Başköy, İspir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Başköy
—  Köy  —
Erzurum in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Doğu Karadeniz Bölgesi
İl Erzurum
İlçe İspir
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 148
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 442
İl plaka kodu 25
Posta kodu 25950
İnternet sitesi: [2]

Başköy, Erzurum ilinin İspir ilçesine bağlı bir köydür.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

TÜRK kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Gendıme pılavı, lahana pancarı, lobıya kavurması, kartul yahnısı, lahana sarması Köyün eski adı TAPSUR olup 9 mahalleden olusmaktadır. Başköyde tarım ve hayvancılık yapılmaktadır. Köyden İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlere negatif göç yaşanmaktadır.Yörede genellikle muhit isimleri, bölgede eskiden yaşayan ve yaşamış ermenilerden kalma isimler halen daha kullanılmaktadır.

  Başköy'de su için 3 çeşme ve 3 mahalle vardır.Bunlar Yukarı,aşağı ve kur mahalleleridir.Her mahallede ayrı çeşmeler bulunur.Harman bölgesi ise ortaktır.Bu bölgenin bir tarafında tarla yapılırken,diğer tarafında çocuklar oyun oynamakta ya da her pazar İspir'den gelen satıcı kamyon buraya pazar kurmaktadır.Çevre köylerinden (Moryayla dışında) daha büyük ve varlıklıdır.Köyde taksi plakası sahibi olan birçok kişi vardır.Köyün orta yerinde köyün en büyük çeşmesi ve yeni yapılmış evler vardır.Köyde cami de bulunmaktadır.
  Çocuk sayısı çok fazladır. Ayrıca çevre köylerden farklı olarak ilk defa çocuk parkı yapan köydür.Köye yaz mevsimleri özellikle bayram günlerinde İstanbul'dan ziyaretçi akınına uğrar.Ölen kişiler için de köyün camisinde mevlidler verilmektedir.Mehmet Akif Şahin adlı bir genç tarafından 'KÖY TURLARI' düzenlenmektedir.Bu turda köyün tarihi yerleri gezdirilir.Yukarı mahallede 1913 yılında yapılmış evler de vardır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

km, İspir ilçesine 24 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. köydeki en önemli gelir kaynağı kuru fasulyedir. İspirin en güzel kuru fasulyesi bu köyde yetişmekteditir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol toprak sose yol olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]