Kardeş Payı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Kardeş Payı
Kardeş Payı 2.jpeg
Onlar sıradan tesisatçı değiller!
Tür Komedi, Aile, Bilim-Kurgu
Senarist Selçuk Aydemir
Çağlar Yurt
Onay Durgun
Murat Kaman
Emrah Kaman
Yönetmen Selçuk Aydemir
Oyuncular Ahmet Kural
Murat Cemcir
Seda Bakan
Şinasi Yurtsever
Ayşe Kökçü
Ali İhsan Varol
İpek Yaylacıoğlu
Berfu Öngören
Sadık Gürbüz
Ayhan Taş
Korhan Herduran
Anlatıcı Devrim Yakut
Tema müziği bestecisi Ahmet Kural
Murat Cemcir
Aytekin Ataş
Açılış müziği "Kardeş Payı"
Ülke Türkiye Türkiye
Dili Türkçe
Sezon sayısı 2
Bölüm sayısı 22
Bölüm sayısı (Bölüm listesi)
Prodüksiyon
Yapımcı Mehmet Yiğit Alp
Editör Ali Kadı
Mekân Türkiye İstanbul
Kamera ayarları Şafak Film
Gösterim süresi 70 dakika
Yapım şirketi NTC Medya
Yayın bilgileri
Kanal Star TV
Resim formatı 576i (SDTV 16:9)
1080i (HDTV)
Ses formatı Stereo
Yayın tarihi 13 Şubat 2014 (2014-02-13)
Durumu 29 Ocak 2015'te yeni sezona başlayacaktır.[1]

Kardeş Payı, Mehmet Yiğit Alp'in yapımcılığını ve Selçuk Aydemir'in yönetmenliğini üstlendiği komedi türündeki Türk televizyon dizisi. NTC Medya tarafından yapılan dizinin ilk bölümü 13 Şubat 2014 tarihinde Star TV'de gösterime girdi. Dizinin ilk sezonunda yönetmen koltuğuna Selçuk Aydemir oturdu ve ilk sezonu 7 Ağustos 2014 tarihinde 22. bölümü ile birlikte sezon finali yapmıştır.[2]Dizinin ikinci sezonu 29 Ocak 2015'te başlayacaktır.[1]

Dizinin başrollerinde Ahmet Kural, Murat Cemcir ve Seda Bakan yer almaktadır. İki tesisatçı kardeşin dünyayı kurtaracak bir icadın peşinde yaşadıkları olaylar anlatılmaktadır.

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Senaryo ve yönetmenliği Selçuk Aydemir'in üstlendiği, kurgusunu Ali Kadı'nın üstlendiği ve yapımcılığını Mehmet Yiğit Alp'in yaptığı NTC Medya imzalı dizinin ilk bölümü 13 Şubat 2014 tarihinde Star TV'de yayınlanmaya başlamıştır. Kardeş Payı, Türkiye'de 60 dakika formatında yayınlanan ilk yerli yapım dizidir.[3]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Metin, Ali, Feyyza orta halli bir mahallede büyümüş aynı evde aileleri ile yaşamak zorunda olan üç kardeştir. Koyu Beşiktaşlı emekli mühendis Tahsin, efsane üçlüyü hayatının sonuna kadar yaşatmak için üç çocuk yapıp Metin, Ali ve Feyyaz isimlerini koymaya yeltenir. Üçüncü çocuk kız olunca adı Feyyza olur. Tahsin her yaz Metin ve Ali'yi "Okumazsan kolunda bir altın bileziğin olsun." gizli tehdidiyle su tesisatçısında çırak olarak çalıştırır, iyi kötü de para kazanınca okumayıp hakikaten tesisatçılık yapmaya başlarlar. Yazları bir yere çırak vermediği tek çocuğu Feyyza ise okur ve şu an evin temel geçim kaynağıdır. Metin ve Ali eve zerre para getirmezler. Kafalarında hep bir eylem canlandığı için; ellerinden geleni asla ardına koymayan abi Ali, kardeş Metin ve hayallerine ortak etmek istedikleri ama hep hayal kırıklıklarına denk getirdikleri küçük kardeşleri Feyyza ile dünyaya barış ve mutluluk getirmek isterler. Sırf bu talepleriyle Say kanununu boşa çıkarttıkları için makro ekonomiye büyük bir darbe vuran kardeşler için bu sadece başlangıçtır. "Dünya'ya barış ve mutluluk getirecek." diye iddia ettikleri bir icada imza atarlar. Kimsenin ciddiye almadığı icadın zamanla gerçekten çalıştığını göstermeleriyle, tüm dengeler değişir. Ali ve Metin’in büyük mucitler gibi geniş çalışma alanları, sponsorları yoktur ama dünyayı güzelleştirmeye çalışırken 60’ından sonra kendisine bakmaya başlayan ve evdeki herkesi huylandıran babaları, 87 yaşından sonra ben hinlik için yaratılmışım diyen el aldıkları ustaları ve tarifi çok zor gönül ilişkileri vardır.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Ahmet Kural (Metin Özdemir): Tesisatçıdır. Ali ile birlikte "Karapençe VIP" isimli kıraathaneyi ve tesisatçıyı işletmektedirler. Eda'dan hoşlanmaktadır. Ali ile birlikte Dünya'yı kurtaracak bir nesneyi icat ettiklerini düşünmektedirler.
  • Murat Cemcir (Ali Özdemir): Açık öğretim terktir. Eşi Şükriye'yi aldatmayı beceremeyip boşanmıştır. Tesisatçıdır. Metin ile birlikte Karapençe VIP isimli kıraathaneyi ve tesisatçıyı işletmektedirler. Metin ile birlikte Dünya'yı kurtaracak bir nesneyi icat ettiklerini düşünmektedirler.
  • Seda Bakan (Feyyza Özdemir): Evin geçimini sağlayan en küçük kardeştir. Müzikhol işletmektedir. Kartal'ın kankası Deniz'den hoşlanmaktadır.

Yayın takvimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Gösterim günü ve saati Sezon finali Çekilen Bölüm Sayısı Bölüm Aralığı Sezon yılı TV kanalı
1 Perşembe 22.45, 22.15, 21.30, 22.00 7 Ağustos 2014 22 1-22 2014 Star TV
2 29 Ocak Perşembe 22:00 23- 2015 Star TV

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon no. Bölüm sayısı İlk yayın bilgileri DVD çıkış tarihleri
Sezon Sezon finali 1. bölge 2. bölge 4. bölge
1 22 2014 7 Ağustos 2014 (2014-08-07) Bilinmiyor Bilinmiyor Bilinmiyor
2 2015 Bilinmiyor Bilinmiyor Bilinmiyor

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Kardeş Payı 23. bölüm fragmanı milliyet.com.tr
  2. ^ "Kardeş Payı'nın Veda Tarihi Netleşti". Beyazperde.com. 18 Temmuz 2014. 15 Ağustos 2014 tarihinde özgün kaynağından arşivlendi. https://archive.today/4P5WG. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2014. 
  3. ^ "Kardeş Payı Sezon Finali İzle". Hurriyet.com.tr. 14 Ağustos 2014. http://www.hurriyet.com.tr/gunun-icinden/27007209.asp. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2014. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]