L. Ron Hubbard

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
L. Ron Hubbard

Lafayette Ronald Hubbard (ya da L. Ron Hubbard) (d. 13 Mart 1911 – ö. 24 Ocak 1986)[1] ABD'li bilim-kurgu hikâyeleri yazarı, işadamı ve özellikle ölümünden sonra bir dini akıma dönüşen Scientology metodunun mucididir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Hubbard, 1911 yılında Tilden, Nebraska, ABD'de doğdu. 1930 yılında Virginia eyaletinde liseden mezun olduktan sonra, George Washington Üniversitesi'nin inşaat mühendisliği bölümüne kaydoldu. Bu yıllarda üniversite gazetesinde yazılar yazmaya başladı. Ancak kaydolduğu üniversiteye yanlızca 2 sene devam etti ve 1931 yılı sonunda notlarının düşüklüğü yüzünden okuldan kaydı silindi [2].

Hubbard, 1933-1938 yılları arasından toplam 138 adet küçük roman yazdı. Bu romanların bazıları bilim-kurgu iken bazıları da havacılık, spor gibi genel konuları kapsıyordu. İlk kitabevi romanı olan Buckskin Brigades'i 1937 yılında yayınladı[3].

Hubbard, II. Dünya Savaşı cephesinden döndüktan sonra kendi kendine geliştirdiği ve Diyanetik ismini verdiği bir teknik ile ismini duyurmayı başardı. Günümüzde bu metot Scientology adında bir din akımına dönüşmüştür.

İngiltere'de düzenlenen bir anti-Scientology gösterisinde Ronald Hubbard ile ilgili bir pankart

Bilgiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Hubbard, Dünyada en çok yabancı dilde eseri bulunan yazar olarak Guiness Rekorlar Kitabı'na geçmiştir[kaynak belirtilmeli]. Toplamda 233 milyonun üzerinde kitabı satılmıştır[kaynak belirtilmeli]. 1084 basılı eser sahip olarak başka bir dalda Guiness Rekoru'nu elinde bulundurmaktadır[kaynak belirtilmeli]. Çeşitli konularda herhangi bir bilimsel kanıya dayanmayan çözüm önerileri sunmuştur[kaynak belirtilmeli]. Uyuşturucu rehabilitasyonu, eğitim teknolojileri, suçluların ıslahı, organizasyon gibi alanlarda birçok eser bırakmıştır.

Hubbard, geliştirdiği "elektrometre"yle domateslerin acı çekip çekmediğini ölçmüştü. Dediğine göre domatesler dilimlenirken çığlık atıyordu[4].

Hubbard'ın "Kelimesi bir sente (hikaye) yazmak saçmalıktır. Eğer biri gerçekten 1 milyon dolar kazanmak istiyorsa, bunun en iyi yolu kendi dinini kurmasıdır" şeklinde bir sözü de bulunmaktadır [5].

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Scientology Tarikatı. L. Ron Hubbard'ın ölümü. Ölüm Sertifikasının resmi. 2012-06-15.
  2. ^ http://en.wikipedia.org/wiki/L._Ron_Hubbard#Education Rubbard'ın eğitimi (İngilizce)
  3. ^ http://en.wikipedia.org/wiki/L._Ron_Hubbard#Early_writings_and_Dianetics İlk yazarlığı ve Diyanetik fikrinin doğuşu (İngilizce)
  4. ^ http://aktuel.mynet.com/galeri/sinirsiz-yaraticilik/en-gereksiz-icatlar/2295/153732
  5. ^ Reader's Digest reprint, May 1980, p.1