Karanlıkdere, Bor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Karanlıkdere köyü, Niğde'nin Bor ilçesinin yaklaşık 22 km uzaklıkta olan şirin bir köyüdür. Köy nufusunun %80'i şehirlerde yaşamaktadır. Yaz ayları ve özel günlerde köylerini ziyaret eden halk, köylerine bağlılığı ile tanınmaktadı.

Köy ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ancak köy nufusunun çoğu şehirlerde yaşamaktadır ve orada genelikle metal sektörü üzerinde çalışılmaktadır.Uğraştıkları sektörlerdede son derece başarılıdırlar,öyle ki türkiyenin perakende hurda sektörünün çok büyük bir kısmını bu köy halkının elinde tuttuğu bilinir.Niğde her ne kadar çevresindeki illere göre gelişmemiş ise bu şirin köyde çevresindeki hatta ve hatta türkiyedeki köy yapılarına göre oldukça gelişmiş bir köydür.

Köyün ilginç bazı özelikleri vardır, Köyde düğünler yaklaşık 1,5 gün sürer ve 3 öğün yemek verilmektedir,(niğde köy düğünlerinin geneli böyledir) ve düğünlerde silah atma tutkusu çok yaygındır. Düğünler ve cenazelerde azami önem verilir. Köyün yaz nufusu yaklaşık 13-15 bini bulurken kışın bin kişiye ulaşmaz. Köyde apartmanlaşma had safhadadır. Bu ufacık köyde 8-10 katlı binalar görmeniz mümkündür.Ellerinde maddi imkan olmasına rağmen yazlık ve deniz kıyısı tatil mekanlarını seçmek yerine köy halkının memleketlerine gelmesi ise bize o halkın vefakarlığının bir göstergesidir...Tevfik ŞABABLI...