BASF

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Koordinatlar: 49°29′47″K 8°25′57″D / 49.49639°K 8.4325°D / 49.49639; 8.4325

BASF SE
Kuruluş 1865
Konum Ludwigshafen, Almanya
Önemli kişiler Dr. Jürgen Hambrecht, CEO
Alan Kimya, Petrol ve Gaz
Ürün Çeşitli
Gelir 50,69 milyar Euro (2009)
Ana sayfa www.basf.com www.basf.com.tr

1865 yılında Ludwigshafen şehrinin Ren Nehrinin yakınlarında kurulan Dünyanın lider kimya şirketi BASF’in portföyünde kimyasallar, petrol ve gaz, performans ürünleri ve tarımsal ürünler ile gıda ve plastikler yer alıyor. Hemen hemen her sektöre güvenilir ürünler sunan BASF, yarattığı akıllı çözümleri ve yüksek kaliteli ürünleriyle müşterilerinin başarılarına katkıda bulunuyor. BASF iklimlerin korunması, enerji verimliliği, gıda ve ulaşım gibi küresel sorunlara çözüm bulmada önemli bir rol oynuyor. Sürekli yeni teknolojiler geliştiren ve bu sayede yeni pazar fırsatları yaratan BASF'in 2009 yılında tüm dünyada çalışan sayısı yaklaşık 105.000 ve dönem satışları 50 milyar Avro olarak gerçekleşti. BASF hisseleri Frankfurt (BAS), Londra (BFA) ve Zürih (AN) borsalarında işlem görüyor.

Türkiye'de BASF[değiştir | kaynağı değiştir]

BASF Türk[değiştir | kaynağı değiştir]

BASF, 1880 yılIından bu yana etkin olduğu Türkiye pazarında 40 yılı aşkın süredir kendi üretim tesisiyle faaliyet gösteriyor. BASF’in Orta Doğu ve Kuzey Afrika faaliyetleri de merkezi İstanbul’da bulunan Business Center Türkiye, Ortadoğu & Kuzey Afrika (BCT) tarafından yönetiliyor. BCT, 8 kardeş şirket ve 1600'e yakın çalışanı ile 18 ülkede BASF'i temsil ediyor.

BASF’in Türkiye’de, ana temsilcisi BASF Türk Kimya’nın yanı sıra BASF Yapı Kimyasalları, BASF Poliüretan ve BASF Coatings gibi önemli iştirakleri bulunuyor. BASF Türk, faaliyetlerini kimyasallar, plastikler, tekstil ve deri kimyasalları, dispersiyon ve pigmentler, özgün kimyasallar, özel kimyasallar ve tarım ürünlerinden oluşan yedi alanda sürdürüyor. BASF ürünleri elektrik, elektronik, otomotiv, inşaat, deri, tekstil ve deterjan endüstrilerinde; eczacılık, kozmetik, gıda, hayvan yemleri ve tarım sektörlerinde kullanılıyor.