Şemsi Efendi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Şemsi Efendi (d. 1851 - 1917, Eyüp, İstanbul), Osmanlı eğitimci.

1867 yılında Selanik Mülkiye Rüştiyesi'ni bitirmiştir. Ailesine mali katkıda bulunmak için bir dükkânda çalışmaya başlamıştır. Aynı zamanda rüştiyeye devam edemeyenlere özel dersler vermiştir. 1869-1871 yılları arasında Aynaroz gümrük idaresinde kâtip olarak çalışmıştır. 1871 yılından itibaren de Selanik'te yeni açılan bir yabancı özel okulda Türkçe öğretmenliği yapmaya başlamıştır.

1872 yılında Selanik'te ilk okulunu açmıştır. "Şemsi Efendi Mektebi" ismini verdiği okul Feyziye Mektepleri Vakfı'nın öncülüdür. Mustafa Kemal Atatürk de Hafız Mehmed Efendi Mektebinden sonra burada öğrenim görmüş ve Şemsi Efendi, Atatürk'ün öğretmenliğini de yapmıştır.[1]

Şemsi Efendi'nin Selanik'teki öğretmenliği, Balkan Savaşları'na kadar devam etmiştir. Şehrin, Yunanların eline geçmesinden sonra İstanbul'a göç etmiştir. İstanbul'da ilköğretim müfettişliğine tayin edilmiştir. Eyüp civarında 1917 yılında ölmüştür. Kabri, Üsküdar'daki Bülbülderesi Mezarlığı'ndadır.

Soner Yalçın'ın Efendi: Beyaz Türklerin Büyük Sırrı adlı kitabında Şemsi Efendi'ye yönelik "...Artık Selanik'te cemaatlerin finanse ettiği modern eğitim veren okullar faaliyetteydi. Bunların en ünlüsü, 1873′te Vali Midhat Paşa zamanında, Şemsi Efendi (Şimon Zvi) tarafından açılan Fevziye Mektebi'ydi. Yoksul bir ailenin çocuğu olan rüştiye mezunu Şemsi Efendi öğretmen olmak ve mahalle mektebinde uygulanan ezbercilik sisteminden koparak yeni öğretim yöntemleri uygulamak amacıyla bu okulu açmıştı. Şemsi Efendi Sabetayistti" ifadeleri yer almaktadır.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "FEYZİYE MEKTEPLERİ". Feyziye Mektepleri Vakfı. http://www.fmv.edu.tr/hakkimizda/feyziye-mektepleri-vakfi. Erişim tarihi: 7 Ağustos 2012. 
  2. ^ Yalçın, Soner (2004). Efendi: Beyaz Türklerin Büyük Sırrı (31. bas.). Doğan Kitap. ss. 59. ISBN 9789759915162.