DreamWorks Ejderhalar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Ejderhalar: Berk'in Binicileri sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara
Ejderhalar: Berk'in Binicileri
Dragons Riders of Berk logo.png
Format CGI animation
Tür Aksiyon
Macera
Komedi-drama
Fantezi
Yaratan Chris Sanders
Dean DeBlois
Geliştiren Linda Teverbaugh
Mike Teverbaugh
Seslendiren Jay Baruchel
America Ferrera
Christopher Mintz-Plasse
Julie Marcus
Andree Vermeulen
T. J. Miller
Zack Pearlman
Nolan North
Chris Edgerly
Tema müziği bestecisi John Paesano[1]
John Powell (içerik)
Ülke ABD
Sezon sayısı 2
Bölüm sayısı 40 (Bölüm listesi)
Prodüksiyon
Yönetici yapımcı Linda Teverbaugh
Mike Teverbaugh
Yapımcı Art Brown
Douglas Sloan
Gösterim süresi 22 dakika
Yapım şirketi DreamWorks Animation
Dağıtıcı firma DreamWorks Television
Yayın bilgileri
Kanal Cartoon Network
Ses formatı Dolby Digital 5.1
Yayın tarihi 7 Ağustos 2012 – Devam ediyor
Kronoloji
Önce gelen Ejderhanı Nasıl Eğitirsin (2010)
Sonra gelen Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 2 (2014)
Harici linkler
Website

DreamWorks Ejderhalar (Özgün adı: DreamWorks Dragons), 2010 yapımı Ejderhanı Nasıl Eğitirsin adlı seriye dayalı olan Cartoon Network kanalında yayınlanmış olan Amerikan bilgisayar yapımı animasyon televizyon dizisidir. Seri 2010 yapımlı film ile 2014 çıkış tarihli filmi arasında bir köprü niteliği görmektedir.[2] 7 Ağustos 2012 tarihinde iki bölümden oluşan bir saatlik ön izlemesi yapılmış,[3] 4 Eylül 2012 tarihinde ise resmi gösterimi gerçekleşmiştir.[4] 2 sezonda toplam 40 bölümden oluşacağı duyurulmuştur. Serinin 1. sezonunda Berk'in Binicileri alt yazısı geçmişken, 2. sezonunda Berk'in Koruyucuları alt yazısı kullanılmıştır.[5] Seri Türkiye'de de Cartoon Network kanalında gösterime girmiştir.

DreamWorks Ejderhalar'ın 12 Ekim 2010'da yayınlanacağı Cartoon Network tarafından açıklanmıştır.[6] Seri, DreamWorks Animation'un Nickelodeon yerine Cartoon Network için ürettiği ilk seri özelliğini taşımaktadır.[7] Konu olarak Berk'te ejderhalarla yapılan barış sonrası Hıçkıdık'ın ejderhalara karşı olan düşmanlığı bulunan Küflek'e, Zebella'nın düşmanı olan Alvin'e karşı olan mücadeleleri ele alınmıştır.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Hıçkıdık : Kabilenin reisinin oğludur. Dişsiz'in binicisidir. Ejderha eğitim akademisinin başkanıdır. Cılız ve zayıftır,ejderhaların eğitilebileceğini o keşfetmiştir. Ejderha liderine karşı olan savaşta sol ayağını kaybetmiştir.
  • Astrid : Akademinin en aklı başında kişisidir. Hıçkıdıktan hoşlanmaktadır. Fırtınuç'un binicisidir.
  • Balıkayak : Akademide ejderhalar hakkında en çok bilgisi olan kişidir. Ejderhası Köfte'ye çok büyük bir sevgiyle bağlıdır.
  • Südüklü : Kancadiş'in binicisidir ve onu çok zor kontrol eder. Hıçkıdıktan nefret eder.
  • Sert Ceviz ve Ters Ceviz : Kuzu ve Fışı'nın binicisi olan ikizlerdir. Her zaman kavga ederler ve farklı düşündükleri için Çatal Boyunları'nı zor kontrol ederler.
  • Zebella : Hıçkıdık'ın babasıdır ve kabilenin reisidir.
  • Geğirik : Kabilenin demir dövenidir. Ayrıca akademinin ilk savaş öğretmenidir.
  • Eret : Eskiden ejderha avcısı olan ama daha sonra kafatası eziciyi sahiplenen karakterdir.
  • Drago : Bir kolu metalden olan kötü bir adamdır. Ejderhaları zincire vurarak kontrol etmek istemiştir.
  • Valka : Hıçkıdığın annesi ve Bulutfişek'in binicisidir. Ayrıca Ejderhaların binilebilir olduğunu ilk keşfeden vikingdir.

Ejderha Türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Gecenin Öfkesi : En hızlı ve en zeki ejder türüdür. Dört adet bacağı bulunur. Dişsizde bir Gecenin Öfkesidir. Plazma topları fırlatabilirler. Plazma toplarını sonar sistemi gibi kullanabilirler. Kamikaze dalışı yapabilirler. Yüksek irtifalardan saldırırlar. Çok hızlıdırlar.

Geceleri saldırırlar. Diğer ejderha türleri gibi yılandan korkarlar ve ejderha köküne hassastırlar.Çok nadirdirler.Havada oldukları kadar yerdede tehlikelidirler.Çevik bir şekilde saldırabilirler.

Yıldırım Davulu : Orta derecede hızlı fakat çok güçlü bir ejder türüdür. Hava dalgaları yaratıp düşmanlarını fırlatabilirler. Gücünü Thor'dan aldıkları söylenir. Zebella 1.ve 2.sezonda Kasırga isimli bir Yıldırım Davuluna binmekteydi 2. sezonda 3 yavru Yıldırım Davuluna göz kulak olması için Kasırga'yı bırakmıştır.

Çatal Boyun : 2 başı vardır.Orta derecede hızlıdırlar. Başlardan biri Yeşil patlayıcı gaz çıkartır ve diğer baş işe çakmak taşı gibi kıvılcım çıkartarak gazı patlatır. Yeşil gaz sarhoşluk etkisi yaratır. Sert Ceviz ve Ters Ceviz Kuzu ve Fışı adında bir çatal boyuna binmektedir.

Gronckle : Tembeldirler. Her türlü taşı sindirebilmektedirler. Midelerinde taşları eritip lav halinde püskürtürler. Bu yönleriyle tehlikelidirler. Uzun uçuşlarda zayıftırlar. Kuyruklarını topuz olarak kullanabilirler ve gayet dayanıklı bir deriye sahiptirler. Uçuş hızları azdır. Balıkayak Köfte isimli bir Gronckle'a binmektedir. Oldukça duygusal ejderlerdir. Manevra kabiliyetleri çok yüksektir. Sinek kuşu gibi kanatlarını çok hızlı çırparlar. Havada asılı kalabilirler.

Ölümcül Nadar : Çok tehlikeli bir ejder türüdür. Kuyruklarından çok sivri dikenler fırlatabilirler. Kaynak ateşi püskürtüp her türlü kayayı eritebilirler. Güzel ve zariftirler. Tımarlanmayı ve İltifatları severler. Burunlarının ucu kör noktalarıdır. Tavuk etine bayılırlar. Çok hızlıdırlar.Dikenli kuyrukları ile saldırabilirler.

Korkunç Kabus : Çok hızlı ve güçlü ejderlerdir. Ateş güçleri yüksektir. Kanatlarıyla hava dalgaları yaratıp nesneleri fırlatabilirler. Vücutlarını salgıladıkları sıvılar ile ateşe verebilirler. İnatçı ve saldırgandırlar. Südüklü Kancadiş adında bir Korkunç Kabusa binmektedir.

Korkunç Dehşet Tekbaşlarına tehlikeli olmayan fakat sürüler halinde tehlikeli olabilen ejder türüdür. Genelde zararsız ve uysaldırlar. Atışları çok isabetlidir. Kendi aralarında kavga etmekten hoşlanırlar.

Tayfunmerang : Devasa boyuttadırlar. Kanatlarıya çok güçlü hava dalgaları yaratabilirler. Havada spiraller çizerek ateş hortumu oluşturabilirler. Çok tehlikeli ve hızlıdırlar. Yılan balığından korkmayan ve onlarla beslenen tek ejderha türüdür.

Kazanağız : Çok tehlikelidirler. Genelde kıyılarda yüzer ve zehirli zakkum yerler. Zehirli zakkum diğer ejderhaları zehirler ve tek panzehir Kazanağızlarda bulunur. Ağızlarından kaynar su fışkırtarak saldırırlar.

Değişken Kanat : Görünmez olabilirler ve asit püskürtebilirler. Yumurtaları parlak ışıklı taş halindedir. Çok tehlikelidirler.

Fısıldayan Ölüm : En tehlikeli ejder türlerindedirler. Ağızlarında sıra sıra dişler bulunur ve bu sıra dişler ters taraflara dönerler. Toprağın altında tünel kazarak ilerlerler fakat uçtuklarıda görülür. Ateş püskürtebilirler. Bacakları bulunmaz.Kuyruklarından diken fırlatabilirler.Gün ışığına karşı hassastırlar.Görme duyuları pek gelişmemiştir.Ejderha köküne hassas değildirler.

Kızıl Ölüm : Devasa boyuttadırlar. Altı adet gözleri bulunur. Duyma ve koku duyuları çok yüksektir. Ateş püskürtebilirler. Bir dağın içinde yaşarlar ve diğer ejderhalar onlara yiyecek getirirler. Çok ağır oldukları için uçarken çok zor yavaşlarlar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]