2013 Dünya Atletizm Şampiyonası - Erkekler üç adım atlama

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
2013 Dünya Atletizm Şampiyonası
Erkekler üç adım atlama
2013 World Championships in Athletics (August, 10) by Dmitry Rozhkov 10.jpg
Mücadelenin yapıldığı Lujniki Stadyumu
Yer Lujniki Stadyumu
Tarih 16 Ağustos (Ön eleme)
18 Ağustos (Final)
Sporcu sayısı 15 ülkeden 21 sporcu
Madalyalar
Altın madalya 
Gümüş madalya 
Bronz madalya 
«2011 2015»
2013 Dünya Atletizm Şampiyonası'ndaki
müsabakalar
Athletics pictogram.svg
Koşu etkinlikleri
100 m   erkekler   kadınlar
200 m erkekler kadınlar
400 m erkekler kadınlar
800 m erkekler kadınlar
1500 m erkekler kadınlar
5000 m erkekler kadınlar
10.000 m erkekler kadınlar
100 m engelli kadınlar
110 m engelli erkekler
400 m engelli erkekler kadınlar
3000 m hendekli erkekler kadınlar
4 × 100 m bayrak erkekler kadınlar
4 × 400 m bayrak erkekler kadınlar
Yol etkinlikleri
Maraton erkekler kadınlar
20 km yürüyüş erkekler kadınlar
50 km yürüyüş erkekler
Saha etkinlikleri
Uzun atlama erkekler kadınlar
Üç adım atlama erkekler kadınlar
Yüksek atlama erkekler kadınlar
Sırıkla atlama erkekler kadınlar
Gülle atma erkekler kadınlar
Disk atma erkekler kadınlar
Cirit atma erkekler kadınlar
Çekiç atma erkekler kadınlar
Kombine etkinlikler
Heptatlon kadınlar
Dekatlon erkekler

2013 Dünya Atletizm Şampiyonası'nda erkekler üç adım atlama yarışı 16 ve 18 Ağustos tarihinde gerçekleştirilmiştir.[1]

Rekorlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Mücadele öncesi rekorlar aşağıdaki gibiydi.[2]

Dünya rekoru  Jonathan Edwards (GBR) 18.29 İsveç Göteborg, İsveç 7 Ağustos 1995
Şampiyona rekoru  Jonathan Edwards (GBR) 18.29 İsveç Göteborg, İsveç 7 Ağustos 1995
Tüm dünyadaki yılın en iyi derecesi  Pedro Pablo Pichardo (CUB) 17.69 Küba La Habana, Küba 4 Haziran 2013
Afrika rekoru  Tarik Bouguetaïb (MAR) 17.37 Fas Khemisset, Fas 14 Temmuz 2007
Asya rekoru  Li Yanxi (CHN) 17.59 Çin Halk Cumhuriyeti Jinan, Çin 26 Ekim 2009
Avrupa rekoru  Jonathan Edwards (GBR) 18.29 İsveç Göteborg, İsveç 7 Ağustos 1995
Güney Amerika rekoru  Jadel Gregório (BRA) 17.90 Brezilya Belém, Brazilya 20 Mayıs 2007
Kuzey ve Orta Amerika, Karayipler rekoru  Kenny Harrison (USA) 18.09 Amerika Birleşik Devletleri Atlanta, ABD 27 Temmuz 1996
Okyanusya rekoru  Ken Lorraway (AUS) 17.46 Birleşik Krallık Londra, Büyük Britanya 7 Ağustos 1982

Katılım kriteri[değiştir | kaynağı değiştir]

Şampiyonaya katılmak için geçilmesi gereken baraj dereceleri aşağıdaki gibiydi.[3]

A barajı B barajı
17.20 16.85

Program[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarih Saat Tur
Ağustos 16, 2013 10:00 Ön eleme turu
Ağustos 18, 2013 16:45 Final

Sonuçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ön eleme turu[değiştir | kaynağı değiştir]

Her seride ilk 17.05 mt'yi geçenler (Q) veya en azından ilk 12 (q) bir üst tura yükselir.[4]

Sıra Grup İsim Ülke #1 #2 #3 Sonuç Notlar
1 A Teddy Tamgho  Fransa (FRA) x 17.41 17.41 Q
2 B Yoann Rapinier  Fransa (FRA) 16.79 17.39 17.39 Q
3 B Christian Taylor  ABD (USA) 17.36 17.36 Q
4 A Will Claye  ABD (USA) 16.81 17.08 17.08 Q
5 B Pedro Pablo Pichardo  Küba (CUB) 17.06 17.06 Q
6 A Dong Bin  Çin (CHN) x x 16.98 16.98 q
7 A Marian Oprea  Romanya (ROU) 16.91 x x 16.91 q
8 B Samyr Laine  Haiti (HAI) 16.87 16.54 16.87 q
9 B Fabrizio Schembri  İtalya (ITA) 16.57 16.83 16.83 q
10 B Aleksey Fedorov  Rusya (RUS) x 15.98 16.83 16.83 q
11 B Dimitrios Tsiamis  Yunanistan (GRE) 16.69 16.06 16.47 16.69 q
12 A Gaëtan Saku Bafuanga Baya  Fransa (FRA) 16.63 16.37 15.91 16.63 q
13 A Renjith Maheshwary  Hindistan (IND) 16.08 16.63 16.28 16.63
14 B Viktor Kuznyetsov  Ukrayna (UKR) 16.50 16.60 x 16.60
15 A Fabrizio Donato  İtalya (ITA) x 16.20 16.53 16.53
16 A Jefferson Sabino  Brezilya (BRA) x 16.49 16.05 16.49
17 B Roman Valiyev  Kazakistan (KAZ) 16.34 16.43 15.97 16.43
18 B Omar Craddock  ABD (USA) 14.91 16.18 16.40 16.40
19 A Zlatozar Atanasov  Bulgaristan (BUL) 16.16 16.04 16.21 16.21
20 B Jonathan Drack  Mauritius (MRI) x 14.89 15.54 15.54
A Daniele Greco  İtalya (ITA) DNF
A Tosin Oke  Nijerya (NGA) DNS

Final[değiştir | kaynağı değiştir]

Yarış yerel saat ile 16:45'de başlamıştır.[5]

Sıra İsim Ülke #1 #2 #3 #4 #5 #6 Sonuç Notlar
1 Teddy Tamgho  Fransa (FRA) 17.65 x x 17.68 x 18.04 18.04 WL
2 Pedro Pablo Pichardo  Küba (CUB) 17.38 17.68 x 17.22 17.52 16.98 17.68
3 Will Claye  ABD (USA) 17.19 17.33 17.52 17.38 16.94 17.46 17.52 SD
4 Christian Taylor  ABD (USA) 16.99 x 16.49 16.69 17.13 17.20 17.20
5 Aleksey Fedorov  Rusya (RUS) 16.34 16.90 x 16.79 x 16.42 16.90
6 Marian Oprea  Romanya (ROU) 16.82 x 16.59 x x x 16.82
7 Gaëtan Saku Bafuanga Baya  Fransa (FRA) 16.64 16.79 15.97 16.70 16.64 16.24 16.79
8 Fabrizio Schembri  İtalya (ITA) x 16.61 16.74 x 16.00 x 16.74
9 Dong Bin  Çin (CHN) x 16.65 16.73 16.73
10 Dimitrios Tsiamis  Yunanistan (GRE) 16.66 x 16.38 16.66
11 Samyr Laine  Haiti (HAI) x 16.09 x 16.09
12 Yoann Rapinier  Fransa (FRA) 13.98 x 15.17 15.17

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]