İslami Büyük Doğu Akıncıları Cephesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(İBDA-C sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara
IBDA-C.svg

İslami Büyük Doğu Akıncıları Cephesi (kısaca İBDA-C), Necip Fazıl Kısakürek'in ortaya koyduğu "Büyük Doğu" ideolojisini ve federatif yapılı bir İslami devletin kurulmasını amaç edinmiş bir oluşum.

Örgüt ilk olarak, 1989 yılında Ankara ve İstanbul'da yapmış olduğu izinsiz gösteriler ile adını duyurmuştur. Grubun liderliğini Salih Mirzabeyoğlu adı ile tanınan ve mensuplarınca "kumandan" olarak isimlendirilen Salih Mirzabeyoğlu'nun yaptığı ileri sürülmektedir.

Örgüt, "kendinden zuhur diyalektiği" olarak adlandırdıkları bir yapılanma tekniğini ve bu tekniğin gereği olarak, herhangi bir hiyerarşik irtibata girmeksizin bağımsız gruplar şeklinde yapılanma yöntemini kullanır.[kaynak belirtilmeli] Cephe faaliyetleri birbirinden bağımsız müslümanlar tarafından yürütülmektedir. Her Müslüman, kendisine belli bir hedef ve işlev belirleyerek ayrı ayrı gruplaşabilir ve hepsi "Büyük Doğu" fikriyatı doğrultusunda, kimseden emir almaksızın kendi grubu içinde faaliyet gösterir.

Örgütün ilim kanadı olarak ifade edilebilecek bir kanat, kitap ve dergi yayını, toplantı, konferans ve sergi ve bunun gibi faaliyetleri üstlenir. Geçmişte Ak-Doğuş, Ak-Zuhur, Akın Yolu, Taraf, Akademya ve Tahkim dergilerini çıkartan örgüt, günümüzde Beklenen Yeni Nizam, Aylık Dergi, Baran, Furkan Dergisi adlı dergiler çevresinde çalışmaktadır.