Aslıhan, Uzunköprü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Aslıhan
—  Köy  —
Edirne in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İl Edirne
İlçe Uzunköprü
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1.022
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 284
İl plaka kodu 22
Posta kodu 22200
İnternet sitesi: [2]

Aslıhan, Edirne ilinin Uzunköprü ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Aslıhan Köyü adından da anlaşılacağı gibi adını köyün şu anki yerinden az bir farkla yakınında olan handan almakta, köy batıdan gelen ve ülkemizden geçen ana ticaret yolunun üzerinde bulunmaktadır. Bu nedenle burada yıllar önce yolu kullananlar için "han" kurulmuş ve Osmanlı tahrir defterleri ve arşivlerinde Edirne vilayeti, Cisr-i Ergene kazası, Aslıhan köyü (Reaya)adıyla geçmekte olup , cumhuriyet dönemine ve günümüze kadar aynı isim ile gelmiştir. Buda göstermektedirki köyde rumlar değil Ortodoks Gagavuz Türkleri ikamet etmiştir .Günümüzde Yunanistan a giden eski köy sakinleri köye ziyaretlerde bulunmaktadırlar. Köy Osmanlı döneminde reaya dır.Osmanlı arşivlerinden köyün adının geçtiği bir örnek verirsek Abdülkadir mühürlü defter: Paşa livası dahilinde Cisr-i Ergene'de Aslıhan köyü Sultan II. Murad zamanında Şarabdar Hamza Bey'e verilmiş ve mezkur köy hududunda bulunan Hızır ve Akberdi köyleri dahi ita edilmiş ve II. Bayezid devrinde bunların vakıf ve mülkiyeti hakkında hükm-i şerif ihsan olunmuş olduğu ve vakıf ile mülkiyete dahil karyeler hasılatının Hz. Peygamber'in türbelerine ve Akberdi diğer adı Baykal köyü öşrü sahib-i arza ve cizyeleri Medine'ye ait olarak ispençleri, adet-i ağnam ve resm-i arusaneleri sipahiye verilmek üzre defter-i atikte mukayyet bulunduğu cihetle, defter-i cedide de o suretle kaydolunduğuna dair arşivdir.Burdanda anlaşılacağı gibi köyün adı II.Murat dönemindeki arşivlerde geçmektedir.II.Murat hanın saltanat dönemi 1421-1451 yıllarını kapsadığına göre Aslıhan köyü yaklaşık 600 yıllıktır ki daha da eski olabilirliliği vardır .Lozan antlaşması ile beraber Daha sonra köye balkanlardan mübadele sonucu gelen mübadiller yerleştirilmiş ve köyde Müslüman Türkler yaşamaya başlamıştır. Köyde mübadeleye kadar olan dönemde büyük olasılıkla Hristiyan Gagavuz Türkleri yaşamaktaydı.O döneme ait bir de eski çeşme vardır. Suyu birçok nedenden dolayı tercih sebebidir.Hristiyanlardan kalan maşatlık yani mezarlık yeri bilinmektedir fakat mezarlık bozulmuş ve kaldırılmıştır.Mevcut caminin yerinde yer alan kilise mübadelenin ardından kısa süreli ortak yerleşimden sonra camiye çevrilmiş ve daha sonraları yıkılarak yerine Türk İslam mimarisine uygun cami yapılmıştır. Köy 1923-1924 mübadele dönemine kadar büyük çoğunlukla Ortodoks Türklerin yaşadığı bir köy olmuş ve bu tarihten sonra boşalan köye batı Trakya dan gelen Müslüman Türkler yerleştirilmiştir. Köye Selanik vilayetinin Drama livası Dale köyünden ve iskorşene mahallesinden ,Selanik vilayeti Gevgili kazası Mayadağ köyünden,Selanik vilayeti Gevgili kazası Alçak köyünden,Selanik vilayeti Gevgili kazası Karasinan köyünden,Selanik vilayeti Gevgili kazası Boymice köyünden ve daha sonraki yıllarda Kosova priştinadan ,Bulgaristan kırcaaliden(osmanlı döneminde kırcaali edirne vileyatine bağlıydı) ve balkanların çeşiti yerlerinden göçmenler yerleştirilmiştir.Gelen göçmenler Oğuz Türklerinden olup Osmanlı döneminde balkanlarda yerleşik hayata geçmiş Yörüklerdir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek ve görenekleri hakkında bilgi yoktur.

Edirne iline 60 km, Uzunköprü ilçesine 25 km uzaklıktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2011 639
2007 867
2000 1022
1997 1052

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Bölgede başlıca yetiştirilen ürünler Buğday, Ayçiçeği, Çeltik, Kavun ve karpuzdur. Ayrıca köyde en önemli geçim kaynaklarından biride üzümcülüktür.Genelde üzüm Bağlarında Papazkara denilen siyah üzüm üretilmektedir (Şaraplık üzüm)

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

[(2009))- Aliman Beyaz
2004 - Ahmet Mola
1999 - Ahmet Mola
1994 - Hüseyin Azır
1989 - Hasan Elvanlı
1984 - Adem kılıç

1980- -Kerim Pala

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır ama 2006 yılı itibarıyla ortaokul kısmı 2007 yılında ise ilkokul 4. ve 5.sınıflar kapatılmıştır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur ancak sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]