Kardeş Payı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Kardeş Payı
Kardeş Payı 2.jpeg
Onlar sıradan tesisatçı değiller!
Tür Komedi, Dram
Yönetmen Selçuk Aydemir
Oyuncular Ahmet Kural
Murat Cemcir
Seda Bakan
Şinasi Yurtsever
Ayşe Kökçü
Ali İhsan Varol
İpek Yaylacıoğlu
Berfu Öngören
Sadık Gürbüz
Ayhan Taş
Korhan Herduran
Anlatıcı Devrim Yakut
Tema müziği bestecisi Ahmet Kural
Murat Cemcir
Aytekin Ataş
Açılış müziği "Kardeş Payı"
Ülke Türkiye Türkiye
Dili Türkçe
Sezon sayısı 1
Bölüm sayısı 18
Bölüm sayısı (Bölüm listesi)
Prodüksiyon
Yapımcı Mehmet Yiğit Alp
Editör Ali Kadı
Mekân Türkiye İstanbul
Kamera ayarları Şafak Film
Gösterim süresi 70 dakika
Yapım şirketi NTC Medya
Yayın bilgileri
Kanal Star TV
Resim formatı 576i (SDTV 16:9)
1080i (HDTV)
Ses formatı Stereo
Yayın tarihi 13 Şubat 2014 (2014-02-13)
Durumu Yayında

Kardeş Payı, NTC Medya tarafından yapılıp Star TV'de yayınlanan komedi türündeki Türk televizyon dizisi. Başrollerini Ahmet Kural, Murat Cemcir ve Seda Bakan paylaşmaktadır. İki tesisatçı kardeşin dünyayı kurtaracak bir icat ettikleri hikayeyi anlatmaktadır.

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Senaryo ve yönetmenliği Selçuk Aydemir'in üstlendiği, kurgusunu Ali Kadı'nın üstlendiği ve yapımcılığını Mehmet Yiğit Alp'in yaptığı NTC Medya imzalı dizinin ilk bölümü 13 Şubat 2014 tarihinde Star TV'de yayınlanmaya başlamıştır.

Her hafta perşembe geceleri saat 22:45'de Star TV ekranlarında yayınlanmaktadır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Metin, Ali, Feyyza orta halli bir mahallede büyümüş aynı evde aileleri ile yaşamak zorunda olan üç kardeştir. Koyu Beşiktaşlı emekli mühendis Tahsin, efsane üçlüyü hayatının sonuna kadar yaşatmak için üç çocuk yapıp Metin, Ali ve Feyyaz isimlerini koymaya yeltenir. Üçüncü çocuk kız olunca adı Feyyza olur… Tahsin her yaz Metin ve Ali'yi "Okumazsan kolunda bir altın bileziğin olsun." gizli tehdidiyle su tesisatçısında çırak olarak çalıştırır, iyi kötü de para kazanınca okumayıp hakikaten tesisatçılık yapmaya başlarlar. Yazları bir yere çırak vermediği tek çocuğu Feyyza ise okur ve şu an evin temel geçim kaynağıdır. Metin ve Ali eve zerre para getirmezler. Kafalarında hep bir eylem canlandığı için; ellerinden geleni asla ardına koymayan abi Ali, kardeş Metin ve hayallerine ortak etmek istedikleri ama hep hayal kırıklıklarına denk getirdikleri küçük kardeşleri Feyyza ile dünyaya barış ve mutluluk getirmek isterler. Sırf bu talepleriyle Say kanununu boşa çıkarttıkları için makro ekonomiye büyük bir darbe vuran kardeşler için bu sadece başlangıçtır. "Dünya'ya barış ve mutluluk getirecek." diye iddia ettikleri bir icada imza atarlar. Kimsenin ciddiye almadığı icadın zamanla gerçekten çalıştığını göstermeleriyle, tüm dengeler değişir. Ali ve Metin’in büyük mucitler gibi geniş çalışma alanları, sponsorları yoktur ama dünyayı güzelleştirmeye çalışırken 60’ından sonra kendisine bakmaya başlayan ve evdeki herkesi huylandıran babaları, 87 yaşından sonra ben hinlik için yaratılmışım diyen el aldıkları ustaları ve tarifi çok zor gönül ilişkileri vardır.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Karakter Açıklama
Ahmet Kural Metin Özdemir Tesisatçıdır. Ali ile birlikte "Karapençe VIP" isimli kıraathaneyi ve tesisatçıyı işletmektedirler. Eda'dan hoşlanmaktadır. Ali ile birlikte Dünya'yı kurtaracak bir nesneyi icat ettiklerini düşünmektedirler.
Murat Cemcir Ali Özdemir Açıköğretim terktir. Eşi Şükriye'yi bir kere aldatıp boşanmıştır. Tesisatçıdır. Metin ile birlikte Karapençe VIP isimli kıraathaneyi ve tesisatçıyı işletmektedirler. Metin ile birlikte Dünya'yı kurtaracak bir nesneyi icat ettiklerini düşünmektedirler.
Seda Bakan Feyyza Özdemir Evin geçimini sağlayan en küçük kardeştir. Petrol ofisi işletmektedir. Kartal'ın kankası Deniz'den(1,5 Adana) hoşlanmaktadır.
Şinasi Yurtsever Hilmi Kazmıkçı Mahallenin zenginidir. Birçok alanda yatırım yapmıştır. Feyyza'nın çalıştığı Kazmıkçı Petrol'ün de sahibidir. Eşini üç kere aldatmıştır ve boşanmıştır. Bir çocuk babasıdır.
Ayşe Kökçü Hamiyet Özdemir Çocuklarının kendisine ne kadar zarar olduğunu bilse de onlar için her şeyi göze alır. Metin, Ali, Feyyza kardeşlerin annesidir.
Ali İhsan Varol Yiğit Patent şirketinin sahibidir.
İpek Yaylacıoğlu Eda Eczacıdır. Metin'den hoşlanmaktadır. Şükriye'nin kardeşidir.
Berfu Öngören Şükriye Ali'nin eski eşi, Eda'nın ablasıdır.
Sadık Gürbüz Şerif Metin ve Ali'nin 87 yaşındaki ustalarıdır. Alkol bağımlısıdır. Hayatın anlamını bulduğunu düşünmektedir.
Ayhan Taş Sezai Oto tamircisidir.
Korhan Herduran Oğuzhan Muhasebecidir.Ali ve Metin'in de muhasebesini yapmaktadır. Buna rağmen çok az para kazandığı için çok fazla parayı görünce bayılır.
Cemil Şahin Kartal Feyyza'nın işlettiği petrol ofisinde çalışmaktadır. Yaptığı işleri becerememektedir. Lakabı "Pompacı Kartal"dır.
Fulden Akyürek Hilmi'nin eski eşidir. Hilmi tarafından üç kere aldatılmıştır. Bir çocuk annesidir.
Kadir Polatcı Deniz (1,5 Adana) Feyyza'nın hoşlandığı kişidir. Kartal'ın kankasıdır. Feyza'dan hoşlanmaktadır.
Tuncay Beyazıt Turgut Çilingirdir.
Emrah Kaman Emrah(Emre) Eda'nın eski sevgilisi,Metin'in düşmanıdır. Aynı zamanda dizinin yazarlarındandır.
Yakup Yavuz Sarıyıldız Vaktini Ali ve Metin'in işlettiği "Karapençe VIP" adlı kıraathane'de geçirmektedir.
Ahmet Arslan Sinan Sezai'nin çırağıdır. Kendisinden yaşça büyük olan Feyyza'dan hoşlanmaktadır.
Tarık Bayrak Tarık Turgut'un çırağıdır. O da kendisindan yaşça büyük olan Feyyza'dan hoşlanmaktadır.
Ali Ercan Gönültaş Çiçekçi çocuktur.

Diziden Çıkan Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Karakter Açıklama
Rıza Akın Tahsin Özdemir Koyu Beşiktaşlı emekli mühendis olan Tahsin, Metin, Ali, Feyyza kardeşlerin babasıdır. 13.Bölümde kendisine ihanet eden bir bilim adamı tarafından öldürülmüştür.


Yayın Takvimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Gösterim günü ve saati Sezon başlangıcı Sezon finali Yayınlanan bölüm Bölüm aralığı TV sezonu TV kanalı
1. Sezon Perşembe 22.45 / 22.15 / 21.30 13 Şubat 2014 18 1-22 2014 Star TV
2. Sezon 23- Star TV

Bölüm listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

* Bölüm Adı Yayın Tarihi Konuk Oyuncu Açıklama Yönetmen
1 "Kardeş Payı" 13 Şubat 2014 Büşra Pekin Selçuk Aydemir
Kafalarında hep bir eylem canlandığı için; ellerinden geleni asla ardına koymayan ağabey Ali, kardeş Metin ve hayallerine ortak etmek istedikleri ama hep hayal kırıklıklarına denk getirdikleri küçük kardeşleri Feyyza ile dünyaya barış ve mutluluk getirmek isterler. Sırf bu talepleriyle Say kanununu boşa çıkarttıkları için makro ekonomiye büyük bir darbe vuran kardeşler için bu sadece başlangıçtır. İzle 

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]