Command & Conquer: Generals

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Command & Conquer: Generals
Cncgen-win-cover.jpg
Yayımcı EA Games
Yayım tarihi 10 Şubat 2003
Tür(leri) Gerçek zamanlı strateji
Sistem Asgarî
 • Intel Pentium 3/AMD Athlon 800 MHz
 • 128 MB RAM
 • Windows 98/ME/2000/XP/Vista
 • 32 MB AGP DirectX 8.1 uyumlu ekran kartı
  NVIDIA Geforce 2 ya da ATI Radeon 7500
 • DirectX 8.1 uyumlu ses kartı
 • 1.8 GB sabit disk alanı
 • 8x CD-ROM/DVD-ROM sürücüsü
Yaş sınırı ESRB: T
PEGI: 16+

Command & Conquer: Generals , Command & Conquer Serisinden bir gerçek zamanlı strateji oyunu. Microsoft Windows için Şubat 2003'te Mac OS için de 2004 EA Games tarafından yılında piyasaya sürüldü. Command & Conquer: Generals - Zero Hour adlı bir genişleme paketi de Windows için 2003'te Mac OS için 2005 yılında piyasaya sürüldü.

Olay Örgüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Yakın gelecekte ABD ve Çin Generalleri,Orta Doğuda kurulan bir terör örgütü olan Küresel Özgürlük Ordusu (GLA)'na karşı mücadele etmektedir. Oyuncu üç tarafı da kontrol edebilir. Üç harekat toplam 7'şer görev içerir. Hikaye ilk önce Çin, GLA ve son olarak ABD'de devam eder.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

USA Lazer General (ABD Lazer Generali)[değiştir | kaynağı değiştir]

General 'Pinpoint' Townes (kısaca General Townes), savaşta lazer gücünü kullanır. Lazerin dünyada o ana kadar görülmüş en hasar verici ve eritici şeklini kullanan Townes, normalden fazla ihtiyaç duyduğu enerji için gelişmiş soğuk füzyon santrallerine sahiptir. Crusader tankı gövdesi üzerine yerleştirilmiş daha uzun menzilli tankları vardır. Fakat enerji üretimi ihtiyacın altına düşerse lazer tankları da etkisiz hâle gelir.

USA Superweapon General (ABD Süper Silah Generali)[değiştir | kaynağı değiştir]

Uzun menzilli savaş aletleri ve süper silahlar olmadan neredeyse geçilmesi imkânsız 'araç' savunma birimi EMP füze sistemi sayesinde, General Alexander'ın süper silahlarını devirmek ya da üssünü yok etmek gerçekten zor oluyor. Bu EMP birimi roketler, herhangi bir hava, kara ya da deniz araçına çarpınca hasarın yanında olusan elektro-manyetik dalga, araçtaki elektriğe sabotaj düzenliyor ve bir süre sistemleri çalışmıyor. Aracın sistemleri yeniden çalışana kadar zaten yeni EMP birimi roketler gelmeye devam ediyor. Hava araçları içinse 'tek dokunuş, büyük bir yok oluş'. Sonra zaten uçma becerilerini kaybediyorlar (çünkü sistemler devredışı kalıyor). Elbette Crusader, Paladin Tank gibi ana savaş birimlerine de sahip değil. Ama süpersilahı %50 ucuza kurabilip bombasını bırakana kadar kurşunların bile yakalıyamadığı süpers-sonik hızda olan Aurora Bomber'ın daha hasar oranı yüksek ve ucuz (anlıyacağınız gelişmiş) versiyonu olan Aurora Alpha Bomber'a sahip. Enerji santralleri normaldir, fakat fazladan %100 enerji üretimini sağlayan yükseltme normalden farklı olarak %300'dür. Tek başına en fazla enerjiyi sağlayabilen eneji santrali bu generale aittir.

USA Air Force General (Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri Generali)[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim = General Malcom 'Ace' Granger

Ülke = ABD (Amerika Birleşik Devletleri)

Rütbe = 4 Yıldız General

Branş = Birleşik Devletler Hava Gücü

Taktik(ler) = Hava gücü

Ucuz ve daha güçlü uçakları ile alışılmışın dışında olan General Granger, General Alexander gibi Ana Savaş birimleri (tanklar) bulundurmaz. Normal defans birimleri ve normalin üstünde hava gücü 'ne sahiptir. Kendi kendine havada füzeleri dolan savaş helikopteri Commanche'ler de görünmezlik özelliğine sahip olabilir. Diğer savaş uçaklarının lazer savunması vardır. İyi atış hızı olan bu lazer ile füzelere neredeyse tam korumalı olur. Asker taşıyabilen ve kaynak toplayabilen helikopterlerinin (Chinook) de gelişmiş bir versiyonu vardır. İçinde asker olunca askerlerinin dışarıya ateş edebilmesini sağlayan bu helikopterin adı Combat Chinook'tur. Normal Chinook'lar da daha ucuzdur.

Not: Alpha veya Aurora Bomber uçakları bombalarını bırakmadan önce oldukça hızlı hareket ederler. China Infantry Genreralin makinalı tüfekli piyadeleri ile doldurulmuş Helixler hariç bomba bırakmadan bu uçakları düşürebilen ünite mevcut değildir.

GLA Toxin General (Evrensel Liberal Ordu Zehir Generali)[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim = Dr. Thrax

Ülke = Evrensel Özgürlük Ordusu

Rütbe = Bilinmiyor

Branş = Bilinmiyor

Taktik(ler) = Zehir Temelli Silahlar

Generals Zero Hour'u olanlar bilirler. Resminde de zehirlerinin vücuduna etkisi görülmektedir. Evrensel Liberal Ordusu'nun standart askeri olan Rebel, burada mâliyeti ve hasar gücü artmış olan Toxin Rebel olarak bizi bekliyor olacaktır. Fakat binalarda o kadar da etkili değildirler. Tankların mermilerinde kendiliğinden bir miktar toxin birimleri mevcuttur. Ayrıca 'Antrax Gamma' geliştirmesi sayesinde toxinlerinin gücü normalin iyice üstüne çıkar. Patlayıcıları yok, olanlar pahalı ve içinde bir toxin vardır.Ayrıca en son general gücü olan anthrax bomb süper gücte bir silahtır.ilk başta uçak gelir seçtiğiniz yere bir bomba atar ve etrafı çok güçlü bir toxin(anthrax)kaplar.oranın içine giren kim olursa olsun büyük miktarda zarar verir.yenilmesi çok zor bir generaldir.

GLA Stealth General (Evrensel Liberal Ordu Kamuflaj Generali)[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim = Prens Kassad

Ülke = Evrensel Özgürlük Ordusu

Rütbe = Bilinmiyor

Branş = Bilinmiyor

Taktik(ler) = Kamuflaj ve Pusu

Prens Kassad'ın görünmezlik avantajı gerçekten çok büyük bir sorun oluyor. Scorpion Tank ve Marauder Tank gibi ana savaş birimleri olmamasına rağben çok büyük bir sorun. Görünmez üniteleri yakalayan birimlerle bile işiniz zor. Bütün binaları kamuflaja elverişli. Yani süper silah kurduğunda yerine hemen bakın, onu da görünmez yaptı mı süper yiyip yiyip durursunuz. Harita olduğu yer de aydınlanmaz.

 • Oyuna göre araplarda rütbe sistemi yoktur. Bu yüzden rütbesi hakkında kesin bir şey söylenemez.

ayrıca bomb truck^ta zehir bombası ve yüksek patlayıcı bomba kurarak çift güçlü bomb truck oluyor.

 • Sabatourlariyla göze carpan stealth Sabatouruyla super weaponin suresini sifirliya bilor hem de elektrik santraline sokulduğnda tum elektrigi bir sureligine kesiyor.

GLA Demolition General (Evrensel Liberal Ordu Patlayıcı Generali)[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim = Rodall 'Demo' Juhziz

Ülke = Evrensel Özgürlük Ordusu

Rütbe = Bilinmiyor

Branş = Bilinmiyor

Taktik(ler) = Patlıyıcılar ve Bombalar

General Rodall 'Demo' Juhziz'i bilmeniza gerek yok. İsminden anlaşıldığı gibi patlıyıcılar uzman. Tek görünmez özelliği olan ünitesi, kahraman ünite Jarmen KELL ayrıca zamanlı ve uzaktan kumandalı patlıyılarla da silahlanmış. Tek toxin ünitesi de toxin traktörü. Bütün füzeleri patlıyıcı, toxin yok; Scoripon Tank'ının füzesi ve süper silahı olan Scud* Storm gibi. Patlayıcı ünite ve savunmalar geliştirilmiş. Görünmez patlayıcı varilleri daha ucuza ve daha hasalı biçimde normalda 2-3 kat hızlı bir biçimde inşa edebilme imkânı sunuyor bize. Terrörist ve Bomb Truck daha fazla hasara yol açıyor. Bir yükseltme (upgrade) ile ünitelerde ve savunma binalarında sadece düşman ve tarafsız ünitele işleyen, istediğiniz zaman kullanabileciğiniz, ayrıca ünite ölünce veya savunma binasının yıkılınca otomatik olarak devreye giren bir patlıyıcı sistemine de sahip oluyorsunuz. Eğer düşmanınızın tanklarının askerlerinizi ezmelerinden nefret ediyorsanız intikamınızı alabilirsiniz. Ezilince ünitenin sahip olduğu patlayıcı öldüğü için otomatik olarak devreye giriyor.

 • Scud bir füze çeşididir. Tasarımı farklı olan bu füzeleri sadece Global Liberal Ordusu kullanır.

China Nuclear General (General Tao Radyoaktif Madde Kullanımı)[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim = General Tsing Shi Tao

Ülke = Çin

Rütbe = General, Sınıf AAA

Branş = PLA

Taktik(ler) = Nükleer Temelli Sılahlar

General Tao, düşmanlarını yenmek için nükleer güç ve radyasyondan yararlanır. Çin'in standar tankı olan BattleMaster'ın farklı versiyonu olan Nuclear Battlemaster'a sahiptir. Tankları hem daha hızlı, hem de mermilerinde içinde küçük bir miktan nükleer radyasyon taşır. Süper Silah olan Nükleer Füze (Nuclear Missile) %10 daha ucuzdur ve gelişmiş nükleer enerji santralleri vardır. Saldırı helikopteri olan Helix napalm bombasıyla değil küçük bir nükleer bomba ile silahlandırılabilir. Aynı şey Çin'in tek savaş uçağı olan Mig için de geçerlidir. Napalm yüklü füze yerine nükleer bomba yüklü füzelere sahip olabilir.Çin'in en güçlü generallerindendir.Mig ucağının tüm geliştimeleri olursa 3 mig ile yarım ordu tank alabilirsiniz ayrıca tanklarınızdada hepsinde olmasada hafif nükleer güç var black lotusu iyi kullanırsanız bu generalle yenilmeniz çok zor.

China Infantry General (General Gelişmiş Eğitimli Piyade Generali)[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim = General 'Anvil' Shin Fai

Ülke = Çin

Rütbe = General, Sınıf AAA

Branş = PLA

Taktik(ler) = Gelişmiş Asker Birlikleri

General Fai, Fortified Bunker, Assault Helix, Assault Troop Crawler, Attack Outpost gibi içinde dahaa fazla asker basındırabilen üniteleri ve normal askerlerle kıyaslanamaz saldırı askerleri ile tanklarının olmaması size hiçbir sorun yaratmıyor. Aşırı derecede güçlü askerleri, her şeye karşı güçlüdür. Düşman ünitelerine ise normalden daha fazla hasar verir.

USA (Amerika Birleşik Devletleri)[değiştir | kaynağı değiştir]

Yüksek mâliyet ve yüksek teknoloji kullanan Amerika'nın tek istediği bütün dünyaya hakim olmak ve bütün müslümanları öldürmektir.Ve ortadoğuyu kangölüne çevirmiştir. Artık karşılarında onlardan daha cesur taktikler kullanan bir düşmanları vardır.(el-kaide, hamas, hizbullah v.b)

GLA (Evrensel Özgürlük Ordusu)[değiştir | kaynağı değiştir]

Orta doğuda kurulan bir terör birliğidir. Tek amacı Amerika'dan intikamını almaktır. Fakat Çin, Amerika'ya yardım etmeye başlayınca Çin'e de saldırmaya başlamıştır. GLA, aynı zamanda Arap-Afgan bir örgüttür.

China (Çin)[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu ülke, dünyayı kapitalizm ve islamizmden kurtarıp komunistler birliğini kurmak için düşmanlarına karşı cesur tanklarını ve askerlerini kullanır. Kara kuvvetleri ağırlıklı bir ordudur. Çinlilerde bir Horde Effect olayi vardır. Olabildiğince cok insan gücü kullanan Çin'in üniteleri bir arada saldırıda bulunduklari zaman birbirlerinin yaninda oldukları sürece firepower, defense gibi özellikleri artar, güçlenirler. Eğer sürüden ayrilirlarsa gucleri azalir, belli bir minimuma düşer.

Çin Özel General[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim = General Leang (Tam adı bilinmiyor, ayrıca bayan general)

Ülke =Birleşmiş milletler ordusunun generalidir. Kendisinin çinli olduğu bilinmektedir.

Rütbe = Ejderha General, Sınıf AAAA

Branş = Bilinmiyor

Taktik(ler) = Bilinmiyor

Bilinen çok az şeylerde biri ise hem Amerika Birleşik Devletleri hem Global Serbestlik Ordusu hem de Çin'in bütün yapı, asker, tank, hava aracı ve teknolojilerine sahip olduğudur. Sadece tek kişilik oyun modunda "Generals' Challange" modunda bir sürü generali yendikten sonra final generali olarak karşımıza çıkar. Oyunun başlangıcıı sırasında da 3 süper silaha birden sahiptir. Ayrıca bir superlab bir bunker ve bir nucleer bunker a sahiptir. Bu genralin diğer generallerin aksine pek çok command centrela vardır ve bu general a global crisis yamasında oynanılabilir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]