Aslan Kral

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Aslan Kral
The Lion King

Filmin afişi
Yönetmen Roger Allers
Rob Minkoff
Yapımcı Don Hahn
Senarist Irene Mecchi
Jonathan Roberts
Linda Woolverton
Oyuncular Matthew Broderick
James Earl Jones
Jeremy Irons
Jonathan Taylor Thomas
Moira Kelly
Nathan Lane
Ernie Sabella
Rowan Atkinson
Robert Guillaume
Madge Sinclair
Whoopi Goldberg
Cheech Marin
Jim Cummings
Müzik Şarkılar:
Elton John
Tim Rice
Lebo M
Tema:
Hans Zimmer
Kurgu Ivan Bilancio
Stüdyo Walt Disney Pictures
Walt Disney Feature Animation
Dağıtıcı Buena Vista Pictures
Yapım yılı 1994
Çıkış tarih(ler)i 15 Haziran 1994 (ABD)
20 Ocak 1995 (Türkiye)
Süre 90 dakika
Ülke ABD
Dil İngilizce
Bütçe 45 milyon USD[1]
Hasılat 987.483.777 USD[1]
Devam filmi Aslan Kral II: Simba'nın Onuru

Aslan Kral (Özgün adı: The Lion King), Akademi Ödülü kazanmış 15 Haziran 1994 yılında gösterime giren Walt Disney Pictures yapımı bir animasyon filmidir. Walt Disney Animasyon Klasiklerin 32. filmidir. Hikâye, William Shakespeare in Hamlet oyunundan etkilenmiştir, Afrika'da insansı hayvanların krallık yeridir. Film, Kayıp Balık Nemo (bir Disney/Pixar bilgisayar-animasyon filmi) gösterilene kadar yüksek standartlarla gösterildi. Aslan Kral hala geleneksel animasyon tarihinde durur ve Disney Rönesans dönemine (bilinen) uygundur.

Aslan Kral animasyon içinde dönüm noktası gibi görünür ve eleştirmenlerin gözünde eleştiri aldı, filmin hikâye ve müziği övgü aldı. 1994'te gösterim sırasında, film dünya çapında toplam $783 milyondan daha fazla aldı, o yıl film çok başarılı gösterime girdi, ve yüksek çözünürlükte film 'in 24.sü oldu.

Bir müzikal film olan, Aslan Kral müziğinin başarısı için 2 akademi ödülü aldı ve En İyi Film Yapımı - Müzikal ya da Komedisel için Altın Küre Ödülü aldı. Şarkılarını yazanlar : besteci Elton John ve söz yazarı Tim Rice, ile orijinal patrisyon Hans Zimmer. Disney sonra iki film yaptı : birincisi devamı olan Aslan Kral II: Simba'nın Onuru; ve ikincisi 2 filmide içine alıp paralel olan Aslan Kral 1½.

Hikâye[değiştir | kaynağı değiştir]

Simba, kral Mufasa'nın oğlu ve krallığının varisidir. Mufasa, kardeşi Scar'ın kurduğu hain tuzak sonucu ölür, ama Scar bunun Simba'nın suçu olduğunu söyler. Vicdan azabı duyan Simba da hükmetmesi gereken Pride Land'den ayrılır ve uzak yollara düşer. Ormanda arkadaş olduğu Timon ve Pumbaa sayesinde hakuna matata felsefesini öğrenir ve dertsiz, tasasız bir yaşam tarzı olan bu felsefeyi benimser. Ancak eski arkadaşı Nala ile karşılaşması sonucu sorumluluklarını hatırlar ve yaşam zincirindeki yerini almak için hemen bir karar vermesi gerektiğini anlar.

Box office gelir[değiştir | kaynağı değiştir]

Aslan Kral box office gelir
Kaynak Kar (USD)  % Toplam
Yurtiçi $328,541,776[1] 41.9%
Yabancı $455,300,000[1] 58.1%
Dünya Çapında $783,841,776[1] 100.0%
Domestic Adjusted (2008) $531,354,700 24[1]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d e f "The Lion King (1994)". Box Office Mojo. http://www.boxofficemojo.com/movies/?id=lionking.htm. Erişim tarihi: 13 Mart 2011. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]