Hizb-ut Tahrir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
حزب التحرير
Hizb-ut Tahrir
Kurucu Takiyyuddin en Nebhani
Başkan Ata Abu Raşta
Kuruluş tarihi 1953
Merkez Lübnan
İdeoloji İslam
http://www.hizb-turkiye.org[1]

Hizb-ut Tahrir (Arapça: حزب التحرير Kurtuluş Partisi‎), ideolojisi İslâm olan siyasî partidir. Faaliyetleri sadece siyasî ve fikrîdir. Amacı ümmetle birlikte İslâm'ı dava edinip hakimiyeti/yönetimi tekrar sadece Allah'a ait kılabilmek için Hilâfeti tekrar kurma yolunda ümmete önderlik etmektir.

İslâmî topraklardan başlamak üzere bütün dünyayı bir Hilâfet altında bütünleştirmek için çalışan İslâmî esasa dayalı siyasî ve ideolojik bir partidir.[2]

Tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Filistinli Takiyyuddîn en Nebhâni tarafından 1953'te kurulmuştur. Almanya'da 15 Ocak 2003'te anayasaya aykırı bir örgüt olduğu öne sürülerek Alman İçişleri Bakanlığı'nca yasaklanmış, bu karar 23 Ocak 2006'da Federal Yönetim Mahkemesi (Bundesverwaltungsgericht) tarafından onaylanmıştır.

Parti, uluslararası olup ABD, Afganistan, Avustralya, Avusturya, Belçika, Birleşik Krallık, Cezayir, Fas, Kuveyt, Lübnan, Mısır, Özbekistan, Pakistan, Sudan, Suriye, Tacikistan, Tunus, Türkiye, Suriye, Ürdün gibi ülkelerde faaliyet göstermektedir.

Teröre karşı tutumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Hizb-ut Tahrir, kuruluşundan bu yana terörü reddetmektedir. Bu özelliğinden dolayı El Kaide'ye bağlı bir terör organizasyonu olan Faslı İslamcı Savaş Grubu, 5 numaralı basın bildirisinde El Kaide'nin yayımladığı "Zayıf ve ılıman Müslümların iç yüzü" (Fr. Une nouvelle vision des débiles et des modérés) adlı kitabın fotokopisini göstererek Hizb-ut Tahrir'in teröre karşı tutumunu zayıflık olarak nitelendirmiş, örgütü tam anlamıyla dindar olmak yerine ılıman olmakla suçlamıştır.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]