Supernatural

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Supernatural
Supernatural 2005 logo.svg
Tür Doğaüstü Dram
Korku
Aksiyon/Macera
Gerilim
Kara Mizah
Yaratan Eric Kripke
Oyuncular Jared Padalecki
Jensen Ackles
Ülke Amerika Birleşik Devletleri
Sezon sayısı 10
Bölüm sayısı 202
Prodüksiyon
Yönetici yapımcı Eric Kripke
McG
David Nutter
Robert Singer
Kim Manners (2005–2009)
Sera Gamble
Mekân Britanya Kolumbiyası
Kamera ayarları Single-camera setup
Gösterim süresi 38–45 dakika
Yapım şirketi Wonderland Sound and Vision
Warner Bros. Television
Yayın bilgileri
Kanal The WB (2005–2006)
The CW (2006 on)
Resim formatı 1080i (HDTV)
Yayın tarihi 13 Eylül 2005 (2005-09-13) – Günümüz

Supernatural, Amerikan The WB, daha sonra da The CW kanalında yayınlanmaya devam eden bir korku serisidir. Dizi hikâyesi korku ağırlıklı olmak üzere gerilim, dram ve komedi gibi birçok türden de etkiler taşıyan bir gençlik dizisidir. Başrolünde Jared Padalecki (Sam Winchester) ve Jensen Ackles (Dean Winchester) oynamaktadır. Dizi Warner Bros Television Network tarafından 13 Eylül 2005'te Kanada/Vancouver'da çekilmeye başlanmıştır. Dizinin 2. sezonu 28 Eylül 2006'da, 3. sezonu ise 4 Ocak 2007'de yayınlanmaya başlanmıştır ancak grev dizinin ilerleyişini olumsuz etkilemiştir. Grevden sonra 4.sezon 18 Eylül 2008'de başlamıştır.[1] Başrol oyuncularından Jared Padalecki'nin Supernatural'dan önceki en bilinen rolü Gilmore Girls dizisindeki Dean Forester rolüdür, dizinin 63 adet bölümünde rol almıştır. Jensen Ackles'da Smallville adlı dizide Jason Teague rolüyle 22 bölümde rol almıştır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizi Dean Winchester ve Sam Winchester kardeşlerin babalarının kayıp olmasından sonra tekrar bir araya gelip Sam'in bıraktığı avcılığa geri dönmesiyle başlar. İki kardeş hayatlarını babaları ile beraber, annelerinin küçükken bir varlığın yakarak öldürmesi sonucu insanları bu gibi varlıklardan korumaya adamışlardır. Fakat avcılık ile uğraşmak istemeyen ve normal bir yaşam sürmek isteyen Sam babası ile tartışarak evi terketmiştir. Yıllarca abisi ve babasından ayrı yaşayan Sam, üniversitede eğitim görmüş, Jessica isminde bir kız ile evlenme aşamasına gelmiştir. Üniversiteden mezun oldukları gece uzun zamandır görmediği abisi Dean, babasının birkaç haftadır kayıp olduğunu ve yardımına ihtiyacı olduğunu söyler. Sam babasını bulmak için son bir kez abisinin yardımına gider. Babasını arayışları netice vermeyince Dean ona yeniden avcılığa dönmesi için teşvik eder fakat Sam kabul etmez. Aynı gece Sam eve dönünce, nişanlısı Jessica'nın annesi gibi tavana yapıştığını görür. Müdahale etmesine fırsat kalmadan Jessica'nın alevler içinde kalarak ölmesine tanık olur. Bunun üzerine Sam, hem insanları bu gibi yaratıklardan kurtarmak için hem de annesini ve nişanlısını öldüren yaratığı bulup yok etmek için yeniden avcılık yapmaya başlar.

Dizi, kardeşlerin insanların gerçekte varolmadığını zannettiği birçok tür yaratık, hayalet, şeytan vb. varlığın avcılığını yaptıkları ve bu macerala sırasında yaşadıklarını anlatır. Dizide, Dean ve Sam arasındaki özel ilişki ön plandadır. Dean, içki ve kadın düşkünüdür. Fakat, oldukça cesur ve gururludur. Kardeşi Sam'e ona olan bağlılığı etkilenmemizi sağlar. Dean eğlenceli, klasik rock hayranı ve hiçbir şeyden korkmayan biri gibi görünsede onunda korktuğu ama saklamayı tercih ettiği şeyleri vardır ve Sam bu yüzden çok zorlanır. Sam ise merhametli, zeki birisidir. Dizi boyunca iki kardeşin başından geçen duygusal, dramatik, komik ve korku dolu maceraları izleyicileri ekrana bağlar.

Sezonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Birinci Sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

Supernatural 1 Sezon Afişi

Sezon Dean'in Sam'in üniversite evine gelerek, birkaç gün önce ava çıkan ama hala dönmeyen babalarını bulmak için yardım istemesiyle başlar. İsteksiz olsa da Sam ağabeyiyle gider ve bu sırada Sam'in sevgilisi Jessica 22 yıl önce Sam ve Dean'in annelerini öldüren aynı doğaüstü varlık tarafından öldürülür. Böylece iki kardeş hem babalarını arayarak hem de ülkeyi gezip doğaüstü kötü güçlerle savaşarak yollara koyulurlar. Babalarını sonunda bulan kardeşler annelerini ve Jess'i öldüren şeyin "sarı gözlü iblis (Azazel)" olduğunu öğrenirler. Her şeyi öldürebilen silah Colt'la beraber Sarı Gözlü İblis'in peşine düşen Winchester'lar sezon sonunda bir iblisin sebebiyet verdiği araba kazasında ağır yaralanırlar.

İkinci Sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

Supernatural 2 Sezon Afişi

Sezon Winchesterların kazadan sonra hastanede gözlerini açmalarıyla başlar. Ama Dean babası ve kardeşinden farklı bir şekilde açmıştır gözlerini. Ruhu bedeninden ayrılmıştır ve tamamen bir hayalet gibidir. Hastanede Tessa isimli bir kızla tanışır ama kızda Dean gibidir ruhu bedeninden ayrılmıştır ama sonra Dean onun Azrail (ölüm meleği) olduğunu anlar. Ama babası onu kurtarmak için Sarı Gözlü İblis'le anlaşma yapar ve Colt'la beraber kendi ruhunu oğlu Dean için feda eder. Ölmeden önce Dean'e iblisin Sam ile ilgili planları olduğunu söyler ve onu kurtarması, kurtaramazsa öldürmesi gerektiği konusunda uyarır. İşte bu olaydan sonra 2. Sezon İblis'in Sam'le ilgili planlarını anlamaya çalışmakla geçer. Annesinin öldüğü gece Sam iblis kanıyla zehirlenmiştir ve bu ona psişik güçler kazandırmıştır. Bu olay Sam tam 6 aylıkken gerçekleşmiştir.Daha sonra Sarı Gözlü İblis'in Sam gibi bebekken iblis kanıyla zehirlediği özel çocuklar ıssız bir yere toplanır. Birbirleri ile savaşmaları gerektiği ve sağ kalanın Sarı Gözlü İblis'in planladığı iblis ordusunun başına geçeceği öğrenilir. Jake adında başka bir psişik tarafından arkadan bıçaklanan Sam, Dean'in kollarında ölür. Dean Sam'in ölümü üzerine iblis ile anlaşma yapar ve karşılığında kendi ruhunu verir. Sam geri döner fakat Dean'in 1 yıllık ömrü kalmıştır. Sezonun finalinde Sarı Gözlü İblis, Dean tarafından öldürülür fakat Şeytan Kapısı (cehenneme açılan bir geçit) açıldığı için yüzlerce iblis dünyada serbest kalır.

Üçüncü Sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

Supernatural 3 Sezon Afişi
Ruby rolü ile Katie Cassidy

Sezon Dean'i iblisle olan anlaşmasından kurtarmaya çalışmak üzerine odaklanır. Sam ilk başta nasıl geri döndüğünü bilmez. Daha sonra Dean'in hayatı üzerine şeytanla yaptığı anlaşmayı öğrenir. Dean'in bu dünyada sadece bir yıllık bir zamanı kalmıştır. Durumu değiştirmek için iki kardeş sezon boyunca Dean'i kurtarmanın yollarını ararlar. Anlaşmayı iptal etmeye uğraşırlar.Bu arayış sırasında Sam, Ruby adlı bir iblisle karşılaşır ve Ruby Sam'e Dean konusunda yardım edebileceğini söyler. Her fırsatı değerlendirmek zorunda hisseden Sam Ruby'le işbirliği yapmayı kabul eder. Ruby ona her konuda yardım eden,insanlığını tam olarak kaybetmemiş bir iblis gibidir.Bu da Sam'in güvenini kazanmasını kolaylaştırır.Sonunda Sam ve Ruby, Dean'in anlaşmasının bulunduğu Lilith adlı iblisi bulur.Fakat anlaşma süresi dolmuş ve Ruby'nin Dean için hiçbir şey yapmasının mümkün olmadığı anlaşılmıştır.Dean için son gelmiştir. Lilith Sam ve Deanin haberi olmadan Ruby nin içine girmiştir. Bu arada Lilith Sam'i öldürmeye çalışır fakat gücünün Sam'e etki etmediğini görünce korkarak kaçar. Süresi dolan Dean'in cehennem köpekleri tarafından parçalanarak cehenneme gönderilmesiyle sezon sona erer.

Dördüncü Sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

Supernatural 4 Sezon Afişi

Bu sezonda Dean Castiel adlı bir melek sayesinde cehennemden geri gelir. Sam psişik güçlerinden ve Ruby'nin onu iblis kanı ile beslemesinden dolayı yolunu kaybeder. Melekler Dean'e 66 mühürün kırılmasını ve kıyameti engelleyecek kişi olduğunu söylerler,çünkü ilk mühür Dean tarafından kırılmıştır ve kıyameti sadece ilk mührü kıran kişi engelleyebilir.Lucifer'in serbest kalmak için uğraştığı öğrenilir. Sam Lucifer'in hapsedildiği manastıra Lilith'i öldürmek ve son mühürün kırmasını önlemek için gider. Bu sırada Dean melekler tarafından güvenli(!) bir yere götürülür. Ancak meleklerin mühürlerin kırılmasını istedikleri, Lucifer serbest kalınca da Dean'in onu durdurmasını ve cenneti dünyaya indirmek istedikleri açıklığa kavuşur. Lilith'in ölümünün son mühür olduğunu öğrenen Dean, kardeşini durdurmak için Castiel'in yardımıyla meleklerin hapsinden kurtulur. Sam'i durdurmaya gitse de Sam Lilith'i öldürür. Ruby'nin başından beri hainlik yaptığı anlaşılınca Dean Sam'in yardımıyla Ruby'i öldürür. 66. mühür Lilith'in ölmesiyle kırılır ve Lucifer serbest kalır.

Beşinci Sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

Supernatural 5 Sezon Afişi

İlk bölümde Lucifer serbest kalır ve Dean ile Sam Lilith'in öldüğü odada kapalı kalırlar. Ancak bir şekilde kendilerini bir uçakta bulurlar ve uçak düşer ama Winchester kardeşlere bir şey olmamıştır. Castiel baş melekler tarafından öldürülür. Ancak sonra tekrar döner. Castiel isyan eder ve melekleri öldürmeye başlar. Zachariah ise Dean'e Michael adlı meleğin bedenine gireceğini söyler ama Dean'in cevabı hayırdır. Sam ve Dean kardeşler yollarını ayırmıştır. Sam bir barda barmenlik yapmaktadır. Dean Castiel ile güzel vakit geçirmektedir. Dean'in Castiel'a sarfettiği sözler bütün Supernatural hayranlarını şaşkınlık içinde bırakmıştır. 5. sezon'un 3. bölümünde Lucifer Sam'i bulur ve Sam'in bedenini ister. Sam bu teklifi kabul etmez ve hemen Dean'ı arar tekrar biraraya gelmek istediğini söyler Dean buna sıcak bakmaz ve telefonu kapatır. Zachariah Dean'i 5 yıl sonrasına gönderir, Dean orada Sam'in Lucifer'a evet dediğini öğrenir ve geri geldiğinde hemen Sam'i arayarak bir araya gelme fikrini kabul ettiğini söyler.Dizinin 5. bölümünde ise Sam ve Dean ünlü insanlar kılığına giren bir orman tanrısı ile savaşırlar onu öldürürler. Daha sonra Sam ve Dean insanların doğaüstü şekilde öldüğü bir kasabaya giderler ve bütün bu ölümlere küçük bir çocuğun neden olduğunu ve bu çocuğun Jesse isminde birisi olduğunu öğrenirler. Bunun üzerine Sam ve Dean çocuğun gerçek annesine gidip çocuk hakkındaki gerçeği öğrenirler. Çocuk yarı iblis yarı da insandır. Castiel çocuğu öldürmek için evine gider ancak çocuk onu heykele çevirir. Sam ve Dean çocuğu ikna etmeye çalışır ancak çocuk ortadan kaybolur. Dizinin 8. bölümünde ise Sam ve Dean Hileci tarafından televizyon dünyasına hapsolur ve onları Castiel bile kurtaramaz. Bölümün sonunda hilecinin aslında baş melek Cebrail olduğu ortaya çıkar. Dizinin 9. bölümünde ise Supernatural kitap serisinin büyük bir hayranı olan Becky düzenlediği hayran buluşmasına yazar olan Chuck'dan(4.sezon 18. bölümde yazıcı melek olduğu ortaya çıkar) telefonunu alarak Dean ve Sam'i çağırır. Şeytanı öldüreceği düşünülen Colt'un Crowley adında bir şeytanda olduğu öğrenilir. Dizinin 10. bölümünde ise Colt Crowley'den alınır ve Lucifer'ı öldürmek planlanır ama işler istenilen şekilde gitmez ve cehennem köpekleri yüzünden Jo yaralanır. Cehennem köpeklerinden saklanılır ancak Dean ve Sam'in kaçıp Lucifer'ı öldürmesi için Jo ve Ellen kendilerini feda ederek bomba patlatır. Lucifer'ı bulan Sam ise onunla konuşmaya başlar ve asla onun bedenine girmesini kabul etmeyeceğini söyler. Lucifer, Dean tarafından Colt ile vurulur ama ölmez. Lucifer, kendisinin Colt ile öldürülemeyen 5 şeyden biri olduğunu söyler. 11. bölümde Sam ve Dean akıl hastanesine giderler, hastanede eski bir avcı ile birlikte wraight adlı yaratığı avlamaya çalışırlar sonra wraight in dokunmayla bulaştığını ve aynayla görüldüğünü anlarlar. Fakat Sam ve Dean bu hastalığa yakalanırlar.Sonra wraight in hastanedeki bir kadın doktoru olduğunu öğrenirler . Kadın Sam'i bir odaya hapseder.Tam öldürürken Dean oraya gelir ve Wraight'ın avucundaki iğneyi kırar ve bıçağı ona saplar ve Wraight kanı yanarak ölür. 12. bölümde Sam 17 kendini yaşında bir gencin içinde bulur. Daha sonra 3 gencin cadı olduğunu öğrenirler. Fakat cadılardan biri bir iblis çağırır. İblisten kurtulurlar ve cadıları da genç oldukları için affederler.13. bölümde Anna winchesterlarla konuşmak ister. castiel izin vermez. Anna sam'i öldürmek istemektedir. Sam'i bulamayacağını anlayınca 1978'e gider Mary ve john'u öldürmeye çalışır. Winchester Kardeşler de engellemek için arkalarından giderler. Anna Mary'i öldürcekken Michael John'un içine girmiş olarak gelir ve Anna'yı yakar. Daha sonra Michael, Dean'le özgür iradenin olmadığı ile ilgili konuşur. Sonra Mary ve John'un hafızasını siler, Dean ve Sam'i geleceğe geri yollar. 14. bölümde bir kasabada garip olaylar olduğunu farkederler. Sonradan anlarlar ki bu olayların arkasındaki "siyah atlı" yani "açlık" vardır. Sam açlığından dolayı iblis kanı içmek zorunda kalır, 2 iblis gelir ve Sam'i etkilemeye calışır fakat sam ikisinide öldürür ve kanlarını içer. atlıyı durdururlar. daha sonra cas ve dean sam'i bobby'nin güvenli odasına hapsederler. 15. bölümde ise 4 atlıdan biri olan ölüm gelir ve şehirde ölüleri canlandırır. Ölüler insanlara zarar vermek isterler.Daha sonra Crowley'nin de yardımıyla ölümü bulurlar. Fakat ölüm de Lucifer'ın ona yaptığı bir büyünün etkisi altındadır ve bundan kurtulmak istemektedir. Ölüm Dean'le bir anlaşma yapar ve yüzüğünü ona verir. 4 atlının yüzüklerinin tamamı Dean'dedir ve ölüm nasıl kullanılacağınıda Dean'e öğretir.

Daha sonra Dean ölüme yani azraile verdiği sözü tutarak Sam'in Lucifer'a evet demesini kabul eder. Sam Lucifer'a evet der fakat planladıkları gibi olmaz ve Sam Lucifer'ın hakimiyetini sağlayamaz. Lucifer ve Micheal'ın Lawrence'da dövüşeceğini elçiden öğrenirler. Lucifer ve Micheal dövüşe başlayacaklarında Dean 67 Impala ile gelir ve arabayı bu ikisini önüne park eder. Dean savaşı önlemek için konuşmaya başlamışken Castiel Micheal'ın üzerine kutsal yağ fırlatır ve onu uzaklara yollar. Lucifer bunun üzerine çok sinirlenir ve Castiel ve Boby'yi bir el hareketiyle öldürür. Sıra Dean'e gelir Dean'i kemiklerini kırarak öldürmeye çaışırken Sam 67 Impalada yaşadığı anıları görür ve hakimiyeti ele geçirir. 4 atlının(savaş,açlık,hastalık,ölüm) yüzüğünü kullanarak kendini kilitlerken Micheal gelir Sam'i durdurmak isterken o da çukura düşer ve kapı kapanır. Bunun üzerine Tanrı Castiel'a baş meleklik yetkisi verir. Castiel Dean'i ve Boby'yi iyileştirdikten sonra Dean'e her şeyin bittiğini söyler ve ayrılır. Dean daha önce Sam'i kurtarmak için uğraşmayacağına dair söz verdiğinden sakin bir hayat yaşamaya karar verir. Bu sırada elçi tüm olup biteni romanına yazmaktadır. Fakat birden ortadan esrarlı bir şekilde kaybolur. Daha sonra Dean eski kız arkadaşının evinde otururken dışarda Sam gözükür.

Altıncı Sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

Supernatural 6 Sezon Afişi

Altıncı sezon prömiyeri Amerika'da 24 Eylül 2010 tarihinde çekilmektedir..Dördüncü sezon "In The Beginning" bölümünde rol alan Mitch Pileggi (Samuel Campbell)'nin ve dizinin ikinci sezonunda rol alan Frederic Lehne (Azazel)'nin diziye geri döneceği açıklanmıştır. Altıncı sezonun dördüncü bölümünün yönetmenliğini Jensen Ackles yapacaktır.ilk bölümde Dean hayali bir şey tarafından rahatsız edilir. Sam geri döner ve Dean'i kurtarır. Sam Dean'a bir yıldır dünyada olduğunu söyler. Dean bu bir yıldır sevgilisi Lisa ile yaşar. Dean Sam'e bir yıldır onu aramadığı için kızar. Sam ona yeni ailesi ile avlandığını söyler. Bu ailesi dedesi Samuel ve annesinin soyundan olan Campbell'lerden oluşur. Herkes Samuel'i aşağı indirip Sam'i yukarı çıkaran şeyi merak eder. Sam Dean'a ikisinin de peşlerinde cinlerin olduğunu söyler. Dean hemen eve gider ve Lisa ile Lisa nın oğlu Ben'i Bobby'e götürür. Sam ve Dean cinleri alteder. Sam Dean'e yanında olmasını söyler. Dean reddeder ve Lisa ile evlerini taşırlar. İkinci bölümde Sam bazı olayları araştırır. Bazı bebeklerin kaybolduğunu öğrenir. Bir evi araştırırken ailesi ölen bir bebek bulur. Bu bebek ana şekil değiştiren Alfa’nın çocuğudur. Sam Dean’a haber verir ve bu bebeği Campbell’lerle saklarlar. Bu sığınağı da Alfa basar. Bebeği alır. Alırken bir Campbell’i de öldürür. Dean bunun sorumlusu olarak Samuel’i tutar. Sonra Dean Lisa’ya gider. Lisa Dean’ın davranışları yüzünden Dean’ın Sam’in yanında olmak istediğini hisseder ve onunla konuşur. Dean Lisa’nın dediğini yaparak gidip deri ceketini ve arabasını hazırlar(Impala) ayrıca silahlarını alarak avcılığa geri döner. Üçüncü bölümde Castiel geri döner. Winchester’lardan yardım ister. Bir melek olan Rafael cennete yönetme isteği için cennetin önemli asasını arar. Castiel’in eski yakın bir arkadaşı olan Baltazar insanların ruhları karşılığında cenneteşyaları verir. Bu eşyalardan biri de asadır. Balthazar yüzünden bazı insanlar ölmüştür ve bir küçük çocuğun ruhu Balthazar tarafından alınmıştır. Castiel Rafael için bir eve gidince Rafael Castiel’i öldürmeye çalışır bu sırada Balthazar gelir ve cennetin bir eşyasıyla Rafael’i öldürür. Sam ve Dean Balthazar’ı kutsal ateşle esir alır ve ondan küçük çocuğun ruhunu bırakmasını söyler. Balthazar ruhu salar ve Castiel’da Balthazar’ı bırakır. Böylece Castiel can borcunu Balthazar'a ödemiş olur. Dördüncü bölümde 5.sezondaki Crowley adındaki iblis Bobby’nin ruhunu geçici olarak alır ama geri vermeye niyeti yoktur. Ancak Bobby kurtuluş yolları aramaktadır ve bir kurtuluş bulur. Dean, Bobby'i arayıp dert yanarken Bobby Dean'e sitem eder ve yardım ister.Dean ve Sam bunu kabul eder.Ardından Bobby bir arkadaşının yardımı sayesinde Crowley'in çocuğunun bir eşyasını (yüzüğünü) alır.Ardından Dean ve Sam Crowley'in kemiklerini bulurlar.Bobby Crowley'in oğlu ile tehdit ettiğini sanar ancak Bobby Dean'ı arar ve Crowley ile konuşturur.Crowley Bobby'nin ruhunu geri verir.yedinci bölümde castiel sam in ruhunun cehennem den çıkarken lucifer in kafesinde kaldığını öğrenir. Samuel ve Campbell' ler Alfa' yı yakalar.dean ve sam Alfa yı sorguya çeker.alfa sığınak içine kaçar.sonra crowley in bazı iblisleri alfa yı gizli bir yere götürürler.bie süre sonra sam i ve samuel i dünyaya geri getiren şeyin crowley olduğu ve samuel in her şeyi bildiği öğrenilir.crowley in amacı alfa dan araf adlı şeytani yerin yerini öğrenmektir.samuel resmen crowley in köpeği olmuştur.samuel crowley in emirleri üzerine ona avlar bulur.crowley eğer sam ve dean ona yardım etmezse ona ruhunu asla geri vermeyeceğini söyler ve gider.sonlara doğru sam dean ve samuel konuşurken sam samuel i öldürmeye kalkar ama dean izin vermez.dean samuel in gitmesine izin verir.dean ve sam in amacı crowley in emirlerine bir süre uyduktan sonra crowley i bulup ondan sam in ruhunu geri almaktır.çünkü şu an cehennem crowley in elindedir.Daha sonra Castiel gelir ve crowley e Sam in ruhunu geri getirip getiremeyeceğini sorar.Crowley getiremeyeceğin söyleyince Castiel Crowley in kemiklerini yakarak onu öldürür.Bu olaylardan sonra 4 atlıdan biri olan ölüm Dean ile temasa geçer ve iddiayı kazanırsa Sam in ruhunu geri getirebileceğini söyler.İddia ise Dean in 24 saatliğine ölümün yerine geçmesidir ve ölümün yüzüğünü bu süre zarfında çıkartmamak zorundadır.Fakat Dean süre dolmadan (bir insanı kurtarmak için) yüzüğü çıkarır.Ölüm gelir ve iddiayı kaybettiğini söyler ama yine de Sam in ruhunu geri getireceğini söyler.Sam in ruhu uzun bir süredir Lucifer ve Michalle ile aynı kafeste olduğu için işkence görmüştür ve sam ruhunu geri alırsa bu acının onu öldürme tehlikesi vardır.Bu yüzden ölüm hatırlamaması gerekenler ile hatırlaması gerekenler arasına bir duvar koyar ve Sam in ruhunu bedenine koyar. Sam ruhunu aldığında hiçbir şeyi hatırlamaz. Sadece çukura atladığı ânı hatırlar. Dean ve Bobby o'na ruhsuz haline dair hiçbir şey anlatmazlar. Eğer hatırlamaya başlarsa Ölüm'ün kafasına koyduğu duvar yıkılacak ve cehennemi açığa çıkacaktır çünkü. Daha sonra bir yere olaya giderler. Sam gördüğü her fotoğrafta, her kadında ruhsuz haline dair bir şeyler hatırlar. Derken en sonunda Sam'in yandığını gösteren bir flashback çıkar. Sam, cehennemi hatırlamaya başlamıştır. Olaylar böyle devam ederken, Araf'tan bir yaratık çıkar. Tüm yaratıkların annesi olan bu yaratığın ismi Eve'dir. Sam, Bobby, Dean ve Cass Eve'i öldürmek için yola koyulurlar. Eve bir hotdog minibüsünde barınmaktadır. Sam ve Dean içeri girerler, Bobby ve Cass ise dışarıda onları bekler. Sam ve Dean içeri girer ama bilmedikleri bir şey vardır. Eve onların geleceğini çoktan bilmektedir. İçerideki herkes birer yaratıktır ve zorla Sam ile Dean'in silahlarını alırlar. Eve onlara Crowley'nin nerede olduğunu söyler. Sam ve Dean şaşırır çünkü Crowley gözlerinin önünde ölmüştür. Eve ısrarla O'nun ölmediğini söyler. Derken arka kapıdan Cass ve Bobby gelir. Ama ikisi de pusuya düşürülmüştür. Onların da silahlarını alırlar. Eve hala Crowley'nin yerini sormaktadır. Dean cevap vermeyince, Eve Dean'i yaratığa dönüştürmek için ısırır. Ancak hiçbir şey olmaz. Çünkü Dean Phoenix'in külü'nü bir bardak viski ile içmiştir. Eve'i öldürebilen tek şey Phoenix'in külü'dür. Eve ölür ve yaşayan herkes normal haline döner. Cass, Dean'i, Bobby'yi ve Sam'i evlerine götürür. Sonra ortadan yok olur. Derken Crowley Cass'in yanına gelir. Çünkü onlar en başından beri ortaktır. Cass, Raphael'i yenebilmek için n'apacağını düşünürken Crowley o'nun yanına gelir ve "Araf'taki ruhları içine çekersen bir Tanrı olursun." der. Ve Cass-Crowley ortaklığı bu olaydan sonra başlar. Dean, Bobby ve Sam, Castiel'in Crowley ile çalıştığını öğrenir. Ve Castiel'e sırt çevirirler, desteklemezler. Castiel'in Araf'ı açmaması için her şeyi yapmaya hazırdırlar. Derken Cass onlarla karşılaşmamak için Sam'in kafasındaki cehennem duvarını yıkar. Ve Sam'in zihni paramparça olur. Önce kafasında ruhsuz hali olan Sam'le karşılaşır ve o'nu öldürür. Artık ruhsuz haliyle ilgili her şeyi hatırlamaktadır. Ardından cehennemi hatırlayan Sam'le karşılaşır. O'nu öldürür ve cehennemle ilgili her şeyi hatırlar. Balthazar, Dean ve Bobby'ye Castiel'in Araf'ı nerede açacağını söyler. Dean ve Bobby ise Castiel'in Araf'ı açmak için yapacağı ayini engellemeye giderler. Castiel, Balthazar'ın o'na ihanet ettiğini bilmektedir ve o'nu öldürür. Sonra Crowley'e ihanet eder ve o'nu uzaklaştırır. Bir süre sonra Crowley, Raphael ile döner. Ve Castiel'den Araf'ı açmak için ihtiyacı olan bakire kanını alır. Raphael ve Crowley ayini bitirirler ancak hiçbir şey olmaz. Çünkü Castiel onlara köpek kanını vermiş, gerçek kanı saklamıştır. Castiel döndüğünde artık bir melek değildir. O yeni Tanrı olmuştur. Raphael'i yok eder. Crowley kaçar. Ardından Dean, Bobby ve Sam'e "Yeni tanrınıza sevginizi gösterin. Yoksa sizi yok ederim." der ve 6.sezon biter.

Yedinci Sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

Supernatural 7 Sezon Afişi

Yedinci sezonun prömiyeri 23 Eylül 2011'de yapıldı. İlk bölüm Castiel'in "Ben yeni tanrınızım. Bana sevginizi gösterin, yoksa sizi yok ederim." dediği kısımdan başlandı. Bobby, Castiel'i dinleyip diz çöktü ve "Böyle iyi mi yoksa secde etmemizi mi istersin?" dedi. Sonra Dean ve Sam'e işaret edip onların da diz çökmesini söyledi. Castiel onları durdurdu. "Eğer sevgi ve saygıyla önümde diz çökmeyecekseniz ne anlamı var ki? Benden korktuğunuz için yapıyorsunuz sadece." dedi ve gitti. Sam'in kafasındaki cehennem duvarı yıkıldığı için Sam halüsinasyonlar görmeye başladı. Dean çatısı göçmüş Impala'yı düzeltmeye çalışırken Castiel ise Tanrı olarak ilk işini yapmaya gitti. Bu ilk işi O'na saygısızlık edenleri, ismini kötüye kullananları ve O'nu reddedenleri cezalandırmaktı. Kilisenin birinde bir pederi "Biri tanrı adına konuşmalı." dediği için öldürdü. Tam kiliseden çıkacakken Araf'tan çektiği ruhların yükü yüzünden acı duydu. Sonra kilisenin camına baktı ve İsa'yı gördü. İsa'nın resmini kendi resmiyle değiştirdi ve gitti. Sonra Crowley'nin yanına gitti ve O'na "Ruhların nereye gideceğine ben karar vereceğim. Sana ne verirsem O'nu alacaksın." dedi. Sonra elinde yaralar oluşmaya başladı ve gitti. Aynaya baktı ve suratında da yaralar oluşmaya başladı. Sonra yağmurluğunu ve gömleğini çıkarttı. İçindeki bir şey dışarı çıkmaya çalışıyor, "Castiel. Hata. Bizi bırak." diye bağırıyordu.

Castiel bunları yaşarken Dean hala Impala'yı tamir etmeye çalışıyordu. Sam ise halüsinasyonlar görmeye devam ediyordu fakat Dean'e "Ben iyiyim." diyordu her seferinde. Dean'in aklına Castiel'i durdurmak için bir yöntem geldi. Ve Crowley'i çağırdılar. Crowley'den Mahşer'in Dört Atlısı'ndan biri olan Ölüm'ü bağlama büyüsünü istediler. Ertesi gün Crowley onlara büyüyü verdi. Büyü için ihtiyaçları olan tek şey doğal afetle oluşmuş bir kristaldi. Yıldırım doğru açıyla kuma düşerse bu kristal oluşuyordu. Bu kristale sahip olan bir adam buldular. Ve onun evine gittiler. Büyüyü yaptılar ve Ölüm geldi. Dean ve Ölüm konuşurken Castiel geldi. Ve Castiel ile Ölüm tartışmaya başladılar. Ölüm "Ben tanrıyı tanıyorum ve sen bayım, tanrı değilsin. Sadece kötü bir değişim geçirmiş meleksin." dedi. Casteil "İşlerimi bitirince kendimi düzelteceğim." dedi. Ölüm "Öyle diyorsun çünkü bunun ruhların yükü yüzünden olduğunu düşünüyorsun." dedi. "Orada ruhlardan çok daha eski şeyler vardı ve sen onları da içine çektin." diye devam etti. Dean "Ne tarz eski şeyler?" diye sordu Ölüm!e. Ölüm "Tanrı, insanları ve melekleri yaratmadan önce Leviathan'ları yarattı. Şahsen ben onları eğlenceli bulmuştum ama o, onların dünyayı yok edeceğini düşündü ve onları Araf'a kilitledi." "Araf'ı niye yarattı zannediyorsun?" diye sordu Castiel'e. "Şimdi o zehirli yaratıklarla aranızdaki tek şey ince bir zar." diye devam etti. Castiel ise "Onlar benim kontrolümde. Ben daha iyi bir tanrıyım. O'nun kapattığı kapıları açıyorum." dedi. Ölüm "Sen küçük aptal bir askersin." diye karşılık verdi. Castiel ise "Peki sen gerçekte nesin? Bir sineklik mi?" diye yanıt verdi. Ölüm "Belki de seni ezmesi gereken kişiyim." dedi. Castiel "Tabi önce ben seni ezmezsem." diye karşılık verdi. Ölüm "Bunda kendine karşı çok özgüven var." diye devam etti. Dean araya girip "Tamam yeter artık. Hadi öldür şunu." dedi Ölüm'e. "Peki o zaman." dedi Ölüm. Tam elini kaldırdığı sırada Castiel O'nun bağlama büyüsünü kaldırdı. "Oh, teşekkürler. İçimde yakında birinin canını alacağıma dair his var." dedi. O sırada Castiel ise ortadan yok oldu. Ölüm, Dean'e "Arkadaşınızı her şeyin başladığı yere getirin. Yeni bir tutulma yapacağım. Çok geç olmadan ruhları Araf'a bırakmasını sağlayın. Ve sen Dean, eğer bir daha beni bağlamaya çalışırsan başlamadan ölürsün." dedi ve gitti. Castiel kontrolü kaybediyordu. Ve Dean'in yanına giderek "Bana yardım edin." dedi. Laboratuvara gittiler. İhtiyaçları olan bakire kanı koridorun sonundaydı. Sam gitti, kavanozu aldı. Tam geri dönecekken Lucifer'ı gördü. "Sen gerçek değilsin." dedi. "İyi bir teori ama yanlış." diye karşılık verdi Lucifer. "Ama bu imkansız." diye devam etti Sam. "Hayır, asıl imkansız olan kaçmak." dedi Lucifer ve "Bu benim en iyi işkencem. Seni gittiğine inandırdım ve sonrada gözündeki perdeyi kaldırdım. İşin aslı sen hala benimle o kafestesin." diye devam etti.

Onlar konuşurken Dean ve Bobby, Araf'ı açmak için gerekli olan ayini yapıyordu. Araf açıldı ve Castiel içindeki ruhları Araf'a bıraktı. Dean ve Bobby, O'nun öldüğünü sandılar ama o ölmedi, yaşıyordu. Tam oradan çıkacakken Cass, Bobby ve Dean'i itti. "Hemen kaçın buradan." dedi. Dean "Cass, n'oluyor?" dedi. "İçime tutunmuşlar, çok güçlüler." dedi Castiel. Dean "Ne onlar Cass?" diye sordu. "Leviathan!" diye bağırdı Castiel. Dean ve Bobby tam kaçacakken Castiel "Çok geç." dedi. Dean "Castiel." dedi. Castiel "Cass, gitti. O öldü. Artık kontrolü biz devir alıyoruz. Bu çok eğlenceli olacak." dedi ve ilk bölüm bitti.

İlk bölüm iMDB'de 10 üzerinden 9.2 almıştır. http://www.imdb.com/title/tt1995102/

İkinci bölüm Dean'in Sam'i aramasıyla başladı. Sam artık gerçekle halüsinasyonu ayırt edemiyor, Lucifer'ı gerçek Dean'i, Bobby'yi ve diğer şeyleri halüsinasyon sanıyordu. Leviathan'lar ise bir hastanedeki doktorların içine girmişlerdi ve bu sayede hem yakalanmıyorlardı hem de karınlarını doyurabiliyorlardı. Bobby'nin yakın bir arkadaşı olan eyalet şerifi o hastanedeydi ve Leviathan'lardan birisini yemek yerken gördü. Hemen Bobby'ye haber verdi. Bu sırada Sam yeniden kayıplara karışmıştı. Dean, O'nu ararken Bobby de hastaneyi kontrol etmeye gitmişti. Sam, Dean'le birlikte olduğunu ve Impala'nın içinde Bobby'ye gittiklerini sanıyordu. Ancak gerçek Dean, O'nun nerede olduğunu bulmaya çalışıyordu. Sam halüsinasyon Dean ile birlikte bir ambara girdi ve Dean gitti. Yerine Lucifer geldi. Lucifer, Sam ile konuşuyordu. Sam dayanamayacak bir noktaya geldi. Silahı kafasına dayadı. Tam bu sırada Dean geldi. Silahı Dean'e doğru tuttu. Dean, Sam'in kestiği elindeki yarayı sıktı. "Bak bu gerçek." dedi. "Bunun kestiğinde, diktiğinde hep senin yanındaydım. Asıl bunlar gerçek. Diğer gördüklerin halüsinasyon." diye devam etti. Sam elindeki yaraya bastırdıkça Lucifer'ın halüsinasyonu kayboluyordu. En sonunda Lucifer gitti. Bobby, Dean ve Sam'e "Benim orada buluşalım." dedi. Sam ve Dean oraya gittiklerinde Bobby'nin evi yanmıştı. Orada Bobby'yi ararlarken Leviathan'ları başı olan elemanla karşılaştılar. Dean'in bacağı kırıldı, Sam ise kafasına sağlam bir darbe aldı. Dean, Leviathan'ın üstüne bir araba düşürdü ve O'nun öldüğünü sandılar. Ancak Leviathan'ın akan bütün kanı geri çekildi ve yaşamaya devam etti. Ambulansı aradılar. Ambulans zamanında geldi ve onları hastaneye götürmek için yola koyuldu. Gittikleri hastane ise Leviathan'larla dolu bir hastaneydi.

ikinci bölüm iMDB'de 10 üzerinden 8.6 almıştır. http://www.imdb.com/title/tt1995113/

Üçüncü bölüm ikinci bölümün kaldığı yerden devam etti. Dean, Leviathan'larla dolu hastanede gözlerini açtı. Hemen oradan gitmesini biliyordu. İmdadına Bobby yetişti. "Sen ölmedin mi?" dedi Dean, Bobby'e. "Henüz değil." diye cevapladı Bobby. Hemen Sam'i bulup uzaklaşmaları gerektiğini söyledi. Bobby, Sam'i buldu. Acil çıkıştaki bir ambulansa bindirdi ve Dean'i beklemeye koyuldu. Leviathan'lar Winchesterlar'ın orada olduğunu biliyordu. Ve Bobby'nin ambulansını gördüler. Ambulansa doğru yürürlerken Dean ambulansa atladı ve tam gaz kaçıp kurtuldular. Rufus'un eskiden kullandığı bir kulübeye gittiler. Sam ne zaman Lucifer'ın sesini duysa elindeki yaraya basıyordu. Bobby, Leviathan'ları araştırmak için kütüphaneye gitti. Dean'in ayağı alçılıydı, yerinden kalkamıyordu. Sam dışarı çıktı. Gazete bir yazı gördü. Eve geldi, gazeteyi Dean'e hiç göstermedi. Dean uyuduğunda ise oradan hemen uzaklaştı. Gazetedeki okuduğu cinayet haberi idi. Ve bu cinayet Kitsune denen bir yaratık tarafından gerçekleştirilmişti. Sam 1998'de bunlardan birini avlamaya çalışmıştı. Bölümün ilerleyen dakikalarında 1998'deki Kitsune'nin Sam'in sevgilisi olduğunu anlıyoruz. Kızın adı Amy idi. Dean sabah uyandığında masanın üzerinde bir not buldu. Hemen Bobby'yi aradı. Bobby, merak etmemesini Sam'in güvende olduğunu söylemişti. Ancak Dean ikna olmadı. Evde bulduğu bir kemik testeresiyle alçısını kesti. Hemen Sam'in peşinden gitmeye başladı. Sam ise Kitsune'yi iş üzerinde yakaladı. Kitsune tam kurbanına saldıracakken Sam Kitsune'yi kolundan tutup, bıçağı kalbine dayadı. Yakaladığı Kitsune, 1998'de peşinde olduğu Kitsune yani Amy idi. Sam, neden avlanıyorsun gibisinden sorular sormaya başladı. Amy, keyiften avlanmıyorum diye karşılık verdi. O zaman neden, dedi Sam. Sana söyleyemem, dedi Amy. Bırak beni, diye devam etti. Sam, hayır, dedi. Amy, Sam'i bayılttı ve gitti. Evine vardığında yalnız olmadığını fark etti. Yanında Sam'de vardı çünkü. İsminin ve soyadının yazılı olduğu kağıdı düşürmüştü Amy. Sam, Amy'nin eline baktı ve kan gördü. Bu taze, dedi. Sandığın gibi değil, dedi Amy. Ben ölülerle besleniyorum, diye devam etti. Peki canlıları neden öldürüyorsun, diye sordu Sam. Çünkü çocuğum hasta, dedi Amy. Sam, O'nu öldürmekten vazgeçip kaldığı motel'e geri döndü. Kapıyı açar açmaz suratına yumruk yedi. Benim kızım benden habersiz almışsın, diye söylendi Dean. Sam, neden buraya geldi ve burada neler yaptığını anlatmaya başladı. O'nu öldürmeliydin, dedi Dean. Yapamazdım, dedi Sam. Neden, dedi Dean. Çünkü küçüklüğümde ben O'nun evindeyken annesi beni yakaladı. Annesi beni tam öldürecekken O kendi öz annesini beni korumak için öldürdü, diye karşılık verdi Sam. Dean, tamam, dedi. Sana hak veriyorum, dedi. Ancak ertesi gün Sam'in bıraktığı işi tamamlamak için Amy'nin peşinden gitti. Ve Amy'yi öldürdü. Amy'nin çocuğu Dean'i annesini öldürürken gördü. Dean "Kimseyi öldürdün mü?" diye sordu. "Hayır" dedi ufaklık. "İyi, yoksa bir dahaki sefere senin için gelirim." dedi Dean. Ufaklık "Öldüreceğim tek kişi sen olacaksın." dedi. Ve bölüm bitti.

Üçüncü bölüm iMDB'de 8.5 almıştır. http://www.imdb.com/title/tt1995118/

Sezon boyunca Castiel'in ölümü Dean için büyük bir yıkım olmuştur. Sam ile beraber Leviathan'ları öldürmeye çalışmışlar ancak denedikleri hiçbir şey işe yaramamıştır. Sezonun ortalarında Bobby Leviathan'lar tarafından kurşun ile vurularak öldürülmüştür Sam ise cehennem anılarından dolayı kafayı yeme derecesine gelmiştir. 17.bölümde Dean Sam'i kurtarmak için çare ararken defterden aniden düşen kağıttaki adrese gider. Birden karşısında Castiel'i bulur ancak hafızasını kaybetmiştir. Ama Castiel'in hatırlaması uzun sürmez. Bir süre sonra da hayalet olarak dönen Bobby ile kadro tamamlanır ve Tanrı'nın sözlerinin yazdığı bir tablette yazanlar ile Leviathanlar'ı yok ederler ancak Dick Roman ölürken ona çok yakın duran Dean ve Castiel de onlara beraber Purgatory'ye gider. Dean nasıl kurtulacağını düşünürken aniden "Cass!" diye bağırır ancak artık yalnız olduğunu görür.

Sekizinci Sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

Supernatural 8 Sezon Afişi

Dean'in bir yılını Araf'ta 2.sınıf melek Castiel ve vampir Benny'le geçirdikten sonra, Dean'in insan olma avantajını kullanarak Benny'le birlikte kaçarlar. Dean'le Sam tekrar birleşirler ve Dean, kardeşinin kendisini kurtarmaya çalışmadığını ve Amelia adındaki bir kadına aşık olduğunu öğrenir. İlk bölümler önceki sezondaki tabletlerle bağlantılı olan Prophet Kevin'ı aramakla geçer. Daha sonra Castiel da Araf'tan çıkar. Bu kaçış üst düzey melek Naomi'nin sayesinde olup, amacı ise Winchester'ların yaptığı şeyleri öğrenmektir. Bu arada Crowley de boş durmamış; Leviathan ve Şeytan tabletlerinin yanı sıra Melek tabletinin de olduğunu öğrenmiştir. Sonraki bölümlerde John'un babası Henry, geçmişten gelir ve Sam ile Dean'le tanışır. Henry'nin doğaüstü varlıkları araştıran bir gruba üye olduğunu ve bunu oğluna miras bırakmaya çalıştığını fakat bir şeytan tarafından bu planların engellendiği öğrenilir. Dean ve Sam, doğaüstü varlıklara ait bilgilerin barındığı bir kutuya sahiptirler. Bu kutunun içinde çok gizli bilgilerin bulunduğu bir sığınağın anahtarı vardır. Ancak bu kutuyu Abaddon (Cehennemin şövalyesi) adında başka bir şeytan da istemektedir. Dean, Abaddon'u kandırır. Üzerine şeytan kapanı çizilmiş olan bir mermi ile onu vurur ve onun başını kesip toprağa gömerler. Kevin ise cehennemin kapısını kapatmayı bulduğunu söyler. Ancak kapatmak için 3 testi geçmeleri gerekmektedirler. Birinci test: cehennem köpeğinin kanında yıkanmaktır. Testleri, Dean yapmak ister. Ancak, Sam yanlışlıkla cehhennem köpeğini öldürür ve kanı üzerine akar ve testlere Sam başlar. İkinci test: masum bir ruhu cehennemden, cennete göndermektir. Winchesterler, Bobby'nin cehennemde olduğunu öğrenince azrail yardımıyla Sam purgatoryden cehenneme gider. Ancak Crowley azraili öldürür geri dönemezler. Dean bunu öğrenir ve Benny'den yardım ister. Benny'i öldürür, Benny purgatorye gidip Sam'e yolu gösterir. Bobby'nin ruhunu cennete gönderirler. Üçüncü test: bir şeytanı iyileştirmek. Yani onu tekrar insana çevirmektir. Winchesterler, kafasını kestikleri Abaddon'u alırlar. Ancak Abaddon ellerinden kaçar. Ardıdan Crowley'i yakarlarla onu insana çevirmeye çok az kalmıştır ki. Naomi adında bir melek: Sam testleri tamamlarsa ölecek! der ve Dean, Sam'e engel olur. Bu arada cennetin kapısını kapatmaya çalışan Castiel, Metatron (Tabletleri yazan melek) tarafından kandırılmıştır. Asıl amacı cennetin kapısını kapatmak değil kendisi hariç tüm melekleri cennetten kovmaktır ve amacına ulaşır. Bu sırada ise Dean, Sam'e ulaşır ve onu vazgeçirir. Yani cehennemin kapısını kapatamazlar.Büyüyü tamamlayan Metatron sayensinde ise Bütün melekler cennetten, Dünya'ya düşer...

Dokuzuncu Sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

Supernatural 9 Sezon Afişi

Meleklerin Cennet'ten düşmesinin yanı sıra Sam'in testler yüzünden yaşadığı sıkıntılar Dean'i iyice bunaltır.İlk bölümde kardeşi için Castiel'e dua eden Dean karşılık bulamayınca tüm meleklere dua eder.Cennet'ten düşüşü Castiel'in suçu sayan melekler ona gidişin anahtarı olarak gördükleri Dean'in duası sayesinde yerini öğrenir ve bu fırsatı kaçırmazlar.Ancak bu duaya sadece Castiel'e düşman olanlar değil ona hala sadakatle bağlı kalanlar da gelecektir.Cehennemin kralı olan Crowley'i kontrol etmek için aracına giden Dean bu esnada bir meleğin saldırısına uğrar.Kendisine yardıma koşacak olan sadık melek ise Ezekiel'dır.Dean'e yardım eder ve ona uygun bir fırsat sağlar.Daha sonra Dean ile anlaşan Ezekiel Sam'in bedenine girer.Aynı anda Sam ve kendisini iyileştirme sürecine başlar.Bu esnada Castiel tamamen bir insan olmuştur.Etraftaki melekler tarafından aranmaktadır.Dean bir yandan kardeşi ile uğraşırken diğer yandan onu aramaktadır.Sonraları acı bir gerçek öğrenecektir ki melekler Dünya'da başı boş dolanmıyorlardır.Bir lider etrafında toplanan melekler kendilerine bedenler bulmakta ve Castiel'in ölüsünü istemektedirler.Castiel daha sonraları bir melek tarafından tuzağa düşürülecek ve öldürülecektir.Fakat duruma müdahale eden Ezekiel onu tekrar hayata döndürecektir.Castiel sığınağa getirilecek ancak daha sonra meleklerin onun peşinden buraya gelme tehlikesi yüzünden Ezekiel tarafından gitmesi fikri ortaya atılacaktır.Dean her ne kadar onun gitmesini istemese de bu tehlike karşısında kardeşinin bedeninde duramayacağını ve giderse Sam'in öleceğini belirten Ezekiel yüzünden bu fikri kabul etmek zorunda kalacaktır. Castiel cenneti yönetmek isteyen melekler tarafından kaçırılır. Fakat bir meleğin özünü alır, ve tekrar melek olur. Bu sırada o meleklerden gerçek Ezekiel'ın öldüğünü öğrenir. Dean'e haber verir. Bu sırada Metatron Ezekiel diye bildiğimiz Gadreel'la anlaşma yapar. Cenneti beraber kurtaracaklardır. Gadreel aslında cennet bahçesinin koruyucusudur. Lucifer'ın cennete girmesine izin vermesiyle, cennetteki zindana atılmış bir melektir. Matatron cenneti kurtarması için fedakarlık yapması gerektiğini bazı kişileri öldürmesi gerektiğini söyler ve öldüreceği kişilerin yazılı olduğu listeyi Gadreel'a verir. Dean Kevin'dan insanı ele geçiren meleği bir süre uzaklaştıran bir mühür bulmasını ister. Fakat Gadreel bunları duymuştur ve Sam gibi davranır. Daha sonra Kevin'ı bulur ve öldürür. Çünkü Matatron'un verdiği kartta Kevin'ın adı yazmaktadır. Crowley ile bir anlaşma yaparlar ve Sam'i kurtarırlar. Fakat Winchesterların yolları ayrılır Dean Crowley ile ilk bıçağı aramaya başlarlar. Sam ise Castiel ile Sam'ın içinde kalan öz ile Gadreel'ı bulmaya çalışır fakat bulamazlar. Dean ilk bıçağı ararken bıçağın Kabilin mührü ile çalıştığını öğrenir. Mühür ona verilir ve okyanusun dibinde bıçağı bulması için Crowleyi gönderir.Her şey normal devam ederken sığınakta bir hayalet olduğunu fark ederler geçte olsa Kevin olduğunu fark ederler. Kevin , cennet kapalı olduğu için sıkışmıştır ve diğer ruhlardan annesinin yaşadığını ve Crowley'in onu bir yerde tuttuğunu öğrenir. Dean ve Sam onu kurtarır. Bu arada Casstiel , Barthlomew'i öldürüp kendine bir grup kurar.

Ancak Castiel, kurduğu bu gruptan çoğu şeyi saklamıştır. Metatron bu yalanları ortaya çıkardığında, Castiel'in ekibindekilerin güveni sarsılmıştır. Hannah adlı melek "Eğer güvenimizi yeniden kazanmak istiyorsan, Dean'i cezalandır. Yoksa tek başınasın." diyip ültimatom verir. Castiel "Hayır, yapamam." der. Ve melekler, Castiel'i terk edip, Metatron'un saflarında yerlerini alır.

Daha sonları halinden ve Metatron'dan memnun olmayan Gadreel, Castiel ve Winchester Kardeşler'in yanına gider. "Size Metatron'u getirebilirim." der. O sırada Dean, İlk Bıçak'ı kapar ve Gadreel'i ciddi biçimde yaralar. Sam ve Castiel, İlk Bıçak'ı Dean'in elinden alır ve Dean'i bir mahzene kilitler. Geri döndüklerinde Gadreel'in gittiğini görürler ve onu aramaya giderler. Bu sırada Dean, Crowley'i çağırır ve kendisini çıkartması için ondan yardım ister. Sam ve Castiel, Gadreel'i ormanlık bir arazide, yerde kanlar içinde yatarken bulur. Castiel içinde kalan son öz parçalarıyla Gadreel'i iyileştirir ve iyice zayıf düşer. Geri döndüklerinde Dean'in ve İlk Bıçak'ın gittiğini görürler.

Metatron insanlara yardım ederken kendini tanrılaştırmaktadır. Ölen bir kadını yeniden hayata döndürdüğü videoyu izler Dean ve Crowley. Metatron o videodaki kadının kulağına bir şeyler fısıldamaktadır. Hemen o kadını bulmaya giderler. Ancak Dean'in hamburgerini yememesi Crowley'nin oldukça dikkatini çeker. Kadının evine gittiklerinde, Sam'in onlardan önce geldiğini görürler. Sam ve Dean arasında bir konuşma geçer ve Crowley'i paketlerler. Metatron, videodaki kadının kulağına nereye gideceğini fısıldamıştır. Sam ve Dean hemen oraya giderler. Dean İlk Bıçak'ı alır ve Sam'i bayıltır. Daha sonra "Bu senin kavgan değil küçük kardeş." der ve gider. Metatron'la konuşur. Daha sonra da kavga etmeye başlarlar. Bu sırada Cennet'e girmeyi başaran Gadreel ve Castiel'in planı suya düşmüş, kendilerini Cennet'in hapishanesinde bulmuşlardır. Planları ise Gadreel'in asi lider Castiel'i yakalayıp sorgulanmak için Cennet'e getirmesidir. Star Wars'taki gibi. Castiel'in Wookie göndermesini Gadreel anlamamıştır. Cennet'in Bahçesi'ni koruyamadığından dolayı sürekli eziklenmiştir Gadreel. "Bizim görevimiz İnsanlık'ı korumak. Cennet'in Bahçesi'ne de yılanı, sırf onlar için almıştım. Ne yaptıysam, insanlık için yaptım. Ama hep yanlış bilindim. Hain bilindim. Belki bugünden sonra öyle anılmam." der ve kendisini patlatır. Bu sayede yan hücredeki Castiel'de hücresinden çıkar.

Metatron'la Dean kavga ederken, Dean İlk Bıçak'ı düşürür. Metatron tarafından iyice benzetilir. Ve en sonunda göğsüne bıçağı saplar. Tam o sırada Sam gelir fakat çok geç kalmıştır. Metatron, Sam'i öldürecekken birden yer sallanır. Metatron'a gücünü veren Melek Tableti, Castiel tarafından kırılmıştır. Artık Metatron sadece bir melektir. Ancak zamanında kurtulur ve Cennet'e geri döner. Orada ise diğer melekler tarafından hapise atılır.

Dean ölmüştür. Sam, onu yatağına yatırır. Kendisi salonda içki içerken, Dean'in odasına Crowley gelir. "Hissettiğin ölüm değil, Dean. Yeni bir yaşam. Yeni bir hayat tarzı." der. İlk Bıçak'ı alır ve Dean'in avucuna koyar. Daha sonra avucunu kalbine götürür. "Aç gözlerini Dean. Benim gördüklerimi gör. Benim hissettiklerimi hisset." der. Dean gözlerini açar ve gözleri tamamen siyahtır.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Başrol Karakterler Rol Aldığı Bölüm Sayısı Yıl
Jared Padalecki Sam Winchester 202 Bölüm 2005 - 2014
Jensen Ackles Dean Winchester 202 Bölüm 2005 - 2014
Özel Konuk Oyuncular Karakterler Rol Aldığı Bölüm Sayısı Yıl
Misha Collins Castiel 70 Bölüm 2008 - 2014
Jim Beaver Bobby Singer 57 Bölüm 2006 - 2013
Mark A. Sheppard Crowley 40 Bölüm 2009 - 2014
Katie Cassidy Ruby 6 Bölüm 2007 - 2008
Jeffrey Dean Morgan John Winchester 15 Bölüm 2005 - 2007
Mark Pellegrino Lucifer 12 Bölüm 2009 - 2012
Osric Chau Kevin Tran 15 Bölüm 2005 - 2014
Felicia Day Charlie Bradbury 4 Bölüm 2011 - 2014
Paris Hilton Leshii 1 Bölüm 2009
Diğer Oyuncular Karakterler Rol Aldığı Bölüm Sayısı Yıl
Rachel Miner Meg Masters 7 Bölüm 2009 - 2013
Lauren Cohan Bella 6 Bölüm 2007 - 2008
Samantha Smith Mary Winchester 8 Bölüm 2005 - 2013
Kim Rhodes Sheriff Jody Mills 8 Bölüm 2010 - 2014
Cindy Sampson Lisa Braeden 13 Bölüm 2007 - 2011
Genevieve Padalecki Ruby 12 Bölüm 2008 - 2009
Samantha Ferris Ellen Harvelle 4 Bölüm 2006 - 2011
Alona Tal Joanna Beth "Jo" Harvelle 7 Bölüm 2006 - 2011
Emily Perkins Becky Rosen 3 Bölüm 2009 - 2011
Nickie Aycox Meg Masters 6 Bölüm 2005 - 2008
Mitch Pileggi Samuel Campbell 9 Bölüm 2008 - 2011
Kurt Fuller Zachariah 9 Bölüm 2009 - 2011
Liane Balaban Amelia Richardson 7 Bölüm 2012 - 2013
Alaina Huffman Abaddon 8 Bölüm 2013 - 2014
Adrianne Palicki Jessica Moore 5 Bölüm 2005 - 2011
Rob Benedict Chuck Shurley 6 Bölüm 2009 - 2010
Richard Speight Jr. Gabriel 5 Bölüm 2007 - 2014
Chad Lindberg Ash 5 Bölüm 2006 - 2010
Sterling K. Brown Gordon Walker 5 Bölüm 2007 - 2008
Julie McNiven Anna 6 Bölüm 2008 - 2010
Jake Abel Adam Winchester 3 Bölüm 2009 - 2010
Amanda Taping Naomi 7 Bölüm 2012 - 2013
Lindsey McKeon Tessa 4 Bölüm 2006 - 2014
Ty Olsson Benny/Eli 8 Bölüm 2006 - 2013
Colin Ford Küçük Sammy 5 Bölüm 2007 - 2011
James Patrick Stuart Dick Roman 5 Bölüm 2011 - 2012
Nicholas Elia Ben Braeden 8 Bölüm 2007 - 2011
Curtis Armstrong Metatron 8 Bölüm 2013 - 2014
Traci Dinwiddie Pamela Barnes 5 Bölüm 2008 - 2011
Sebastian Roché Balthazar 6 Bölüm 2010 - 2011
Tahmoh Penikett Gadreel 6 Bölüm 2013 - 2014
Travis Wester Harry Spangler 5 Bölüm 2006 - 2014
Steven Williams Rufus Turner 5 Bölüm 2008 - 2011
DJ Qualls Garth Fitzgerald IV 4 Bölüm 2011 - 2014
Robert Wisdom Uriel 4 Bölüm 2008 - 2009
Charles Malik Whitfield FBI Agent Victor Henriksen 4 Bölüm 2007 - 2008
Julian Richings Death 4 Bölüm 2010 - 2013
Gil McKinney Henry Winchester 4 Bölüm 2013 - 2014
Matt Cohen Genç Jonh Winchester 4 Bölüm 2008 - 2010
Amy Gumenick Genç Mary Winchester 3 Bölüm 2008 - 2010
Lauren Tom Linda Tran 3 Bölüm 2012 - 2014

Sık kullanılan araçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Colt[değiştir | kaynağı değiştir]

Colt ve 13 orijinal mermi Samuel Colt tarafından 1835 yılında yapılmıştır.Bu silah 5 Varlık Haricinde(Başmelekler, Mahşerin 4 Atlısı, Anne(Eve), Leviathanlar veTanrı) Tüm doğaüstü varlıkları öldürebiliyor.Ayrıca Şeytan Kapısı'nın anahtarıdır.Orijinal mermilerden 6 tanesini Daniel Elkins kullanmıştır.Silah daha sonra vampirlerin eline geçmiştir ve John Winchester bu silahı vampirlerden geri almıştır fakat ikinci sezonun "In My Time of Dying" adlı bölümünde araba kazasından sonra Dean'in hayatta kalması için şeytanla anlaşma yapmıştır.Bu anlaşma sonunda kendi hayatı ve Colt karşılığında Dean'i yeniden hayata döndürmüştür. All Hell Breaks Loose, Part 2 bölümünde Dean Azazel'i bu silahla öldürmüştür. Silah Ruby'nin yardımlarıyla Bobby tarafından düzenlenmiş ve mermiler yapılmıştır. 3. sezonda Bela adlı hırsız tarafından çalınmıştır. Kendisi silahı Lilith'e verdiğini söylemiştir ama aslında silah Crowley adında bir iblistedir.Dean ve Sam Lucifer'ı öldürmek için silahı bulurlar ama sonradan öğrenirler ki bu silah Lucifer'da dahil 5 şeyi öldürememektedir.

Impala[değiştir | kaynağı değiştir]

Impala

1967 model Chevrolet Impala dizinin her bölümünde sıkça görünmektedir.Dean'e babası tarafından verilmiştir.Polislere yakalanmamak için birden fazla plakası bulunmaktadır.Genel olarak Kansas plakası vardır.Dizinin 2. sezonunda kaza sonucunda parçalanmıştır ve yeniden Dean tarafından yapılmıştır.Dizinin ilk bölümünden beri aracın tamamen parçalandığı ve 7. sezonun bazı bölümleri dışında hep bu aracı kullanmışlardır. Dean onun üstünde özel bir bağ kurmuştur. Bu yüzden bazen Dean ona 'bebeğim' diye seslenir. İlk başlarda kimseye vermekte gönüllü olmasada kardeşine arabayı kullanmada izin verir.

Ruby'nin Bıçağı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ruby'nin Bıçağı

Bu bıçak orta sınıf şeytanları öldürebilmektedir. Ruby adındaki bir şeytanın bıçağıdır, aslen antik bir Kürt bıçağı olarak geçer 3. sezon finalinde Ruby'e tuzak kurarak Dean tarafından alınır. Dean'e cehennemde işkence yapmış ve Dean'in başkasını yapmasını sağlamış şeytan Alastair'in üstüne uygulanır ama onu öldürmemektedir.

Kutsal Su[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir suya Haç atıp o suyu kutsallaştırıyorlar. Bu, şeytanları öldürmüyor ama yüksek derecede acı veriyor. 1.sınıf şeytanlara etki etmiyor. Azazel, John Wichester'ın içine girdiğinde Sam kontrol etmek için üzerine kutsal su dökmüştü ancak hiçbir şey olmamıştı.

Ölü Adamın Kanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu vampirlerin için çok acı veren bir zehir. Kalıcı değil. Ama bundan etkilenen vampir kolay kolay kendine gelmiyor.

Tuz[değiştir | kaynağı değiştir]

Saf olmayan hiçbir şey tuzun olduğu yerden geçemez. Bu yüzden ne zaman bir hayaletten, şeytandan veya cehennem köpeklerinden kaçsalar bulundukları bölgenin her tarafına tuz dökerler.

Melek Bıçağı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu silahı 4, 5 ve 6. sezonlarda genellikle melekler arasındaki kavgalarda görüyoruz. Ayrıca 6. sezonun Caged Heat adlı bölümünde Meg bu silahı cehennem köpeklerine karşı kullanıyordu.

Şeytan Kapanı[değiştir | kaynağı değiştir]

İçine giren şeytanı hapseder. İçine giren şeytan anlaşma (öpüşerek veya 7. sezonda olduğu gibi yazılı olarak) hariç hiçbir gücünü kullanamaz.

Kutsal Yağ[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir meleğin etrafına döküldüğünde ve bu yağ yanmaya başladığında hiçbir melek bu ateşten geçemez. Yoksa ölür. Bu silahı Castiel, Raphael'e; Dean ve Sam, Gabriel'e, Balthazar'a ve Castiel'e, Lucifer ise Castiel'e,karşı kullandı.Daha sonra Sam ve Dean bunu Metatron nun etrafına dökerek onu yakalamak istemiş ancak Metatron melek tabletini çözdüğünden kutsal yağ da ona işlememektedir.

Crowley'in Tabancası[değiştir | kaynağı değiştir]

Cehennemin kralı olan Crowley, iyileşmeden önce (ruhu tekrar insan ruhu olmadan önce) AR-GE iblislerine melek bıçaklarını erittirip özel mermiler yaptırdı ve melekleri öldürebilen ateşli bir silah elde etti.

Melek Bıçağı[değiştir | kaynağı değiştir]

Melekleri öldürebilen bir bıçaktır.Ama Sam Castiel tanrı olduktan sonra denediğinde işe yaramamıştır.Ayrıca şeytanları da öldürebilir.

İlk Bıçak[değiştir | kaynağı değiştir]

Kabil'in Habil'i öldürdüğü silahtır: Evrendeki en güçlü silahlardan biridir, aslen bir hayvanın çene kemiğidir. İlk kez 9. sezonda Kabil'le beraber görünmüştür, Kabil bıçağı denizin en derin çukuruna gömmüştür ancak Crowley onu bulmuş ve çıkarmıştır. Ancak bıçak Kabil'in mührü olmadan kullanılamaz ve Kabil mührü Dean'e vermiştir. Bıçak ve mühür kullananda sürekli bir öldürme isteği doğurur. Dean Winchester bu bıçakla önce Gadreel'i yaralamış sonra da Abaddon'ı öldürmüştür. Efsaneye göre silah kullanan kişiyi o öldüğünde şeytana dönüştürür yani silahı kullanan kişi ölme. Dean, yaptıklarından dolayı Metatron'u öldürmek ister, ancak bunu başaramaz ve Metatron Dean'i öldürür. Ancak mühürden dolayı Dean Winchester şeytan olur.

Aile[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizinin en başından beri Winchester kardeşlerin anne babası önemli yer tutmuştur.Dizideki geri dönüşler sayesinde annelerinin ölümü ve babalarının avcı olması hakkında birçok bilgi edinilebilmektedir.Winchesterlar babalarının günlüğünden yararlanarak yaratıklarla savaşmaktadır.Dördüncü sezonda Dean annesinin bir avcı olduğunu ve Azazel ile anlaşma yaptığını öğrenmiştir. 4. sezonda öğrenildiği kadarıyla Adam adında avcılıkla alakası olmayan John Winchester'ın başka bir kadından doğan bir çocuğu daha vardır ama aynı bölümde bir yaratık (gulyabani) tarafından öldürülmüştür. Daha sonra melekler tarafından hayata döndürülen Adam, Michael'a(Mikaile) beden olmuştur.

Kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]

Supernatural[değiştir | kaynağı değiştir]

Yazarının Keith R.A.Decandido olduğu "Supernatural Nevermore" adlı kitap Mart 2010'da çıkmıştır. Türkçeye "Supernatural Bir Daha Asla" olarak çevrildi. Sam ve Dean’in annesi, esrarengiz ve şeytani bir güç tarafından tam yirmi iki yıl önce öldürülmüştü. O günden sonra Sam ve Dean’in babası, Amerika’nın arka sokaklarında, karanlık köşelerde yaşayan doğaüstü yaratıklar hakkındaki her şeyi iki kardeşe öğretecekti, nasıl yok edileceklerini de…

Sam ve Dean, New York’a sıradan bir perili ev olayı için gelmişti. En azından başta böyleydi. Çünkü bir rockçının evinde inleyip duran hayaletten çok daha önemli, büyük ve ölümcül şeyler de olup bitiyordu etrafta. İki üniversiteli öldüresiye dövülmüştü ve dahası, saldırgan tek kelimeyle tuhaftı. New York gerçeğini bile aşan acayiplikte bir cinayet meselesi de vardı. İki kardeşin, kendilerini Edgar Allan Poe’nun tüyler ürpertici öykülerinden esinlenen bir katliam zinciri içinde bulması uzun sürmedi.

Ele geçirdikleri her ipucu, onları Poe klasiklerinden birine götürüyordu. Şimdi, öykünün sonunu yeniden yazmaları lazımdı. Zira var olan sona göre katil, iki kardeşin işini sonsuza dek bitirecekti.

Sam ve Dean, nasıl öldüreceklerini öğrenerek büyümüştü. Kötülüğün peşine düşecek güce sahiptiler.

Supernatural Cadı Kanyonu[değiştir | kaynağı değiştir]

Yazarının Jeff Mariotte olduğu "Supernatural Witch's Canyon" adlı kitap Temmuz 2010'da çıkmıştır. Türkçeye "Supernatural Cadı Kanyonu" olarak çevrilmiştir. Sam ve Dean’in annesi, esrarengiz, şeytani bir güç tarafından yirmi iki yıl önce öldürülmüştü. O günden sonra babaları, Amerika’nın arka sokaklarında, karanlık köşelerde yaşayan doğaüstü yaratıklar hakkındaki her şeyi bu iki kardeşe öğretecekti, nasıl yok edileceklerini de…

Sam ve Dean, Büyük Kanyon’a gitmişti ve bu, zevk için çıktıkları bir gezi değildi. Doğa harikası kanyonun yakınlarında esrarengiz cinayetler işleniyordu. Uzun aralıklarla, kırk yılda bir işlenen bu cinayetlerin üzerinde o güne dek fazla durulmamıştı. Ancak kısa süre içinde bölgede, görkemli bir törenle büyük bir alışveriş merkezi açılacaktı. Ve binlerce müşteri, binlerce olası kurban demekti.

Winchester Kardeşler, yöre halkını ve müşterileri koruma görevini üstlenmişti. Ne yazık ki mücadele ettikleri kana susamışların, bir grup hırçın, intikam alma heveslisi ölü olduğundan habersizlerdi!

Arizona Çölü’nün ortasında beliren kötü ruhlar dehşet saçmaya başladığında onlara kimse yardım edemezdi. Ve tüm bu mezarlık kaçkınlarını böylesine sinirlendirenin ne olduğunu ortaya çıkaramazlarsa Cadı Kanyonu, Sam ve Dean’e de mezar olabilirdi.

Serinin Diğer Kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Supernatural: Nevermore (Bir Daha Asla) (Keith R.A. Decandido)
 • Supernatural: Witch's Canyon (Cadı Kanyonu) (Yazarı Jeff Mariotte)
 • Supernatural: Bone Key (Kemik Anahtar) (Yazarı Keith R.A. Decandido)
 • Supernatural: Unholy Cause (Kutsal Olmayan Neden) (Yazarı Joe Schreiber)
 • Supernatural: Heart Of The Dragon (Ejderhanın Kalbi) (Yazarı Keith R.A. Decandido)
 • Supernatural: War Of The Sons (Oğulların Savaşı) (Yazarı Rebecca Dessertine)
 • Supernatural: One Year Gone (Türkçe'ye Çevrilmedi) (Yazarı Rebecca Dessertine)
 • Supernatural: Coyote's Kiss (Türkçe'ye Çevrilmedi) (Yazarı Christa Faust)
 • Supernatural: Night Terror (Türkçe'ye Çevrilmedi) (Yazarı John Passarella)
 • Supernatural: Rite of Passage (Türkçe'ye Çevrilmedi) (Yazarı John Passarella)
 • Supernatural: Fresh Meat (Türkçe'ye Çevrilmedi) (Yazarı Alice Henderson)
 • Supernatural: Carved in Flesh (Türkçe'ye Çevrilmedi) (Yazarı Tim Waggoner)
 • Supernatural: John Winchester's Journal(John Winchester'in Günlüğü) (Yazarı Alex Irvine)
 • The "Supernatural" Book Of Monsters, Spirits, Demons and Ghouls(Canavarlar, Ruhlar, Şeytanlar ve Gulyabaniler Kitabı) (Yazarı Alex Irvine)

Supernatural Çizgi Romanları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Supernatural: Origins (Yazarı Peter Johnson)
 • Supernatural: Rising Son (Yazarı Peter Johnson)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]