Ana Sayfa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Herkesin katkıda bulunabildiği
Özgür Ansiklopedi

29 Ocak 2015, Perşembe

Türkçe Vikipedi'deki madde sayısı: 239.985

Haftanın seçkin maddesi
P Movie.svg
Project X, yönetmenliğini Nima Nourizadeh'nin üstlendiği 2012 Amerika Birleşik Devletleri yapımı komedi türündeki film. Senaristliğini Matt Drake ve Michael Bacall'un üstlendiği filmin başrollerinde Thomas Mann, Oliver Cooper ve Jonathan Daniel Brown yer alır. Film, okuldaki popülaritelerini arttırmak amacıyla üç arkadaşın düzenlediği doğum günü partisinin bir müddet sonra kontrolden çıkmasını konu almaktadır.

Başlangıçta geçici bir isim olarak düşünülen Project X isminin, gizemli bir izlenim uyandırmasının ardından korunmasına karar verildi. Filmdeki oyuncuların büyük kısmı tanınmış isimlerden ziyade kariyerlerine yeni başlayan isimlerden seçilerek gerçek bir parti görünümü yaratılmaya çalışıldı. Çekimleri Los Angeles'ta gerçekleştirilen film, toplamda 12 milyon dolara mâl oldu. Büyük bir kısmı partinin katılımcılarından birinin el kamerasıyla çekilmiş izlenimi veren filmde, partinin diğer katılımcılarının kameralı cep telefonlarıyla çektiği görüntüler de kullanıldı. Devamı...

Günün maddeleri
İstanbul 5054.jpg
Bayezid Camii, (Beyazıt Camii ve Beyazıd Camii olarak da bilinir) İstanbul'un Bayezid semtinde Sultan II. Bayezid tarafından yaptırılmış ünlü bir cami.

Osmanlı klasik dönem mimarisinin erken dönem eserleri arasında bir yapıdır. Semte dağınık bir şekilde inşa edilmiş olan külliyenin ana elemanı durumundaki parçasıdır. Mimarının kim olduğu kesin olarak bilinmez; Mimar Hayrettin, Mimar Kemaleddin veya Yakupşah bin Sultanşah tarafından yapıldığına dair görüşler vardır. İstanbul’da orijinalliğini koruyan en eski selatin camii olarak kabul edilir. II. Bayezid’in mezarı, caminin haziresinde bulunur.

Bizans devrinde Theodosius Forumu olarak adlandırılan ve şehrin en büyük meydanı olan meydanında Sultan Bayezid Veli tarafından yaptırıldı. İstanbul’un fethinden sonra şehre kurulan ikinci büyük selatin camii idi. Şehirdeki ilk selatin camii olan Fatih Camii orijinalliğini kaybettiğinden İstanbul’da orijinalliğini koruyan en eski selatin camii olarak kabul edilir. Cümle kapısında Şeyh Hamdullah'ın yazdığı kitabeye göre 1501-1506 yılları arasında beş yılda tamamlanmıştır. Evliya Çelebi’nin aktardığında göre caminin açılış günü ilk namazı padişahın kendisi kıldırmıştı. Devamı...


Aubrey Beardsley - Edgar Poe 2.jpg
Kara Kedi, Edgar Allan Poe tarafından yazılmış kısa öyküdür. Öykü ilk defa 19 Ağustos 1843'te The Saturday Evening Post adlı gazetede yayımlandı. Suç psikolojisinin ele alındığı öykü genelde yazarın Gammaz Yürek isimli öyküsüyle birlikte ele alınır. Her iki öyküde de bir katil suçunu gizler ve hiç yakalanmayacağını düşünür, ancak kendisine suçunu sürekli hatırlatan rahatsız edici bir şey sebebiyle sonunda kendi kendini ele verir. Öykü, güvenilmez bir anlatıcı tarafından birinci tekil şahıs ağzından anlatılır. Bu anlatıcı, söylediğine göre küçüklüğünden beri hayvanları sevmiştir. Eşiyle birlikte, Pluto adındaki bir kedi de dahil olmak üzere pek çok ev hayvanına sahiptir. Kedi anlatıcıyı özellikle sever, anlatıcı da kediyi sevmektedir. Yıllar süren bu dostluk, anlatıcının alkolik olmasıyla sonlanır. Bir gece eve sarhoş dönen anlatıcı, ayaklarına dolanan kediyi uzaklaştırmak ister. Korkuya kapılan kedi anlatıcıyı ısırır. Bunun üzerine öfkelenen anlatıcı hayvanı yakalar, cebinden çıkardığı bir çakı ile kedinin bir gözünü çıkarır.

Bu andan itibaren kedi, sahibini gördüğü anda korku içinde kaçmaya başlar. Anlatıcı ilk başta pişman olur ve suçundan dolayı vicdan azabı çeker. Ancak bu duygu zamanla hoşlanmamaya dönüşür ve anlatıcı kedinin etrafındaki varlığına dayanamamaya başlar. Bir gün kediyi bahçeye çıkarıp bir ağaca asarak öldürür. O gece anlatıcının evinde esrarengiz bir yangın çıkar, adam eşi ile birlikte kaçmak zorunda kalır. Devamı...

Günün seçkin resmi
Afrika haritası
1571'de Portekizli kartograf Fernão Vaz Dourado tarafından çizilen Afrika'nın kuzeybatı sahilini gösteren denizcilik haritası. Haritanın çerçevesinde São Tomé'ye kadar olan bütün Afrika ve Gine sahilleri çizilmektedir. yazısı yer almaktadır. Günümüzde Lizbon'da bulunan Torre do Tombo Ulusal Arşivi'nde saklanmaktadır.

Üreten : Fernão Vaz Dourado

Tarihte bugün

Karl Benz

Olaylar

Doğumlar

Ölümler

Daha fazlası...


 
CC-BY-SA icon.svg
Vikipedi içeriği, Creative Commons Atıf/Benzer-Paylaşım Lisansı kapsamındadır.
Ek bilgi için Telif hakları sayfasına bakınız.
Özgür Ansiklopedi Vikipedi