Dean Winchester

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Dean Winchester
Jensen Ackles, 2011.jpg
Canlandıran Jensen Ackles
Sezon(lar) Supernatural 1,2,3,4,5,6,7,8,9. Sezon
Genel bilgiler
Doğum Kansas-Lawrance, ABD
Mesleği Avcı
Yaşı 33
Aile üyeleri Sam Winchester (Kardeşi)
John Winchester (Babası)
Mary Winchester (Annesi)
Adam Milligan (Üvey kardeşi)
Bobby Singer (Manevi Babası)
Emma (Dean'in bir Amazonla olan ilişkisi sonucunda olur. Soyadı bilinmemektedir. Çok hızlı büyümektedir ve annesinin adı Lydia'dır )

Dean Winchester, bir Warner Bros. yapımı olan Supernatural adlı dizide, kardeşi Sam Winchester'la birlikte avcı olarak tabir edilen yani ruh, cin, şeytan vampir cadı kısacası her türlü doğaüstü yaratığı avlayan ana karakter. Jensen Ackles tarafından canlandırılmaktadır.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Karakter dizide olgun oluşu, esprileri, özellikle kardeşine olan düşkünlüğü, yemek yemeyi sevişi, kadınlara karşı olan ilgisi ve Metal müziğe karşı olan sevgisi ile tanınır. Aynı zamanda çok iyi bir avcı olan Dean Winchester, genellikle kullandığı Colt 1911 marka silah ve pompalı tüfeğiyle dikkat çeker. İsmi büyükannesi Deanne'dan gelir. Ayrıca Dean ve Sam Winchester kardeşler dizi boyunca 1967 model siyah bir Chevrolet Impala'yla yolculuk etmektedirler.İmpalasına bebeğim diye seslenmektedir ve çok düşkündür. Dean ailesine Sam'den biraz daha çok değer vermektedir. O çok küçukken annesi bir iblisin yüzünden tavanda yanarak ölmüştür.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

24 Ocak 1979 tarihinde Lawrence Kansas da doğmuştur. Kova burcudur. Annesi tavanda yanarak öldükten sonra babası paranormal olayları araştırmaya başlamış ve böylece avcı olmuştur. Dean ve kardeşi Sam'i de birer avcı gibi yetiştirmiştir sonra Sam bu hayatı istemez babası ve Dean'i terkedip koleje gider. Kendine yeni bir hayat kurar Jessica Weisten ile sevgili olurlar. Babalarının ortadan kaybolmasıyla birlikte Dean, Samin evine gider ve birlikte babalarını ararlar aynı zamanda da avlanmaya geri dönerler. 2. sezonda Dean'i geri getirmesi karşılığında ruhunu şeytana satar. 3. sezonda kurtulmak için çok çaba verse de ölüp cehenneme gitmiştir. 4. sezonda Castiel adlı melek onu cehennemden kurtarmıştır, bunun sebebi de kıyameti durduracak olmasıdır. 5. sezon boyunca Lucifer'ın ve kıyametin durdurulması için çaba harcamıştır. Sezon sonunda kardeşi ile bütün dünya arasında ki büyük bir ikilemde kalmış; fakat kararın aslında ona ait olmadığını geç olsa da anlamıştır. Sezon sonunda kardeşi deliğe girmiş ve kendisi de kardeşinin vasiyeti üzerine eski sevgilisi Lisa ile birlikte yeni bir hayat kurmaya çalışmıştır.

6. sezonla birlikte bunun mümkün olmadığını zor yoldan anlamış ve kardeşinin geri döndüğünü öğrenmiştir. Bunun yanında dedesininde geri döndüğünü öğrenir ve var olduğunu bile bilmediği kuzenleri ile tanışır. Yeniden sorunlar başlayacaktır. Arafın kapısı açılmak istenmektedir 7. Sezonda Cass ile birlikte en büyük Leviathan'ı öldürürken yanlışlıkla Purgatory gitmiştir. 8. Sezonda ise Sam'in cehennem kapısını kapatmak için girdiği testleri geçmesine yardımcı olur fakat küçük kardeşinin bundan kötü etkilenmesinden endişe duyduğu için onu durdurur.


Eşyaları[değiştir | kaynağı değiştir]

1. Sezondan 5. Sezona kadar Mısır'ın Koruyucu Tılsımı simgeli bir kolye takmıştır sonra kolyeyi Castiel Tanrıyı bulmak için almıştır. En değerli eşyası babasının ona bıraktığı 1967 Model Chevrolet Impaladır.