II. Attalos

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
II. Attalos
Pergamon Krallığı kralı
(Attalos Hanedanı)
II. Attalos Heykeli detay.JPG
II. Attalos'un Antalya şehir merkezinde yer alan heykeli.
Hüküm süresi MÖ 160 - MÖ 138
Önce gelen II. Eumenes
Sonra gelen III. Attalos
Doğum tarihi MÖ 220
Doğum yeri Pergamon (günümüzde Bergama)
Ölüm tarihi MÖ 138
Ölüm yeri Pergamon (günümüzde Bergama)
Eşi Stratonike Pergamonlu
Stratonike Pergamonlu
Hanedan Attalos Hanedanı
Babası I. Attalos, Pergamon Kralı
Annesi Kzykoslu Apollonis

II. Attalos (Άτταλος Β' ό Φιλάδελφος) (d. MÖ 220 Pergamon (günümüzde Bergama) - ö. MÖ 138 Pergamon (günümüzde Bergama) Pergamon Krallığı kralı olarak MÖ 160–138 yılları arasında hüküm sürdü. Pergamon Krallarından olan, Attalos Hanedanının beşinci üyesi Κral I. Attalos ile Kraliçe Apollonis'in oğlu, II. Eumenes'in kardeşidir. Ağabeyi II. Eumenes'e olan bağlılığından ve sevgisinden dolayı "Kardeşini seven", (Φιλάδελφος) olarak anılır. Kardeşi II. Eumenes ölünce vasisi III. Attalos küçük olduğundan, ağabeyinin karısı kraliçe Stratonike ile evlenerek kral oldu.

Krallığı sırasında Selevkos, Makedonya ve Bitinya krallıklarıyla savaştı. Bir yandan ülkesinin sınırlarını genişletirken bir yandan da ülkeyi büyüttü. bu süreçte Romalılar ve Kappadokia Krallığıyla birlikte davrandı. Filedelfia (Alaşehir -Manisa-) ve Attalia (Antalya) kentlerini kurdu.

Atina’daki ünlü ve görkemli Attalos Stoa’sı, iki katlı galeri, II. Attalos ve eşi Stratonike tarafından inşa edilmiş önemli yapılardan biridir. Modern zamanlarda, 1950’lerde ünlü Rockefeller ailesi tarafından restore ettirilen bu yapı, günümüz Atina’sında ayakta duran en önemli antik yapılardan biridir.

Özgün yapıda, galerinin orta kısmının önünde, II. Attalos’u bir Quadriga, dört atlı araba üzerinde gösteren bronz bir heykel vardı. Eşi Stratonike’nin de stoa’da bir heykeli olduğu sanılıyor .


Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Polybius "Tarih" Grekçe tarih
    • İngilizce çev.: W.R. Patoon (1922) Histories Wikisource'da [[1]] (İngilizce)
    • İngilizce çev.: Evelyn S. Shuckburgh (1889) Histories Histories
    • İngilizce Çev.:Ian Scott-Kilvert (19980) "The Rise Of The Roman Empire, Londra:Penguin Classıcs. ISBN: 978-014044362 (İngilizce)
  • Hansen, Esther V. (1971). The Attalids of Pergamon. Ithaca, New York: Cornell University Press; London: Cornell University Press Ltd. ISBN 0-8014-0615-3.
  • Kosmetatou, Elizabeth (2003) "The Attalids of Pergamon," in Andrew Erskine, ed., A Companion to the Hellenistic World. Oxford: Blackwell: pp. 159–174. ISBN 1-4051-3278-7. Sınırlı referans: text


Önce gelen:
II. Eumenes
Pergamon Krallığı
(Attalos Hanedanı)

MÖ 160MÖ 138
Sonra gelen:
III. Attalos