II. Eumenes

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
II. Eumenes resmi içeren para

Pergamon Krallarından olan, Attalos Hanedanının dördüncü üyesi II. Eumenes (Εὐμένης Β' τῆς Περγάμου) MÖ 197–159 yılları arasında hüküm sürdü. kral I. Attalos ile Kraliçe Apollonis'in oğludur. Kappadokia prensesi Stratonike ile evlendi.

Antakya merkezli Seleukos Krallığının Anadolu'daki genişlemesini durdurdu. MÖ 190'da, bugünkü Manisa yakınlarındaki Magnesia ad Spyllium'daki savaşda Seleukosluları boguna uğrattı. MÖ 188'de, Afyon, Dinar yakınlarındaki Apamea'da yapılan barış antlaşmasıyla Batı Anadolu'daki egemenliğini pekiştirdi. Daha sonraki yıllarda kuzeyde Makedonyalılarla uğraştı. MÖ 172'de Roma'ya yaptığı bir görüşme gezisinden dönüşte Makedonya kralı II. Perseus'un Delfi yakınlarında kurduğu bir tuzak sonucunda ağır yaralandı ancak iyileşti.

Yöneticilik yaptığı süreçte, zamnala 200.000 kitaplık bir birikime sahip olacak Pergamon Kütüphanesini büyüttü. Kuzu ve keçi derilerinden yapılan ve bugün parşömen olarak bilenen Pergamene Karte'nin geliştirilmesinin ve kullanılmasını yaygınlaştırdı. Pergamon'u bir kültür merkezi yaptı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Hansen, Esther V. (1971). The Attalids of Pergamon. Ithaca, New York: Cornell University Press; London: Cornell University Press Ltd. ISBN 0-8014-0615-3.
  • Kosmetatou, Elizabeth (2003) "The Attalids of Pergamon," in Andrew Erskine, ed., A Companion to the Hellenistic World. Oxford: Blackwell: pp. 159–174. ISBN 1-4051-3278-7. text
Commons-logo.svg
Wikimedia Commons'ta
II. Eumenes ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunmaktadır.