Kurtbey, Uzunköprü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Kurtbey, Edirne'nin Uzunköprü İlçesinin şirin bir beldesidir. Nüfusu 2248 olup, halkın geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Bölgede başlıca yetiştirilen ürünler buğday, ayçiçeği, çeltik, kavun, karpuz ve şekerpancarıdır.

Kurtbey Görünüm

Köyün kurucusu Kurtbey isminde Osmanlı akıncı beyidir. Kabri şu anda Edirne'nin Havsa ilçesinde bulunmaktadır. Kurtbey köyü 4 ana mahalleden müteşekkil olup Kurtbey isimli Akıncı Beyinin kurduğu köyde yerleşik birkaç aile mevcut iken (Akıncı, Çelik, Hereke, v.s.) 93 harbi olarak bilinen 1877-1878 Osmanlı Rus harbinde Bulgaristanda yaşayan müslüman Türk toplumundan Pelinç-plasinç-lofça-Pilinçköy, bölgesinden gelen ve daha sonra Topuz, Sıvacı, Koç, Hancağız, Gülbağçe, Sezer, İpsalalı, Cabalar, Güder, Kaba, Kuzucu, Çakır, Güven, Bağmen, Tükenmez, Gündüz ,Keser, Kuruş, Aydın, Benzer, Taşkın ,Topaç, Büyük topaç, çakan, çarıkçı, giritli, batan soyadlarını alan sülalelerin (Pomaklar), ile tamamı Plevneden göç eden ve (gacallar) olarak tabir edilen sarıbaş, konukçu, Dereli, Balcı, Özer, Çorbacı, Toprak, Yenilmez, Boz, Kaynar, Köse, Tavşan, Engin soyadlarını alan sülalelerin oluşturduğu mahalle ile Romanyadan göç ederek köyün son mahallesi olan muhacır mahallesini oluşturan, Altan, Çalım, Semerci, çabukel gibi başlıca aileler ile silistre bölgesinden gelen bir grubun dahil olduğu köy halen türkçenin yanında geldikleri bölgenin dil gelenek görenek ve adetlerini sürdürmekle beraber Eğitime verdikleri aşırı önem nedeniyle Türkiyenin her yerinde genellikle Resmi görevlerde ya da özel sektör kuruluşlarının kilit mevkilerinde yer alarak Kurtbey i temsil etmektedirler. (Kaynak: Uzunköprü Nufus ve Vatandaşlık işleri 49 cilt nufus Kütüğü)

Not: Son katılımlar ile köy 334 haneye ulaşmıştır.

Mayıs ayının ikinci Pazar günü, DALLIK isminde köyün korusunda eğlence ve şenlikler düzenlenmektedir.

Okuma yazma oranı oldukça yüksektir. Çevre köylerden taşımalı eğitim sayesinde öğrenciler beldede bulunan Kurtbey İlköğretim Okulunda eğitim görmektediler.