Akyaprak, Biga

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Akyaprak
—  Köy  —
Çanakkale
Çanakkale
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İl Çanakkale
İlçe Biga
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam -
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 286
İl plaka kodu 17
Posta kodu 17200
İnternet sitesi: [2]

Akyaprak Köyü, Çanakkale ilinin Biga ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı sonrası, yaşadıkları bölgede baskılar sonucu, 1879 (Rumi 1295) yılında Bulgaristan'ın Razgrat (Hazgrat) Kasabası, Ayazlar Köyü'nden göç eden muhacir halk tarafından kurulmuştur. Şimdiki yerleşim birimi, o yıllarda akmeşe ve kızılcık ağaçları ile kaplı bir ormanlıktır. Bu ormanlık bölge açılarak, yerleşim biriminin kurulması sağlanmıştır. Çevredeki "ak yapraklı kuru meşe ağaçlarının" çokluğundan dolayı kurulan köye de AKYAPRAK adı verilmiştir. Bu varsayımla göç olayının sonbaharda gerçekleştiği tahmin edilmektedir.

Kaynak: Engin Gürsu, Biga-Pegai, 18-09-2001, Biga Doğuş Gazetecilik, Matbaacılık, Yayıncılık Ltd. Şti.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek ve görenekleri bağlı bulunduğu BİGA ilçesinin diğer muhacir köyleri gibidir. 2000'li yıllarda gelenek haline getirilen köy hayrı da her yıl yapılmaktadır.

Yemekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarhana Çorbası
Bir tencereye biraz zeytin yağ konur. Bunun içine bir kaşık domates salçası ilave edilerek kavrulur. Üzerine bir litre kadar soğuk su ilave dökülür. Önceden hazırlanan tarhanadan iki yemek kaşığı ilave edilerek eriyinceye kadar karıştırılır. Tarhana eridikten sonra (karıştırma bırakılır) kaynatmaya devam edilir. Kaynayan çorba biraz koyulaşır, tuz ilave edilerek sıcak sıcak servis yapılır. Bazı evlerde tarhana piştikten sonra 4-5 diş sarımsak soyulup güzelce dövüldükten sonra ilave edilir.
Tarhana çorbasına yağ ve salça konmamış ise süt veya süt kaymağı ilave edilirse buna sütlü tarhana çorbası denir.
Keşkek
Meşhur yiyeceği keşkektir. Kepeği arıtılmış buğday, zeytinyağı, et Kepeği alınmış buğday güzelce yıkanır. Kalaylı bakır kazanların içene yeteri kadar zeytinyağı konur. Buğday içine dökülür. Buğdayın arasına kuzu veya koyun eti konur. Önceden meşe odununda yanan kömürün üzerine kazan konur.yalnız kömür fazla alevli olmayacak üzeri küllenmiş olacak. Kazan içinde buğday, et, yağ 6-7 saat aynı derecede kaynatılacak. Kazanın içinde keşkek kaynadıkça üzerine ayrı bir kazanda kaynayan sudan ilave yapılacak. Kazanımıza kesilen hayvanların kemikleri kaynatılarak suyu ilave yapılır. Keşkeğin hazır hale geldiğini anladığımız an ona keşkek tokmaklarıyla güzelce sıcak su ilave yapılarak dövülür. Günümüzde bu dövme işi traktörün arkasına takılan traktör mikseriyle dövülür. Keşkek yemeği dövülürken aşçı tarafından tuzuna, yağına ve damak tadına bakılır. Servise hazır hale gelince tabaklarla veya küçük tepsilerle isteyenlere üzerine haşlama et ve kavurma et dökülerek servis yapılır.
Ahlat Turşusu
Tam olgunlaşmış ahlatlar temizlenir. Bir ağaç fıçının içine doldurulur üzerine su basılır. Bir ay bekletildikten sonra içilecek miktarda çıkarılır isteğe göre şeker ilave edilip servise sunulur.
Erik Macunu
Ekşi (yaban) eriği olgunlaştığı esnada toplanıp temizlenip kazana doldurulup pişirilir. Marmelat şeklini alıncaya kadar kaynatılıp süzülür. Cam şişelere doldurulup senenin her hangi bir gününde oradan bir miktar alınarak su seker ilave edilerek çoğaltılıp içilir.
Üzüm Pekmezi
Köyün bağlarından, bağ bozumu mevsimnde toplanan farklı cinsteki üzümlerden yapılır. ilk olarak üzüm bağdan toplanır ve eve getirilir, çuvalların içine konulan üzümler güzelce ezilir ve şıraları (suları) çıkarılır. daha sonra bu sular yüksek sıcaklıktaki odun ateşinde kaynatılır ve daha sonra kaynatılan bu şıra güzelce süzülür. süzülen şıra tekrar kaynatılmak üzere büyük bir tavada ocağa konulur, ara ara karıştırılır ki dibine yapışmasın. Koyulaşıncaya kadar güzelce kaynatılır ve pekmez bu aşamalardan sonra kullanılmaya hazırdır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çanakkale iline 97 Km., Biga ilçesine 6 Km. uzaklıktadır. Köyün merası içerisinde köyün adını taşıyan sulama amaçlı yapılmış gölet bulunmaktadır. Ayrıca hafta sonları tatil ve eğlence amaçlı gölete ilçeden ve civar köylerden vatandaşlar gelmektedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 421
2000 -
1997 329

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy halkının asıl geçim kaynağı büyükbaş hayvancılıktır. Hayvancılık üzerine kurulmuş tarım da köy halkının uğraş alanıdır. Ayrıca köy halkının bir kısmı da meyvecilik ve sebzecilikle uğraşmaktadır; yetiştirilen ürünler ilçe pazarında değerlendirilmektedir. Köyde Biga'nın çoğu köyünde bulunmayan bağcılık da yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamakta, taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi de vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde internet (ADSL) hizmetleri de faal hale getirilmiştir.

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]