhafaza etti.

9 Mayıs 2012'de gerçekleşen toplantıda yer alan kraliçe Lortlar Kamarasının üyelerinin gelecekte seçimlerle belirleneceğini belirtmiştir.[4]

İlgili başlıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ İskoçya'da bazı büyük şehirlerde yerleşik "başyargıç" için kullanılan bir terim olan "Lort Provost" ile karıştırılmamalıdır.
  2. ^ Süresiz izinde sayılan 11 üye bu rakamın dışındadır.
  3. ^ The House of Lords: Reform. The Stationery Office, Lortlar Kamarası Kırtasiye Ofisi, Londra. 2007. ss. pp. 44. ISBN 978-0-10-170272-0. http://www.official-documents.gov.uk/document/cm70/7027/7027.pdf. 
  4. ^ http://www.cnnturk.com/2012/dunya/05/09/ingilterede.kraliceden.tarihi.adim/660501.0/index.html