Aşağıdemirci, Biga

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Aşağıdemirci
—  Köy  —
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İl Çanakkale
İlçe Biga
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam -
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 286
İl plaka kodu 17
Posta kodu 17200
İnternet sitesi: [2]

Aşağıdemirci Köyü, Çanakkale ilinin Biga ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün kuruluş tarihi resmî kaynaklarda, “93 Harbi ”nden sonra diye geçmektedir.1877-78 Osmanlı – Rus savaşı eski Rumî takvimde 1293'e denk düştüğünden, eskiler kısaca bu savaşı “93 Harbi” diye adlandırdılar. Rus baskısıyla 1864'te Kafkaslardan Anadolu'ya başlayan sürgün dalgası, 93 Harbi ile daha da artar. Köyümüzün kurucu aileleri de bu tarihte Adıgey bölgesi- Maykop civarı köylerinden önce İstanbul'a, oradan da Biga'ya gelirler. Daha önce gelip İdriskoru köyüne yerleşenlerce konuk edilirler. Bir süre sonra Bahçeli'ye, oradan da Hacıköy'e gelirler. Daha sonra avlanma ve hayvanlarını otlatma amaçlı dolaşırlarken, önce Demirci Boğazı na bakan yamaçları, daha sonra da köyümüzün şimdiki yerini mesken tutarlar. Bu kuruluşun kesin tarihi resmî kaynaklarda belirtilmez. Ancak anlatılanlardan hareketle, 1885 tarihi kuvvetle muhtemel görünüyor. Zekeriya Gökgöz bir sohbetinde, babası Molla Davut'un köyün kurulduğu yere, ana rahminde geldiğini ve buraya yerleştiklerinde doğduğunu söylemişti. Molla Davut'un doğum tarihi, kayıtlarda 1301 olarak geçmektedir. Bu da 1885 'e denk düşmektedir. İlk adı “Beceşköy” olan köyümüze 1912-13 Balkan Harbi sonrası göçleriyle, “Evlad-ı Fatihan”lar yerleştirilir. “Demirci Boğazı” adıyla Sinekçi nahiyesine bağlı bir köy olarak ilk mührü basılır. Cumhuriyetin ilk yıllarında verilen Nüfus cüzdanlarında köyümüzün adını “Demirci Civarı” olarak görürüz. Yukarıdemircililerle süregelen mera kavgaları sonucu köyümüz Aşağıdemirci adıyla anılmaya başlar.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Çerkesler Kimdir ? Çerkesler Kafkasyada yaşayan bir topluluktur. Kökenleri konusunda birkaç değişik görüş vardır. Son araştırmalar ataları olarak Meot-Sindler'e dayandırır. Sakalar(= İskitler), Thraklar, Kimmerler, Kassitler, Hazarlar gibi kavimlerle çağdaştırlar. Bölgenin kurganlardaki buluntular, Sümer ve Hitit uygarlıklarıyla kimi benzerlikler gösterdiği dikkate alınırsa, İ.Ö. en az ikibinli yıllarda tarih sahnesine çıktıklarını söyleyebiliriz. Daha çok Kafkasyanın kuzeyinde dağlık bölgelerinde, küçük gruplar halinde yaşadıklarından, dillerinde farklılıklar oluşmuştur. Birçok kavimlerin geçit yolu üzerinde olmalarına rağmen varlıklarını günümüze kadar sürdürmüşlerdir. Bu nedenle bugün bile Kafkasyada halen, irili-ufaklı cumhuriyetler ve özerk bölgeler vardır. Belli başlı 12 ana grup, 7 Cumhuriyeti ve birkaç özerk bölge halindedirler. Dil özellikleri birçok dilbilimcinin araştırma konusu olmuştur. Fransız araştırmacı George DUMEZIL ekibiyle en kapsamlı incelemeler yapmış ve özel bir enstitü kurmuştur. Çerkes sözcüğünün çok sayıda yorumu yapılır. Farsça “Dört adam” anlamına gelir. Bir diğer söylenceye göre de, Türkçe veya Tatarca olduğu, çer “yol”, ve kesmek sözcüklerinden geldiğidir. Çerkeslerin kendileri bu sözcüğü efsanevî yönden Küçük Asya(=Anadolu)'ya dayandırır: “--İki kardeş, Ker(veya Çer) ile Kes, eskiden Küçük Asya'da oturuyorlarmış. Ne türden olduğu bilinmeyen olaylar sonucu ülkelerini terk etmek zorunda kalıp Kafkasya'ya gelmişler ve çerkes halkına adlarını vermişlerdir.” Diğer yandan, çerkeslerin eskiden bu adı taşımadıkları ve kendilerine geleneksel olarak “Adighe” dedikleri söylenir. Çerkes anlatılarında kökeni belli olmayan bir halkın çok eski zamanda, Küçük Asya'da Sinop yakınında yaşadığı söylenmektedir. Bu halk ateş ve demirciler tanrısı Tleps veya Lepch ile ormanlar tanrısı Moezitha'ya tapınıyormuş. Bu söylence ile Nuh tufanının son araştırmalara göre aslında Ağrı dağı civarında değil, Sinop civarında oluştuğu dikkate alınırsa, nedeni bilinmeyen ve ülkelerini terke neden olan olayın Nuh tufanı olduğu düşünülerek, bağlantı kurulabilir. Coğrafya bilgini Strabon'a göre Amazonlar, Kuzey Kafkasya'da Gargarların yakınında, yani Çeçen-İnguş ülkesinde yaşamışlardır. Grek mitolojisinde de Giresun civarından Kafkaslara uzanan kuşak üzerinde gösterilmektedir. Mâze sözcüğü çerkes dilinde “Ay” anlamına geldiği, Amazon'un ay gibi güzel savaşçı kadın anlamı çıkarılır.

Ayrıntılı bilgi için bak: “Çerkeslerin Kökeni- Prof.Dr. Aytek NAMITOK Çerkesleri genel olarak üç ana grupta toplarsak: 1-ADİGHELER : Kendilerini asıl çerkes kabul ederler ve iki bölümdürler: A) Kiakhlar Kafkasyanın kuzeybatısındadırlar ( -Bjeduğ, Abzakh, Şhapsığ-Natkoy, Kemirkoy, v.b.) B) Şhaghlar Kafkasyanın kuzeydoğusunda, yukarısında (- Kabartay, Besleney, v.b) 2- UBIKHLAR : Shagoache ile Pcheha kaynaklarında ve Karadenizin kıyılarında yaşarlar. Kuzeyde ve Doğuda Natkoylar, Agoylar ve Abzakhlar, Güneyde ise Abkhazlar ile çevrili bulunan Ubıkhlar, Adighe ile Abkhaz arasında bir halktır. 3- ABKHAZLAR : Asıl Abkhazlar ve Abazalar olmak üzere iki gruba ayrılabilirler. Bzibeler, Akhipseler, Aybgalar, Zamballar, Khirpisler, Tchajiler, Sadzeler bu gruba girerler.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çanakkale iline 90 km, Biga ilçesine 12 km uzaklıktadır. Aşağıdemirci Köyü Çanakkale İline bağlı Biga İlçesinin bir köyüdür. Çanakkale 'ye 100 km , Biga'ya 12 km , Bursa'ya 172 km uzaktadır. Çanakkale - Bursa yolu üzerinde, Bursa yönünde Çanakkale'den 100. km, Biga'dan 10. km de, Bulunan Osmaniye Köyünden sağda, anayoldan 3 km uzaklıkta bulunmaktadır. Doğusunda Hacıpehlivan, Güneybatısında Anbaroba, Güneyinde Sazoba, Batısında Hacıköy, Kuzeybatısında Şirinköy-Osmaniye Kuzeyinde Yukarı Demirci Köyü bulnmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 -
1997 250

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Gazete[değiştir | kaynağı değiştir]

Biga Aşağıdemirci Köyü'nün gazetesi 1997 yılında çıkarılmaya başlamış günümüze kadar gelmiştir. Yaklaşık 17 senedir yayını devam etmektedir.

Web Sayfası[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ilk kurulan web sitesi 2001 yılında kurulmuştur. "www.asagidemircikoyu.net.tr.tc" dir. Şuan da www.asagidemirci.com (2006'dan günümüze Haklın Web Sitesi) ve '''www.asagidemirci.net adresinden günlük haber akışı devam etmektedir

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

http://www.asagidemirci.com http://www.asagidemirci.net