Kanada yerlileri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Kanada Yerlileri sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara
Kuzey Amerika yerli dilleri dağılımı

Kanada yerlileri (İngilizce Aboriginal peoples in Canada ; Fransızca Amérindiens au Canada), Kanada'daki Amerika yerlileri için kullanılan ve Kızılderili (First Nations)[1], İnuit[2] ve Métis[3] olmak üzere üç ana yerli grubunu kapsayan yasal terimdir. Kanada'da Kızılderili (Indian) ve Eskimo adları "aşağılayıcı" (pejorative)[4][5] bulunduğu için resmi olarak kullanılmaz. Günümüzde Kızılderililer için «İlk Milletler» (First Nations), Eskimolar için de «İnuit» adı kullanılır.

Kanada yerlilerinin nüfusu 1.172.790[6] kişidir. Eğitim-öğretimi yirminci yüzyılın ortalarına kadar ırkçı asimilasyon politikaları gereği oluşturulan Kanada yerli yatılı okullarında yapılıyordu. Günümüzde Kanada yerlilerine karşı sistemik ırkçılık (systemic racism) hâlâ uygulanmaktadır[7]

En büyük diller[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerli dil Etnik Anadili Ev dili
Krice 99,950 78,855 47,190
Doğu Kanada İnuitçesi 35,690 32,010 25,290
Ojibvaca 32,460 11,115 11,115
İnnuca-Naskapice 11,815 10,970 9,720
Denesulinece 11,130 9,750 7,490
Anişininice 12,605 8,480 8,480
Mikmakça 8,750 7,365 3,985
Dakotaca 6,495 5,585 3,780
Atikamekçe 5,645 5,245 4,745
Karaayakça 4,915 3,085 3,085
Kaynak: Statistics Canada, 2006 Census Profile of Federal Electoral Districts (2003 Representation Order): Language, Mobility and Migration and Immigration and Citizenship Ottawa, 2007, pp. 2, 6, 10.

Liste[değiştir | kaynağı değiştir]

Kanada'da band ya da regional band denilen bölge kabile ve toplumları Kanada hükumetince resmi olarak tek tek tanınır ve bunlar yasal olarak daha üst etnik yapılanma göstermezler. Herbirinin kendi yasal konumları ve yasaya bağlı hakları vardır.

Resmi sıra no Resmi adı Eyalet Kayıtlı üye sayısı web sitesi Etnik
604 ?Akisq'nuk First Nation Britanya Kolumbiyası 259 [3] Kutenai
172 Aamjiwnaang Ontario 1864 Aamjiwnaang First Nation Anişinabeler
1 Abegweit Prince Edward Island 297 Abegweit First Nation Mikmaklar
71 Abénakis de Wôlinak Quebec 214 Waban-Aki Nation Abenakiler
18 Acadia Neuschottland 1245 Acadia First Nation Mikmaklar, seit 1967
758 Acho Dene Koe Kuzeybatı Toprakları 665 Acho Dene Koe Band Kanada Atabaskları
684 Adams Lake Britanya Kolumbiyası 742 Adams Lake Indian Band - Sexqeltqin Binnen-Salish, Shuswap
659 Ahousaht Britanya Kolumbiyası 1996 Ahousaht First Nation Nuu-chah-nulth
406 Ahtahkakoop Saskatchewan 3165 Ahtahkakoop First Nation Kriler
490 Aishihik Yukon 180 - Güney Tuçonları
558 Aitchelitz Britanya Kolumbiyası 41 - Halkomelem, Stó:lō
755 Aklavik Kuzeybatı Toprakları 409 Aklavik Guçinler
142 Albany Ontario 4448 Fort Albany First Nation Kriler
160 Alderville First Nation Ontario 1039 Alderville First Nation Anişinabeler (Ojibway)
438 Alexander Alberta 1570 Alexander First Nation Kriler,
709 Alexandria Britanya Kolumbiyası 174 - Kanada Atabaskları, Chilcotin
710 Alexis Creek Britanya Kolumbiyası 639 - Kanada Atabaskları
437 Alexis Nakota Sioux Nation Alberta 1763 Alexis Nakota Sioux Nation Sioux[8]
74 Algonquins of Barriere Lake Quebec 680 - Algonkin
163 Algonquins of Pikwakanagan - (s. Algonkin) Ontario 2143 Algonquins of Pikwàkanagàn First Nation Algonkin
194 Animbiigoo Zaagi'igan Anishinaabek Ontario 419 Lake Nipigon Ojibway First Nation/Animbiigoo Zaagi'igan Anishinaabek Anişinabeler
153 Anişinabeler of Wauzhushk Onigum Ontario 697 Wauzhushk Onigum First Nation Anişinabeler
125 Anishnaabeg of Naongashiing Ontario 391 - Anişinabeler
20 Annapolis Valley Neuschottland 256 Annapolis Valley First Nation Mikmaklar
242 Aroland Ontario 568 Aroland First Nation
685 Ashcroft Britanya Kolumbiyası 255 - Salish, Nlaka'pamux
463 Athabasca Chipewyan First Nation Alberta 979 Athabasca Chipewyan First Nation -
224 Atikameksheng Anishnawbek (früher: Whitefish Lake) Ontario 1020 Atikameksheng Anishnawbek Community Profile Kriler
79 Atikamekw d'Opitciwan[9] Quebec 2639 La comunité Atikamekw Opitciwan frz. Atikamekler
143 Attawapiskat Ontario 3339 - Kriler
180 Aundeck-Omni-Kaning Ontario 666 Aundeck Omni Kaning First Nation
85 Bande des Innus de Pessamit (früher: Betsiamites) Quebec 3776 La Première Nation des Innus de Pessamit, frz. Kriler, s. Innu)
308 Barren Lands Manitoba 1044 - Kriler
198 Batchewana First Nation Ontario 2535 -[4] -
244 Bay of Quinte Mohawk Ontario 714 - Irokessen
21 Bear River Neuschottland 291 Bear River First Nation Mikmaklar
369 Beardy's and Okemasis Saskatchewan 3100 Beardy's and Okemasis First Nation Kriler
248 Bearfoot Onondaga Ontario 571 - -
207 Bearskin Lake Ontario 881 Bearskin Lake First Nation
473 Bearspaw Alberta 1747 - s. Chiniki, Stone
141 Beausoleil Ontario 1979 Beausoleil First Nation -
445 Beaver First Nation Alberta 915 - -
460 Beaver Lake Cree Nation Alberta 987 Beaver Lake Cree Nation Kriler
640 Beecher Bay Britanya Kolumbiyası 240 - -
771 Behdzi Ahda" First Nation Kuzeybatı Toprakları 214 - -
266 Berens River Manitoba 2962 Berens River First Nation Saulteaux/Ojibway
124 Big Grassy Ontario 719 Big Grassy First Nation Ojibway
399 Big Island Lake Cree Nation Saskatchewan 1082 Big Island Lake Cree Nation Kriler, auch Joseph Bighead First Nation[10]
404 Big River Saskatchewan 3181 Big River First Nation Kriler
458 Bigstone Cree Nation Alberta 6934 - Kriler
197 Biinjitiwaabik Zaaging Anishinaabek[11] Ontario 702 - Anişinabeler
196 Bingwi Neyaashi Anishinaabek Ontario 209 - Anişinabeler
403 Birch Narrows First Nation Saskatchewan 681 Birch Narrows First Nation -
284 Birdtail Sioux Manitoba 791 Dakota Ojibway Tribal Council -
359 Black Lake Saskatchewan 2028 Black Lake Denesuline First Nation -
435 Blood (Kainai) Alberta 11448 Kainai Nation Karaayaklar
267 Bloodvein Manitoba 1634 Bloodvein First Nation -
547 Blueberry River First Nations Britanya Kolumbiyası 456 Blueberry River First Nations -
686 Bonaparte Britanya Kolumbiyası 852 Bonaparte Indian Band Binnen-Salish, Shuswap
700 Boothroyd Britanya Kolumbiyası 267 - Salish, Nlaka'pamux
701 Boston Bar First Nation Britanya Kolumbiyası 246 - Salish, Nlaka'pamux
590 Bridge River Britanya Kolumbiyası 432 Bridge River Indian Band -
261 Brokenhead Ojibway Nation Manitoba 1805 Brokenhead Ojibway Nation -
228 Brunswick House Ontario 700 Brunswick House First Nation Kriler
4 Buctouche Neubraunschweig 93 Bouctouche First Nation Mikmaklar
265 Buffalo Point First Nation Manitoba 117 Buffalo Point First Nation Anişinabeler
398 Buffalo River Dene Nation Saskatchewan 1251 Buffalo River Dene Nation -
301 Bunibonibee Cree Nation Manitoba 2770 - Kriler (früher Oxford House First Nation)
619 Burns Lake Britanya Kolumbiyası 110 -Ts’il Kaz Koh First Nation (s. Dakelh)
165 Caldwell Ontario 284 Caldwell First Nation -
622 Campbell River Britanya Kolumbiyası 737 - -
713 Canim Lake Britanya Kolumbiyası 585 Canim Lake Band Binnen-Salish, Shuswap
394 Canoe Lake Cree First Nation Saskatchewan 2100 Canoe Lake Cree First Nation Kriler
289 Canupawakpa Dakota First Nation Manitoba 657 Canupawakpa Dakota First Nation -
623 Cape Mudge Britanya Kolumbiyası 1000 - Kwakwaka'wakw
491 Carcross/Tagish First Nation Yukon 626 Carcross Tagish First Nation -
378 Carry The Kettle Saskatchewan 2541 Carry The Kettle Assiniboin, östl. von Regina/Saskatchewan
216 Cat Lake Ontario 679 Cat Lake First Nation -
591 Cayoose Creek Britanya Kolumbiyası 194 - -
493 Champagne Yukon 653 - -
507 Champagne and Aishihik First Nations Yukon 0 Champagne & Aishihik First Nations s. Champagne, bzw. Aishihik
22 Chapel Island First Nation Neuschottland 665 Chapel Island First Nation Mikmaklar
221 Chapleau Cree First Nation Ontario 362 Première Nation Cree de Chapleau Kriler,
229 Chapleau Ojibway Ontario 41 Chapleau Ojibway First Nation[12] Ojibway
583 Chawathil Britanya Kolumbiyası 550 - Halkomelem, Sto:lo
584 Cheam Britanya Kolumbiyası 495 - Halkomelem, Sto:lo
309 Chemawawin Cree Nation Manitoba 1705 Chemawawin First Nation Kriler
309 Chemawawin Cree Nation Manitoba 1583 Chemawawin Cree Nation Kriler
620 Cheslatta Carrier Nation Britanya Kolumbiyası 332 Cheslatta Carrier Nation Carrier, s. Dakelh
433 Chiniki Alberta 1710 Stoney Nation - Bearspaw - Chiniki - Wesley -
470 Chipewyan Prairie First Nation Alberta 757 Chipewyan Prairie First Nation Ojibway
138 Chippewas of Georgina Island Ontario 753 Chippewas of Georgina Island First Nation Ojibway
171 Chippewas of Kettle and Stony Point Ontario 2262 Chippewas of Kettle & Stony Point First Nation Ojibway
139 Chippewas of Rama First Nation Ontario 1404 [ http://www.mnjikaning.ca/ Chippewas of Rama First Nation] Ojibway
122 Chippewas of Nawash First Nation Ontario 2075 Chippewas of Nawash Unceded First Nation Ojibway
166 Chippewas of the Thames First Nation Ontario 2527 Chippewas of the Thames First Nation Ojibway
401 Clearwater River Dene Saskatchewan 1722 Clearwater River Dene Nation -
464 Cold Lake First Nations Alberta 2534 Cold Lake First Nations am Cold Lake, Grenze n. Saskatchewan
693 Coldwater Britanya Kolumbiyası 713 Coldwater Indian Band Okanagan,
62 Communauté anicinape de Kitcisakik Quebec 469 Conseil des Anicinapek de Kitcisakik Anişinabeler
55 Conseil de la Première Nation Abitibiwinni Quebec 961 Conseil de la Première Nation Abitibiwinni engl. u. frz. Algonkin
77 Conseil des Atikamekw de Wemotaci Quebec 1698 Conseil de la Nation Atikamekw frz. Atikamekler
182 Constance Lake Ontario 1588 Constance Lake Kriler
694 Cook's Ferry Britanya Kolumbiyası 310 - Okanagan
366 Cote First Nation Saskatchewan 3489 Cote First Nation -
126 Couchiching First Nation Ontario 2184 Couchiching First Nation früher: Salteaux Ojibway
361 Cowessess Saskatchewan 3861 Cowessess oder „Little Child“ First Nation Kriler
642 Cowichan Britanya Kolumbiyası 4548 Cowichan Tribes Küsten-Salish
58 Cree Nation of Chisasibi Quebec 4126 Chisasibi Kriler
75 Cree Nation of Mistissini Quebec 4386 Cree Nation of Mistissini Kriler
59 Cree Nation of Nemaska Quebec 695 Cree Nation of Nemaska Kriler
60 Cree Nation of Wemindji Quebec 1488 Cree Nation of Wemindji Kriler
276 Cross Lake First Nation Manitoba 7549 Cross Lake Band Kriler, inzw. Pimicikamak
350 Cumberland House Cree Nation Saskatchewan 1226 Cumberland House Cree Nation Kriler
161 Curve Lake Ontario 1925 Curve Lake First Nation -
635 Da'naxda'xw First Nation Britanya Kolumbiyası 174 Da'naxda'<u<xw/Awaetlala First Nation
288 Dakota Plains Manitoba 267 Dakota Plains Wahpeton Nation -
295 Dakota Tipi Manitoba 239 -
316 Dauphin River Manitoba 304 Dauphin River First Nation -
389 Day Star Saskatchewan 471 Day Star First Nation Kriler
504 Dease River Yukon 173 - -
774 Dechi Laot'i First Nations Kuzeybatı Toprakları 175 Community of Wekweti am Snare Lake/Wekweti
237 Deer Lake Ontario 1183 Deer Lake First Nation -
760 Deh Gah Gotie Dene Council Kuzeybatı Toprakları 1070 Deh Gah Gotie Dene Council[13] -
253 Delaware Ontario 632 - -
754 Deline First Nation Kuzeybatı Toprakları 956 Deline, Northwest Territories -
448 Dene Tha' Alberta 2795 Dene Tha' [14]
762 Deninu K'ue First Nation Kuzeybatı Toprakları 854 - -
662 Ditidaht Britanya Kolumbiyası 748 Ditidaht First Nation Nuu-chah-nulth
765 Dog Rib Rae Kuzeybatı Toprakları 2898 Tåîchô Website nicht auf der Website der INAC
548 Doig River Britanya Kolumbiyası 277 Doig River First Nation -
218 Dokis Ontario 1030 Dokis First Nation -
561 Douglas Britanya Kolumbiyası 251 Douglas First Nation s. In-SHUCK-ch
450 Driftpile First Nation Alberta 2465 Driftpile Cree Nation Kriler, am Südufer des Lesser Slave Lake
451 Duncan's First Nation Alberta 257 - Kriler
183 Eabametoong First Nation Ontario 2365 Eabametoong First Nation -
148 Eagle Lake Ontario 458 Eagle Lake First Nation
65 Eagle Village First Nation - Kipawa Quebec 880 Eagle Village First Nation Algonkin
57 Eastmain Quebec 740 Cree Nation of Eastman Kriler
280 Ebb and Flow Manitoba 2745 - -
7 Eel Ground Neubraunschweig 949 Eel Ground First Nation Mikmaklar
8 Eel River Bar First Nation Neubraunschweig 653 Eel River Bar First Nation Mikmaklar
634 Ehattesaht Britanya Kolumbiyası 403 - Nuu-chah-nulth
3 Elsipogtog First Nation Neubraunschweig 3069 'Elsipogtog First Nation Mikmaklar
400 English River First Nation Saskatchewan 1432 English River First Nation Dene
440 Enoch Cree Nation Alberta 2271 - Kriler
443 Ermineskin Tribe Alberta 4156 Ermineskin Cree Nation Kriler
5 Esgenoopetitj First Nation , früher: Burnt Church First Nation Neubraunschweig 1713 Mi’kmaq
23 Eskasoni Neuschottland 4060 - Mikmaklar
711 Esketemc Britanya Kolumbiyası 835 Esketemc Binnen-Salish, Shuswap (Alkali Lake)
644 Esquimalt Britanya Kolumbiyası 279 - Küsten-Salish
495 First Nation of Nacho Nyak Dun Yukon 504 First Nation of Nacho Nyak Dun Kuzey Tuçonları
264 Fisher River Manitoba 3392 Fisher River Cree Nation Kriler
390 Fishing Lake First Nation Saskatchewan 1639 Fishing Lake First Nation Ojibway
395 Flying Dust First Nation Saskatchewan 1209 Flying Dust First Nation Kriler
227 Flying Post Ontario 192 Flying Post First Nation[15] -
351 Fond du Lac Saskatchewan 1827 Fond du Lac Denesuline First Nation -
262 Fort Alexander Manitoba 7196 Sagkeeng First Nation (leer) -
9 Fort Folly Neubraunschweig 118 Fort Folly First Nation Mikmaklar
752 Fort Good Hope Kuzeybatı Toprakları 853 - -
467 Fort McKay First Nation Alberta 714 [ http://www.fortmckay.com/ Fort McKay First Nation] Kriler, Dene
468 Fort McMurray #468 First Nation Alberta 637 Fort McMurray # 468 First Nation Kriler, Chipewyan
543 Fort Nelson First Nation Britanya Kolumbiyası 834 Fort Nelson First Nation Slavey/Cree
215 Fort Severn (Washaho Cree Nation) Ontario 645 Fort Severn First Nation Kriler
187 Fort William Ontario 2011 Fort William First Nation -
305 Fox Lake Manitoba 1106 Fox Lake Cree Nation Kriler
465 Frog Lake Alberta 2860 - Kriler, am Westufer d. Frog Lake, nahe der Grenze nach Saskatchewan
294 Gamblers Manitoba 188 - -
773 Gameti First Nation Kuzeybatı Toprakları 345 - -
297 Garden Hill First Nations Manitoba 4253 Garden Hill First Nation (nur intern) -
199 Garden River First Nation Ontario 2533 Ketegaunseebee Anishnabai, Garden River First Nation Anişinabeler
391 George Gordon First Nation Saskatchewan 3293 Gordon First Nation Kriler
185 Ginoogaming First Nation Ontario 748 Ginoogaming First Nation, auch Gnoogaming
531 Gitanmaax Britanya Kolumbiyası 2234 Gitanmaax Band Gitxsan
537 Gitanyow Britanya Kolumbiyası 798 - Gitxsan
535 Gitsegukla Britanya Kolumbiyası 939 - Gitxsan
536 Gitwangak Britanya Kolumbiyası 1194 - Gitxsan
672 Gitxaala Nation Britanya Kolumbiyası 1844 Gitxaala Nation Gitxsan
533 Glen Vowell (Sik i dak) Britanya Kolumbiyası 400 - Gitxsan
30 Glooscap First Nation Neuschottland 288 - Mikmaklar
296 God's Lake First Nation Manitoba 2517 Kitayan God's Lake (community) Kriler
310 Grand Rapids First Nation Manitoba 1703 - Kriler, inzw. Misipawistik Cree Nation
149 Grassy Narrows First Nation Ontario 1446 Grassy Narrows First Nation Anişinabeler, Asubpeeschoseewagong First Nation
188 Gull Bay Ontario 1189 - Anişinabeler
724 Gwa'Sala-Nakwaxda'xw Britanya Kolumbiyası 902 - Kwakwaka’wakw
627 Gwawaenuk Tribe Britanya Kolumbiyası 38 - Kwakwaka’wakw
753 Gwichya Gwich'in Kuzeybatı Toprakları 445 Gwich'in Tribal Council Guçinler
534 Hagwilget Village Britanya Kolumbiyası 733 Hagwilget Village Council Wet'suwet'en
676 Haisla Nation, früher: Kitamaat Britanya Kolumbiyası 1708 Haisla Community Haisla, früher: Northern Kwakiutl
645 Halalt Britanya Kolumbiyası 216 Halalt First Nation Halkomelem
546 Halfway River First Nation[16] Britanya Kolumbiyası 251 Blueberry River First Nations -
675 Hartley Bay Britanya Kolumbiyası 715 Gitga’at Nation s. Tsimshian
352 Hatchet Lake Saskatchewan 1642 Hatchet Lake Denesuline First Nation, beim Prince Albert Grand Council -
469 Heart Lake Alberta 311 - -
538 Heiltsuk Britanya Kolumbiyası 2071 Heiltsuk Nation
231 Henvey Inlet First Nation Ontario 528 Henvey Inlet First Nation Ojibway
661 Hesquiaht Britanya Kolumbiyası 676 - Nuu-chah-nulth
162 Hiawatha First Nation Ontario 500 nicht erreichbar, März 2008 Algonkin, Mississauga
703 High Bar Britanya Kolumbiyası 93 High Bar and High Bar First Nation Binnen-Salish, Shuswap
263 Hollow Water Manitoba 1751 Hollow Water First Nation Anişinabeler
552 Homalco Britanya Kolumbiyası 459 - Küsten-Salish
449 Horse Lake First Nation Alberta 985 Horse Lake First Nation -
664 Hupacasath First Nation Britanya Kolumbiyası 228 Hupacasath First Nation Nuu-chah-nulth
663 Huu-ay-aht First Nations Britanya Kolumbiyası 697 Huu-ay-aht First Nation Nuu-chah-nulth
10 Indian Island Neubraunschweig 164 Indian Island First Nation Mikmaklar
80 Innu Takuaikan Uashat Mak Mani-Utenam Quebec 3980 - Kriler, Innu
86 Innue Essipit Quebec 484 Essipid (Cote Nord) Kriler, Innu
780 Inuvik Native Kuzeybatı Toprakları 562 Inuvik Native Band Guçinler[17]
154 Iskatewizaagegan #39 Independent First Nation Ontario 591 - -
683 Iskut Britanya Kolumbiyası 599 -
397 Island Lake First Nation Saskatchewan 1244 Island Lake First Nation Kriler[18]
370 James Smith Saskatchewan 3135 James Smith Cree Nation, beim Prince Albert Grand Council Kriler
770 Jean Marie River First Nation Kuzeybatı Toprakları 136 Jean Marie River First Nation[19] -
761 K'atlodeeche First Nation Kuzeybatı Toprakları 525 K'atlodeeche First Nation[20]
624 K'ómoks First Nation , früher: Comox Britanya Kolumbiyası 273 -
768 Ka'a'gee Tu First Nation Kuzeybatı Toprakları 68 Ka'a'gee Tu First Nation[21] Slavey
638 Ka:'yu:'k't'h'/Che:k:tles7et'h' First Nations Britanya Kolumbiyası 511 - Nuu-chah-nulth
362 Kahkewistahaw Saskatchewan 1825 Kahkewistahaw First Nation Kriler
70 Kahnawake Quebec 9092 Kahnawá:ke Mohawk;
688 Kamloops Britanya Kolumbiyası 1002 T'kamloops Indian Band Binnen-Salish, Shuswap,
704 Kanaka Bar Britanya Kolumbiyası 215 - Binnen-Salish, Nlaka'pamux
452 Kapawe'no First Nation Alberta 340 - -
210 Kasabonika Lake Ontario 1014 Kasabonika Lake First Nation Kriler
563 Katzie Britanya Kolumbiyası 505 Katzie First Nation Halkomelem
393 Kawacatoose Saskatchewan 2894 Kawacatoose First Nation Saulteaux
325 Kee-Way-Win Ontario 725 Keewaywin First Nation -
367 Keeseekoose Saskatchewan 2248 Keeseekoose First Nation Ojibway
286 Keeseekoowenin Manitoba 1121 Keeseekoowenin Ojibway First Nation Ojibway
466 Kehewin Cree Nation Alberta 1933 - Kriler
212 Kingfisher Ontario 507 Kingfisher Lake First Nation - seit 1975, vorher Teil der Big Trout Lake Band
11 Kingsclear Neubraunschweig 925 Kingsclear First Nation -
377 Kinistin Saulteaux Nation Saskatchewan 963 Kinistin Saulteaux Nation Kriler
268 Kinonjeoshtegon First Nation Manitoba 702 - -
532 Kispiox Britanya Kolumbiyası 1566 - -
540 Kitasoo Britanya Kolumbiyası 512 Kitasoo/Xaixais Nation s. Tsimshian
209 Kitchenuhmaykoosib Inninuwug Ontario 1459 nicht erreichbar, März 2008 Kriler
73 Kitigan Zibi Anishinabeg Quebec 2827 Kitigan Zibi Anishinabeg Anişinabeler
680 Kitselas Britanya Kolumbiyası 572 Gitselasu - People of Kitselas Canyon s. Tsimshian
681 Kitsumkalum Britanya Kolumbiyası 683 Kitsumkalum First Nation s. Tsimshian
553 Klahoose First Nation Britanya Kolumbiyası 285 Klahoose First Nation
503 Kluane First Nation Yukon 144 Kluane First Nation Güney Tuçonları
721 Kluskus Britanya Kolumbiyası 209 - Carrier, s. Dakelh
251 Konadaha Seneca Ontario 517 - İrokualar, Seneca
610 Kwadacha Britanya Kolumbiyası 425 Kwadacha Nation, home of the Tsek'ene People
626 Kwakiutl Britanya Kolumbiyası 723 Kwakiutl Indian Band Kwakwaka’wakw
500 Kwanlin Dun First Nation Yukon 971 Kwanlin Dun First Nation Güney Tuçonları
564 Kwantlen First Nation Britanya Kolumbiyası 220 - Halkomelem, Sto:lo
580 Kwaw-kwaw-Apilt Britanya Kolumbiyası 42 - Halkomelem, Sto:lo
628 Kwiakah Britanya Kolumbiyası 20 - -
625 Kwicksutaineuk-ah-kwaw-ah-mish[22] Britanya Kolumbiyası 290 Kwicksutaineuk-ah-kwa-mish Kwakwaka’wakw
560 Kwikwetlem First Nation Britanya Kolumbiyası 74 Kwikwetlem First Nation Halkomelem
87 La Nation Innu Matimekush-Lac John Quebec 861 - Innu
53 La Nation Micmac de Gespeg Quebec 542 La Nation Micmac de Gespeg Mikmaklar
189 Lac Des Mille Lacs Ontario 550 - -
127 Lac La Croix Ontario 427 Lac La Croix First Nation -
353 Lac La Ronge Saskatchewan 9408 Lac La Ronge Indian Band Kriler
205 Lac Seul Ontario 3068 Lac Seul First Nation, bei Independent First Nations Alliance -
607 Lake Babine Nation Britanya Kolumbiyası 2339 Lake Babine Nation Babine-Witsuwit'en, s. Dakelh
643 Lake Cowichan First Nation Britanya Kolumbiyası 15 Lake Cowichan[23] Halkomelem
271 Lake Manitoba Manitoba 1892 - -
275 Lake St. Martin Manitoba 2334 - -
674 Lax-kw'alaams Britanya Kolumbiyası 3424 Lax Kw'alaams Band - Port Simpson s. Tsimshian
2 Lennox Island Prince Edward Island 734 Lennox Island First Nation Mikmaklar
579 Leq' a: mel First Nation Britanya Kolumbiyası 364 Leq'á:mel First Nation Halkomelem, Sto:lo
78 Les Atikamekw de Manawan Quebec 2531 Atikamekw de Manawan Atikamekler
82 Les Innus de Ekuanitshit Quebec 574 Les Innus de Ekuanitshit (Mingan) Kriler
611 Lheidli T'enneh Britanya Kolumbiyası 342 Lheidli T'enneh Band Carrier, s. Dakelh
715 Lhtako Dene Nation, früher: Red Bluff Britanya Kolumbiyası 161 - Carrier, s. Dakelh
502 Liard First Nation Yukon 1142 [5] Kanada Atabaskları, Kaska
757 Liidlii Kue First Nation Kuzeybatı Toprakları 1249 - -
51 Listuguj Mi'gmaq Government Quebec 3498 Listuguj Mi'gmaq Government Mikmaklar
379 Little Black Bear Saskatchewan 435 Little Black Bear First Nation Kriler
260 Little Black River Manitoba 1162 Black River First Nation -
270 Little Grand Rapids Manitoba 1524 Little Grand Rapids First Nation[24] -
340 Little Pine Saskatchewan 1796 Little Pine First Nation Kriler
447 Little Red River Cree Nation Alberta 4763 lrrcn Kriler
492 Little Salmon/Carmacks First Nation Yukon 616 Little Salmon/Carmacks First Nation Kuzey Tuçonları
274 Little Saskatchewan Manitoba 1104 - -
689 Little Shuswap Lake Britanya Kolumbiyası 326 Little Shuswap Indian Band Binnen-Salish, Shuswap
184 Long Lake No.58 First Nation Ontario 1341 nicht erreichbar, März 2008 -
287 Long Plain Manitoba 3480[25] Long Plain First Nation -
67 Long Point First Nation Quebec 674 Long Point First Nation (Winneway) Anişinabeler, ;
476 Loon River Cree Alberta 527 - s. Cree
439 Louis Bull Alberta 2039 - Kriler
250 Lower Cayuga Ontario 3445 - İrokualar, Cayuga
606 Lower Kootenay Britanya Kolumbiyası 214 - Kutenai
254 Lower Mohawk Ontario 3867 - İrokualar, Mohawk
695 Lower Nicola Britanya Kolumbiyası 939 Lower Nicola Indian Band Okanagan,
598 Lower Similkameen Britanya Kolumbiyası 466 Lower Similkameen Indian Band Okanagan
453 Lubicon Lake Alberta 386 - Kriler,
341 Lucky Man Saskatchewan 111 Lucky Man Cree Nation Kriler
764 Lutsel K'e Dene First Nation Kuzeybatı Toprakları 731 - Dene
646 Lyackson Britanya Kolumbiyası 200 Lyackson First Nation Halkomelem
705 Lytton Britanya Kolumbiyası 1892 - Homepage des Ortes Lytton -
181 M'Chigeeng First Nation Ontario 2378 M'Chigeeng First Nation Community -
6 Madawaska Maliseet First Nation Neubraunschweig 275 - -
174 Magnetawan Ontario 238 Magnetawan First Nation -
396 Makwa Sahgaiehcan First Nation Saskatchewan 1418 Makwa Sahgaiehcan First Nation Kriler
647 Malahat First Nation Britanya Kolumbiyası 288 - Halkomelem; s. Saanich
629 Mamalilikulla-Qwe'Qwa'Sot'Em Britanya Kolumbiyası 400 - -
302 Manto Sipi Cree Nation Manitoba 801 - Kriler
328 Marcel Colomb First Nation Manitoba 376 The Marcel Colomb First Nation Kriler
186 Martin Falls[26] Ontario 658 Marten Falls First Nation -
219 Matachewan Ontario 606 Matachewan First Nation Kriler
311 Mathias Colomb Manitoba 2879 Pukatawagan Kriler
565 Matsqui Britanya Kolumbiyası 251 [6] [27] Halkomelem, Sto:lo
226 Mattagami Ontario 486 Mattagami First Nation -
326 McDowell Lake Ontario 51 McDowell Lake oder McDowell First Nation -
618 McLeod Lake Britanya Kolumbiyası 418 McLeod Lake Indian Band
26 Membertou Neuschottland 1288 Membertou First Nation Mikmaklar
14 Metepenagiag Mikmaklar Nation Neubraunschweig 586 Metepenagiag First Nation Mikmaklar
673 Metlakatla Britanya Kolumbiyası 838 Metlakatla First Nation s. Tsimshian
47 Miawpukek[28] Neufundland 2877 Miawpukek First Nation Mikmaklar, Conne River Reserve, 1987 anerkannt
225 Michipicoten Ontario 871 Michipicoten First Nation Anişinabeler
52 Micmacs of Gesgapegiag Quebec 1359 Micmacs of Gesgapegiag Mikmaklar
461 Mikisew Cree First Nation Alberta 2711 Mikisew Cree First Nation, beim Athabasca Tribal Council s. Cree
27 Millbrook Neuschottland 1232 Millbrook First Nation Mikmaklar
203 Mishkeegogamang Ontario 1717 Mishkeegogamang Ojibway Nation Anişinabeler (Ojibway)
223 Missanabie Cree Ontario 345 Missanabie Cree First Nation Kriler,
200 Mississauga Ontario 1142 - -
140 Mississauga's of Scugog Island First Nation Ontario 215 beim Ogemawahj Tribal Council -
120 Mississaugas of the Credit Ontario 1996 The Mississaugas of the New Credit First Nation -
374 Mistawasis Saskatchewan 2481 Mistawasis First Nation Kriler
159 Mohawks of Akwesasne Ontario 11466 Akwesasne İrokualar, Mohawk
69 Mohawks of Kanesatake Quebec 2150 - İrokualar, Mohawk
164 Mohawks of the Bay of Quinte Ontario 8284 Mohawks of The Bay of Quinte İrokualar, Mohawk
83 Montagnais de Natashquan Quebec 1026 - Kriler, s. Innu
88 Montagnais de Pakua Shipi Quebec 339 Pakua Shipu frz. s. Innu
84 Montagnais de Unamen Shipu Quebec 1092 UnamenShipu (La Romaine) frz. Kriler, s. Innu
76 Montagnais du Lac St.-Jean Quebec 5326 Communauté de Mashteuiatsh frz. Kriler, s. Innu
442 Montana Alberta 941 Montana First Nation Kriler
354 Montreal Lake Saskatchewan 3545 Montreal Lake Cree Nation Kriler
144 Moose Cree First Nation Ontario 3397 Moose Cree First Nation Kriler,
135 Moose Deer Point Ontario 451 Moose Deer Point First Nation -
342 Moosomin Saskatchewan 1627 Moosomin First Nation Kriler
167 Moravian of the Thames Ontario 1198 - -
530 Moricetown Britanya Kolumbiyası 1921 Moricetown Band Administration Babine-Witsuwit'en, s. Dakelh
312 Mosakahiken Cree Nation Manitoba 1931 - Kriler
343 Mosquito, Grizzly Bear's Head, Lean Man Fst.Natns. Saskatchewan 1260 Mosquito First Nation [29]
557 Mount Currie Britanya Kolumbiyası 2085 - s. St'at'imc
630 Mowachaht/Muchalaht Britanya Kolumbiyası 600 Mowachaht/Muchalaht First Nation Nuu-chah-nulth
168 Munsee-Delaware Nation Ontario 567 Munsee-Delaware First Nation -
381 Muscowpetung Saskatchewan 1258 Muscowpetung First Nation -
32 Mushuau Innu First Nation Neufundland 819 Mushuau Innu First Nation -
375 Muskeg Lake Saskatchewan 1561 Muskeg Lake Cree Nation, auch First Nation oder [7] Kriler,
371 Muskoday First Nation Saskatchewan 1671 Muskoday First Nation Kriler
392 Muskowekwan Saskatchewan 1606 Muskowekwan First Nation Kriler
213 Muskrat Dam Lake Ontario 418 Muskrat Dam First Nation -
550 Musqueam Britanya Kolumbiyası 1279 Musqueam (People) Halkomelem
556 N'Quatqua Britanya Kolumbiyası 314 - In-SHUCK-ch
612 Nadleh Whuten Britanya Kolumbiyası 484 Nadleh Whut'en First Nation, beim Carrier Sekani Tribal Council Carrier, s. Dakelh
766 Nahanni Butte Kuzeybatı Toprakları 139 Nahanni Butte Dene Band, bei Dehcho First Nations -
128 Naicatchewenin Ontario 416 - -
614 Nak'azdli Britanya Kolumbiyası 1597 Nak’azdli First Nation, bei Dehcho First Nations Carrier, s. Dakelh,
631 Namgis First Nation Britanya Kolumbiyası 1710 Namgis First Nation -
649 Nanoose First Nation Britanya Kolumbiyası 239 Nanoose First Nation Halkomelem
158 Naotkamegwanning , früher: Whitefish Bay First Nation Ontario 1187 [ http://www.naotkamegwanning.ca/ Naotkamegwanning] Ojibwa
81 Naskapi Nation of Kawawachikamach Quebec 703 Naskapi Nation Kriler
63 Nation Anishnabe du Lac Simon Quebec 1829 Conseil de la Nation Anishnabe de Lac Simon Anişinabeler
50 Nation Huronne Wendat Quebec 3273 Nation Huronne-Wendat Huronen (Wyandot, bzw. Wendat)
720 Nazko Britanya Kolumbiyası 362 - Carrier, s. Dakelh
726 Nee-Tahi-Buhn Britanya Kolumbiyası 140 - Babine-Witsuwit'en, s. Dakelh
380 Nekaneet Saskatchewan 449 Nekaneet First Nation Kriler
239 Neskantaga First Nation Ontario 416 Neskantaga First Nation Kriler
690 Neskonlith Britanya Kolumbiyası 621 Neskonlith Indian Band Binnen-Salish, Shuswap
566 New Westminster Britanya Kolumbiyası 10 - Küsten-Salish
241 Nibinamik First Nation Ontario 461 nicht erreichbar, März 2008 -
129 Nicickousemenecaning Ontario 326 Nicickousemenecaning First Nation -
696 Nicomen Britanya Kolumbiyası 133 - Okanagan
252 Niharondasa Seneca Ontario 364 - İrokualar, Seneca
220 Nipissing First Nation Ontario 2345 Nipissing First Nation Algonkin, Ojibwa
671 Nisga'a Village of Gingolx Britanya Kolumbiyası 1953 Gingolx s. Nisga'a
679 Nisga'a Village of Gitwinksihlkw Britanya Kolumbiyası 394 - s. Nisga'a
678 Nisga'a Village of Laxgalt'sap Britanya Kolumbiyası 1719 Nisga'a Community of Laxgalts'ap s. Nisga'a
677 Nisga'a Village of New Aiyansh Britanya Kolumbiyası 1812 - s. Nisga'a
313 Nisichawayasihk Cree Nation Manitoba 4597 Nisichawayasihk Cree Nation Kriler, früher Nelson House
699 Nooaitch Britanya Kolumbiyası 206 - Okanagan
204 North Caribou Lake Ontario 1015 North Caribou Lake Nation -
238 North Spirit Lake Ontario 476 North Spirit Lake First Nation Kriler
317 Northlands Manitoba 1017 [ http://www.ktc.ca/home/communities/northlands Northlands Dene First Nation] Dene
151 Northwest Angle No.33 Ontario 492 - Anişinabeler
152 Northwest Angle No.37 Ontario 365 [hhttp://www.firstnation.ca/northwest-angle-no-37 Northwest Angle No.37] Anişinabeler
278 Norway House Cree Nation Manitoba 5704 Norway House Cree Nation Kriler,
639 Nuchatlaht Britanya Kolumbiyası 169 - Nuu-chah-nulth
539 Nuxalk Nation Britanya Kolumbiyası 1592 [ http://www.nuxalknation.org/ Nuxalk Nation] Küsten-Salish
431 O'Chiese Alberta 1171 O’Chiese First Nation -
279 O-Chi-Chak-Ko-Sipi First Nation Manitoba 980 - -
318 O-Pipon-Na-Piwin Cree Nation Manitoba 1449 - Kriler[30]
235 Obashkaandagaang Ontario 313 - -
408 Ocean Man Saskatchewan 470 Ocean Man First Nation -
363 Ochapowace Saskatchewan 1542 Ochapowace First Nation Kriler
147 Ochiichagwe'babigo'ining First Nation Ontario 388 - -
72 Odanak Quebec 1979 Nation Waban-Aki. Odanak Abenaki
258 Ojibway Nation of Saugeen Ontario 220 - Ojibway
131 Ojibways of Onigaming First Nation Ontario 729 Ojibways of Onigaming Ojibway
192 Ojibways of the Pic River First Nation Ontario 1056 Ojibways of the Pic River First Nation Ojibway
616 Okanagan Britanya Kolumbiyası 1862 Okanagan Indian Band Okanagan
382 Okanese Saskatchewan 641 Okanese First Nation -
669 Old Massett Village Council Britanya Kolumbiyası 2798 - Haida
373 One Arrow Saskatchewan 1627 One Arrow First Nation Kriler
246 Oneida Ontario 1934 - İrokualar, Oneida
169 Oneida Nation of the Thames Ontario 4930 Oneida Nation of the Thames İrokualar, Oneida
344 Onion Lake Saskatchewan 5169 Onion Lake Cree Nation Kriler
247 Onondaga Clear Sky Ontario 752 - İrokualar, Onondaga
315 Opaskwayak Cree Nation Manitoba 5399 Opaskwayak Cree Nation Kriler
692 Oregon Jack Creek Britanya Kolumbiyası 63 Binnen-Salish, Nlaka'pamux Salish, Nlaka'pamux
12 Oromocto Neubraunschweig 577 Oromocto First Nation Algonkin, Maliseet
596 Osoyoos Britanya Kolumbiyası 490 Osoyoos Indian Band Okanagan
541 Oweekeno/Wuikinuxv Nation Britanya Kolumbiyası 281 - Wakashan, Heiltsuk-Oowekyala
13 Pabineau Neubraunschweig 244 Pabineau First Nation Mikmaklar
658 Pacheedaht First Nation Britanya Kolumbiyası 268 - Nuu-chah-nulth
19 Paq'tnkek First Nation Neuschottland 540 Paq'tnkek First Nation Mikmaklar
383 Pasqua First Nation #79 Saskatchewan 1886 Pasqua First Nation Band No. 79 Kriler
327 Pauingassi First Nation Manitoba 595 Pauingassi First Nation[31] Anişinabeler
441 Paul Alberta 1948 Paul First Nation Kriler
652 Pauquachin Britanya Kolumbiyası 389 - s. Saanich
191 Pays Plat Ontario 184 Pays Plat First Nation Algonkin < sup>ACP
384 Peepeekisis Saskatchewan 2491 Peepeekisis First Nation Kriler
478 Peerless Trout First Nation Alberta 768 - Kriler
269 Peguis Manitoba 9009 Pequis First Nation Kriler
756 Pehdzeh Ki First Nation Kuzeybatı Toprakları 340 Pehdzeh Ki First Nation, bei Dehcho First Nations Dehcho (Dene & Métis)
405 Pelican Lake Saskatchewan 1444 Pelican Lake First Nation Kriler
650 Penelakut Britanya Kolumbiyası 893 Penelakut [32] Halkomelem
597 Penticton Britanya Kolumbiyası 992 Penticton Indian Band Okanagan
355 Peter Ballantyne Cree Nation Saskatchewan 9154 Peter Ballantyne Cree Nation Kriler
586 Peters Britanya Kolumbiyası 131 - Salish, Halkomelem
409 Pheasant Rump Nakota Saskatchewan 388 Pheasant Rump Nakota Nation Nakota
385 Piapot Saskatchewan 2161 Piapot First Nation Kriler
195 Pic Mobert Ontario 880 Pic Mobert First Nation Ojibwa
24 Pictou Landing Neuschottland 614 Pictou Landing First Nation, derzeit nicht erreichbar Mikmaklar; s. Archive.org: Pictou Landing First Nation
436 Piikani Nation Alberta 3580 Piikani (Peigan) Nation Karaayaklar
208 Pikangikum Ontario 2464 Pikangikum First Nation Anişinabeler
272 Pinaymootang First Nation Manitoba 2977 - -
282 Pine Creek Manitoba 3036 - -
585 Popkum Britanya Kolumbiyası 10 - Halkomelem, Sto:lo
236 Poplar Hill Ontario 526 Poplar Hill First Nation -
277 Poplar River First Nation Manitoba 1625 Poplar River First Nation Anişinabeler
345 Poundmaker Saskatchewan 1594 Poundmaker Cree Nation Kriler
54 Première Nation Malecite de Viger Quebec 912 Première Nation Malecite de Viger Malecite
95 Première nation de Whapmagoostui Quebec 888 Whapmagoostai First Nation Kriler
544 Prophet River First Nation Britanya Kolumbiyası 253 Prophet River First Nation -
651 Qualicum First Nation Britanya Kolumbiyası 109 - -
34 Qalipu Mikmaklar First Nation Neufundland und Labrador 21424 Qalipu Mikmaklar First Nation Band Mi’kmaq auf Neufundland, seit 2011
633 Quatsino Britanya Kolumbiyası 384 - -
130 Rainy River First Nations Ontario 767 Rainy River First Nations
356 Red Earth Saskatchewan 1557 Red Earth Cree Nation Kriler
346 Red Pheasant Saskatchewan 2250 Red Pheasant Cree Nation Kriler
193 Red Rock Ontario 1583 Red Rock Band -
300 Red Sucker Lake Manitoba 1009 Red Sucker Lake First Nation -
291 Rolling River Manitoba 988 - -
273 Roseau River Anishinabe First Nation Government Manitoba 2417 Roseau River Anishinabe First Nation Anişinabeler
497 Ross River Yukon 508 - -
214 Sachigo Lake Ontario 821 Sachigo Lake First Nation -
462 Saddle Lake Alberta 9574 Saddle Lake Cree Nation Kriler, nordöstlich von Edmonton
179 Sagamok Anishnawbek Ontario 2654 - Anişinabeler
615 Saik'uz First Nation Britanya Kolumbiyası 914 Saik'uz First Nation[33] Carrier, s. Dakelh
15 Saint Mary's Neubraunschweig 1630 Saint Mary's First Nation -
364 Sakimay First Nations Saskatchewan 1482 Sakimay First Nation Kriler
759 Salt River First Nation Kuzeybatı Toprakları 895 Salt River First Nation Ojibwa
567 Samahquam Britanya Kolumbiyası 280 Samahquam Nation s. In-SHUCK-ch,
767 Sambaa K'e (Trout Lake) Dene Kuzeybatı Toprakları 118 Sambaa K’e Dene Band -
444 Samson Alberta 7662 Samson Cree Nation Kriler
283 Sandy Bay Manitoba 5919 - -
211 Sandy Lake Ontario 2789 Sandy Lake First Nation -
314 Sapotaweyak Cree Nation Manitoba 2209 - Kriler
123 Saugeen Ontario 1515 Saugeen First Nation
542 Saulteau First Nations Britanya Kolumbiyası 792 Saulteau First Nations
347 Saulteaux Saskatchewan 1213 Saulteaux First Nation Kriler
454 Sawridge Alberta 336 - Kriler,
303 Sayisi Dene First Nation Manitoba 744 - Dene
568 Scowlitz Britanya Kolumbiyası 223 - Halkomelem, Sto:lo,
581 Seabird Island Britanya Kolumbiyası 885 Seabird Island Indian Band Halkomelem, Sto:lo
551 Sechelt Britanya Kolumbiyası 1282 Sechelt First Nation -
132 Seine River First Nation Ontario 723 Seine River First Nation -
498 Selkirk First Nation Yukon 532 Selkirk First Nation, beim Council of Yukon First Nations Kuzey Tuçonları
569 Semiahmoo Britanya Kolumbiyası 85 - -
201 Serpent River Ontario 1118 Serpent River First Nation
595 Seton Lake Britanya Kolumbiyası 643 - -
698 Shackan Britanya Kolumbiyası 121 - Okanagan
307 Shamattawa First Nation Manitoba 1455 Shamattawa First Nation Kriler
137 Shawanaga First Nation Ontario 496 Shawanaga First Nation
176 Sheguiandah Ontario 344 Sheguiandah First Nation -
33 Sheshatshiu Innu First Nation Neufundland 1399 Sheshatshiu Innu First Nation Kriler, s. Innu
178 Sheshegwaning Ontario 360 Sheshegwaning First Nation
357 Shoal Lake Cree Nation Saskatchewan 892 Shoal Lake Cree Nation Kriler
155 Shoal Lake No.40 Ontario 571 Shoal Lake #40 First Nation -
25 Shubenacadie Neuschottland 2405 - Mikmaklar
605 Shuswap Britanya Kolumbiyası 249 Shuswap Band Binnen-Salish, Shuswap
587 Shxw'ow'hamel First Nation Britanya Kolumbiyası 180 - Halkomelem, Sto:lo
570 Shxwhá:y Village Britanya Kolumbiyası 358 Shxwhá:y Village Halkomelem, Sto:lo
430 Siksika Nation Alberta 6775 Website of the Siksika Nation Karaayaklar
691 Simpcw First Nation Britanya Kolumbiyası 664 Simpcw First Nation - People of the North Thompson River Binnen-Salish, Shuswap
290 Sioux Valley Dakota Nation Manitoba 2256 Sioux Valley Dakota Nation Dakota
706 Siska Britanya Kolumbiyası 308 - Okanagan
121 Six Nations of the Grand River[34] - - - Ontario s. Einzelstämme Six Nations Council -
562 Skatin Nations Britanya Kolumbiyası 390 Skatin First Nations s. In-SHUCK-ch
582 Skawahlook First Nation Britanya Kolumbiyası 81 Skawahlook First Nation Halkomelem, Sto:lo
687 Skeetchestn Britanya Kolumbiyası 509 Skeetchestn Indian Band Binnen-Salish, Shuswap
670 Skidegate Britanya Kolumbiyası 1528 Skidegate Band Council
729 Skin Tyee Britanya Kolumbiyası 166 - Babine-Witsuwit'en, s. Dakelh
571 Skowkale Britanya Kolumbiyası 243 Skowkale First Nation Halkomelem, Sto:lo
281 Skownan First Nation Manitoba 1319 - -
707 Skuppah Britanya Kolumbiyası 105 - -
573 Skwah Britanya Kolumbiyası 488 - Halkomelem
259 Slate Falls Nation Ontario 253 Slate Falls Nation -
554 Sliammon Britanya Kolumbiyası 990 Sliammon First Nation -
477 Smith's Landing First Nation Alberta 324 - -
648 Snuneymuxw First Nation (Nanaimo) Britanya Kolumbiyası 1642 Snuneymuxw First Nation Halkomelem
716 Soda Creek Britanya Kolumbiyası 395 Xat'Súll First Nation (Soda Creek Indian Band) Binnen-Salish, Shuswap
656 Songhees First Nation Britanya Kolumbiyası 535 Songhees Nation Küsten-Salish
572 Soowahlie Britanya Kolumbiyası 360 Soowahlie Band Administration Halkomelem, Sto:lo
600 Splatsin First Nation, früher: Spallumcheen Britanya Kolumbiyası 813 Spallumcheen Indian Band Binnen-Salish, Shuswap
708 Spuzzum Britanya Kolumbiyası 226 - Salish, Nlaka'pamux
555 Squamish Britanya Kolumbiyası 3862 Squamish Nation Network Küsten-Salish
574 Squiala First Nation Britanya Kolumbiyası 182 Squiala First Nation Halkomelem, Sto:lo
602 St. Mary's Britanya Kolumbiyası 364 - Kutenai
298 St. Theresa Point Manitoba 3751 St. Theresa Point First Nation -
386 Standing Buffalo Saskatchewan 1196 Standing Buffalo First Nation -
133 Stanjikoming First Nation Ontario 142 - -
387 Star Blanket Saskatchewan 612 Star Blanket Cree Nation Kriler
613 Stellat'en First Nation Britanya Kolumbiyası 466 Stellat'en First Nation Dakeller
717 Stone Alberta - British Columbia 424 - -
559 Sts'ailes, früher: Chehalis Britanya Kolumbiyası 1022 Chehalis First Nation Halkomelem, Sto:lo
723 Stswecem'c Xgat'tem First Nation , früher: Canoe Creek Britanya Kolumbiyası 712 Canoe Creek Band Binnen-Salish, Shuswap
471 Stoney Alberta 0 - -
455 Sturgeon Lake Cree Nation Alberta 2880 - Kriler, am Sturgeon Lake, Westalberta
360 Sturgeon Lake First Nation Saskatchewan 2684 Sturgeon Lake First Nation Kriler
641 Stz'uminus First Nation , früher: Chemainus First Nation Britanya Kolumbiyası 1179 - Küsten-Salish
456 Sucker Creek Alberta 2550 - Kriler, am Westende des Lesser Slave Lake
578 Sumas First Nation Britanya Kolumbiyası 242 - Halkomelem, Sto:lo,
434 Sunchild First Nation Alberta 1266 - -
293 Swan Lake Manitoba 1295 Swan Lake First Nation -
457 Swan River First Nation Alberta 1174 - Kriler, am Südufer des Lesser Slave Lake
348 Sweetgrass Saskatchewan 1786 Sweetgrass First Nation Kriler
657 T'Sou-ke First Nation Britanya Kolumbiyası 242 T'sou-ke Nation -
593 T'it'q'et Britanya Kolumbiyası 394 - -
508 Ta'an Kwach'an Yukon 244 Ta'an Kwach'an Council Güney Tuçonları
682 Tahltan Britanya Kolumbiyası 1744 Dease Lake Community Page Kanada Atabaskları
608 Takla Lake First Nation Britanya Kolumbiyası 705 Takla Lake First Nation, beim Carrier Sekani Tribal Council Babine-Witsuwit'en, s. Dakelh
501 Taku River Tlingit Yukon 385 Taku River Tlingit First Nation s. Tlingit
446 Tallcree Alberta 1163 - s. Cree
306 Tataskweyak Cree Nation Manitoba 3491 Tataskweyak Cree Nation Kriler
145 Taykwa Tagamou Nation Ontario 431 Taykwa Tagamou Nation (früher New Post Nation) Kriler
222 Temagami First Nation Ontario 734 Temagami First Nation -
499 Teslin Tlingit Council Yukon 588 Teslin Tlingit Council s. Tlingit
751 Tetlit Gwich'in Kuzeybatı Toprakları 1380 Gwich'in von Tetlit Zheh (Fort McPherson) Guçinler
61 The Crees of the Waskaganish First Nation Quebec 2563 The Crees of Waskaganish First Nation Kriler
368 The Key First Nation Saskatchewan 1185 Key Band -
202 Thessalon Ontario 634 - -
349 Thunderchild First Nation Saskatchewan 2683 Thunderchild First Nation Kriler
64 Timiskaming First Nation Quebec 1753 Timiskaming First Nation -
617 Tl'azt'en Nation Britanya Kolumbiyası 1673 Tl'azt'en Nation Carrier, s. Dakelh
712 Tl'etinqox-t'in Government Office Britanya Kolumbiyası 1503 - -
660 Tla-o-qui-aht First Nations Britanya Kolumbiyası 1010 - Nuu-chah-nulth
632 Tlatlasikwala Britanya Kolumbiyası 49 -
637 Tlowitsis Tribe Britanya Kolumbiyası 385 - -
603 Tobacco Plains Britanya Kolumbiyası 165 - Kutenai,
16 Tobique Neubraunschweig 2044 - -
718 Toosey Britanya Kolumbiyası 312 - -
292 Tootinaowaziibeeng Treaty Reserve Manitoba 1298 - -
666 Toquaht Britanya Kolumbiyası 143 Toquaht Nation, derzeit nicht erreichbar [35] Nuu-chah-nulth
494 Tr'ondëk Hwëch'in Yukon 716 Tr'ondek Hwech'in Han Nation Kanada Atabaskları, Han
594 Ts'kw'aylaxw First Nation (Pavillon) Britanya Kolumbiyası 543 Ts'kw'aylaxw First Nations Binnen-Salish, Shuswap
653 Tsartlip Britanya Kolumbiyası 784 Tsartlip First Nation
636 Tsawataineuk Britanya Kolumbiyası 509 Tsawataineuk Nation Halkomelem
654 Tsawout First Nation Britanya Kolumbiyası 808 Tsawout First Nation s. Saanich
577 Tsawwassen First Nation Britanya Kolumbiyası 301 Tsawwassen First Nation -
609 Tsay Keh Dene Britanya Kolumbiyası 434 - Dene
665 Tseshaht Britanya Kolumbiyası 1041 Tseshat First Nation Nuu-chah-nulth
655 Tseycum Britanya Kolumbiyası 175 Tseycum First Nation s. Saanich
549 Tsleil-Waututh Nation , früher: Burrard Britanya Kolumbiyası 497 Tsleilwaututh Nation -
432 Tsuu T'Ina Nation Alberta 1908 Tsuu T'Ina (First) Nation Tsutinalar
750 Tulita Dene Kuzeybatı Toprakları 638 Tulita Dene
245 Tuscarora Ontario 1958 - İrokualar, Tuscarora, s. Six Nations of the Grand River
575 Tzeachten Britanya Kolumbiyası 451 - Halkomelem, Sto:lo
667 Uchucklesaht Britanya Kolumbiyası 203 Offizielle Homepage, derzeit nicht erreichbar[36] Nuu-chah-nulth
668 Ucluelet First Nation Britanya Kolumbiyası 631 Ucluelet First Nation Nuu-chah-nulth
722 Ulkatcho Britanya Kolumbiyası 998 - Dakeller
588 Union Bar Britanya Kolumbiyası 117 - Halkomelem
249 Upper Cayuga Ontario 3314 - İrokualar, Cayuga
257 Upper Mohawk Ontario 5773 - İrokualar, Mohavklar
697 Upper Nicola Britanya Kolumbiyası 822 Upper Nicola Band Upper Nicola Band Okanagan,
599 Upper Similkameen Britanya Kolumbiyası 77 - Okanagan
496 Vuntut Gwitchin First Nation Yukon 526 Vuntut Gwitchin First Nation Guçinler
150 Wabaseemoong Independent Nations Ontario 1842 Wabaseemoong Independent Nations[37] -
156 Wabauskang First Nation Ontario 278 - -
157 Wabigoon Lake Ojibway Nation Ontario 595 Wabigoon First Nation -
28 Wagmatcook Neuschottland 761 Wagmatcook First Nation Mikmaklar
233 Wahgoshig Ontario 286 Wahgoshig First Nation Anişinabeler
232 Wahnapitae Ontario 316 -
358 Wahpeton Dakota Nation Saskatchewan 481 Wahpeton Dakota Nation -
134 Wahta Mohawk Ontario 716 Wahta Mohawks -
255 Walker Mohawk Ontario 474 - İrokualar, Mohawk
170 Walpole Island Ontario 4378 Bkejwanong Territory (Walpole Island) -
206 Wapekeka Ontario 411 Wapekeka First Nation -
323 War Lake First Nation Manitoba 280 - Kriler
299 Wasagamack First Nation Manitoba 1886 Wasagamack First Nation -
136 Wasauksing First Nation Ontario 991 -
56 Waswanipi Quebec 1941 Wasawanipi Cree First Nation Kriler
402 Waterhen Lake Saskatchewan 1869 Waterhen Lake First Nation Kriler
234 Wawakapewin Ontario 71 Wawakapewin First Nation -
29 Waycobah First Nation Neuschottland 943 Waycobah First Nation Mikmaklar
285 Waywayseecappo First Nation Treaty Four - 1874 Manitoba 2499 - -
240 Webequie Ontario 818 Webequie First Nation -
146 Weenusk Ontario 542 Weenusk First Nation (Peawanuk) Kriler
475 Wesley Alberta 1592 - s. Stone
545 West Moberly First Nations Britanya Kolumbiyası 234 West Moberly First Nations -
772 West Point First Nation Kuzeybatı Toprakları 70 West Point First Nation, bei Dehcho First Nations
601 Westbank First Nation Britanya Kolumbiyası 732 Westbank First Nation Okanagan
725 Wet'suwet'en First Nation Britanya Kolumbiyası 206 Wet’suwet’en Babine-Witsuwit'en, s. Dakelh,
769 Wha Ti First Nation Kuzeybatı Toprakları 634 - -
702 Whispering Pines/Clinton Britanya Kolumbiyası 148 Whispering Pines / Clinton Indian Band Binnen-Salish, Shuswap
365 White Bear Saskatchewan 2421 White Bear First Nation Kriler, Assiniboin
506 White River First Nation Yukon 143 White River First Nation, Archiv Yukarı Tananalar, Kuzey Tuçonları
372 Whitecap Dakota First Nation Saskatchewan 583 Whitecap Dakota First Nation Dakota
459 Whitefish Lake Alberta 2344 Whitefish Lake First Nation am Utikuma Lake (nördl. d. Lesser Slave Lake)
230 Whitefish River Ontario 1169 Whitefish River First Nation 68 km südwestli. v. Sudbury
190 Whitesand Ontario 1148 Whitesand First Nation -
175 Wikwemikong Ontario 6646 Wikwemikong Unceded Indian Reserve Anişinabeler
719 Williams Lake Britanya Kolumbiyası 688 Williams Lake Indian Band. T'exelc Binnen-Salish, Shuswap
407 Witchekan Lake Saskatchewan 691 Witchekan Lake First Nation Kriler
68 Wolf Lake Quebec 212 - -
388 Wood Mountain Saskatchewan 244 Wood Mountain First Nation -
474 Woodland Cree First Nation Alberta 1030 - Kriler
17 Woodstock Neubraunschweig 899 Woodstock First Nation -
217 Wunnumin Ontario 646 Wunnumin Lake First Nation -
324 Wuskwi Sipihk First Nation Manitoba 617 - Kriler
592 Xaxli'p Britanya Kolumbiyası 981 - -
714 Xeni Gwet'in First Nations Government Britanya Kolumbiyası 416 Xeni Gwet'in: People of Nemiah -
576 Yakweakwioose Britanya Kolumbiyası 65 - Halkomelem, Sto:lo
589 Yale First Nation Britanya Kolumbiyası 155 - Salish, Halkomelem
728 Yekooche Britanya Kolumbiyası 215 Yekooche First Nation Carrier, s. Dakelh
376 Yellow Quill Saskatchewan 2750 Yellow Quill First Nation -
763 Yellowknives Dene First Nation Kuzeybatı Toprakları 1428 - Kanada Atabaskları
304 York Factory First Nation Manitoba 1158 York Factory Cree Nation Kriler
173 Zhiibaahaasing First Nation Ontario 140 Zhiibaahaasing First Nation

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Civilization.ca-Gateway to Aboriginal Heritage-Culture". Canadian Museum of Civilization Corporation. Government of Canada. May 12, 2006. 20 October 2009 tarihinde özgün kaynağından arşivlendi. http://www.civilization.ca/cmc/exhibitions/tresors/ethno/etb0170e.shtml. Erişim tarihi: September 18, 2009. 
  2. ^ "Inuit Circumpolar Council (Canada)-ICC Charter". Inuit Circumpolar Council > ICC Charter and By-laws > ICC Charter. 2007. http://inuitcircumpolar.com/index.php?auto_slide=&ID=374&Lang=En&Parent_ID=&current_slide_num=. Erişim tarihi: September 18, 2009. 
  3. ^ Roy Todd; Martin Thornton; D. N. Collins (2001). Aboriginal people and other Canadians: shaping new relationships. University of Ottawa Press. ss. 10. ISBN 978-0-7766-0541-8. http://books.google.com/books?id=ndPJEysK2O0C&pg=PA10. 
  4. ^ "Words First An Evolving Terminology Relating to Aboriginal Peoples in Canada". Communications Branch of Indian and Northern Affairs Canada. 2004. http://www.collectionscanada.gc.ca/webarchives/20071114225541/http://www.ainc-inac.gc.ca/pr/pub/wf/trmrslt_e.asp?term=12. Erişim tarihi: June 26, 2010. 
  5. ^ "Terminology of First Nations, Native, Aboriginal and Metis" (PDF). Aboriginal Infant Development Programs of BC. 2009. 14 July 2010 tarihinde özgün kaynağından arşivlendi. http://www.aidp.bc.ca/terminology_of_native_aboriginal_metis.pdf. Erişim tarihi: June 26, 2010. 
  6. ^ "Aboriginal Identity (8), Sex (3) and Age Groups (12) for the Population of Canada, Provinces, Territories, Census Metropolitan Areas and Census Agglomerations, 2006 Census – 20% Sample Data". Census > 2006 Census: Data products > Topic-based tabulations >. Statistics Canada, Government of Canada. 06/12/2008. http://www12.statcan.ca/english/census06/data/topics/RetrieveProductTable.cfm?ALEVEL=3&APATH=3&CATNO=&DETAIL=0&DIM=&DS=99&FL=0&FREE=0&GAL=0&GC=99&GK=NA&GRP=1&IPS=&METH=0&ORDER=1&PID=89122&PTYPE=88971&RL=0&S=1&ShowAll=No&StartRow=1&SUB=0&Temporal=2006&Theme=73&VID=0&VNAMEE=&VNAMEF=&GID=837928. Erişim tarihi: September 18, 2009. 
  7. ^ Canada’s First Nations: A Legacy of Institutional Racism by Claire Hutchings
  8. ^ die nördlichste Gruppe
  9. ^ Zu den Atikamekw gehören die Opitciwan, die Wemotaci und die Manawan.
  10. ^ s. Hecla/Grindstone Provincial Park
  11. ^ Lake Nipigon
  12. ^ im Rahmen von Wabun First Nation Profiles
  13. ^ bei Dehcho First Nation
  14. ^ Zu ihnen gehören die Gemeinden Bushe River, Meander River und Chateh (früher Assumption).
  15. ^ im Rahmen von Wabun First Nation Profiles
  16. ^ Sie gehören zu den Treaty 8 communities, zusammen mit Doig River First Nation, Fort Nelson First Nation, Prophet River First Nation, Saulteau First Nations, West Moberly First Nation. Nicht Mitglieder, aber weitere Unterzeichner sind Blueberry River First Nations und McLeod Lake First Nation. Früher, zusammen mit West Moberly First Nations und Halfway River First Nation waren sie Teil der Hudson Hope Band
  17. ^ Website beim Gwich'in Tribal Council
  18. ^ beim Meadow Lake Tribal Council
  19. ^ bei Dehcho First Nations
  20. ^ bei Dehcho First Nations
  21. ^ bei Dehcho First Nations
  22. ^ auch Gilford Island
  23. ^ auf der Seite der Seite der Hul'qumi'num Treaty Group
  24. ^ archive.org, 10. Juli 2008
  25. ^ Keine Angaben auf der Website der INAC. Diese Zahl stammt von Long Plain First Nation turns sod on groundbreaking project, in: CBC News, 12. Januar 2007
  26. ^ Ein Schreibfehler des Indianerdepartments?
  27. ^ bei INAC nicht aufgeführt
  28. ^ s. [1] (Version vom 17. Mai 2005 bei Archives.org
  29. ^ Assiniboin
  30. ^ 2005 von Nisichawayasihk Cree Nation abgespalten
  31. ^ archive.org, 22. Juni 2008
  32. ^ auf der Seite der Hul'qumi'num Treaty Group
  33. ^ beim Carrier Sekani Tribal Council
  34. ^ Zu ihnen gehören die Bay of Quinte Mohawk, die Bearfoot Onondago, Deleware, Konadaha Seneca, Lower Cayuga, Lower Mohawk, Niharondasa Seneca, Oneida, Onondaga Clear Sky, Tuscarora, Upper Cayuga, Upper Mohawk und Walker Mohawk.
  35. ^ s. Archive.org: Toquaht First Nation, unvollständig
  36. ^ s. Archive.org: [2]
  37. ^ archive.org, 11. April 2008