Zombilerin Şafağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Zombilerin Şafağı
Shaun of the Dead
Shaun of the Dead film posteri
YönetmenEdgar Wright
YapımcıNira Park
Yazar
Oyuncular
Müzik
  • Pete Woodhead
  • Daniel Mudford
Görüntü yönetmeniDavid M. Dunlap
KurguChris Dickens
Yapım şirketi
Dağıtıcı
Çıkış tarih(ler)i29 Mart 2004 (2004-03-29) (Londra)
9 Nisan 2004 (2004-04-09) (Birleşik Krallık)
24 Eylül 2004 (2004-09-24) (Amerika Birleşik Devletleri)
Süre99 dakika[3]
Ülke
  • Birleşik Krallık
  • Fransa
  • Amerika Birleşik Devletleri[4]
Dilİngilizce
Bütçe$6.1 milyon[5]
Hasılat$30 milyon

Zombilerin Şafağı (İngilizce özgün adıyla: Shaun of the Dead) Edgar Wright tarafından yönetilen ve Wright ve Simon Pegg tarafından senaryosu yazılan 2004 yapımı bir zombi komedi filmidir. Pegg, Londra'da arkadaşı Ed (Nick Frost) ile bir zombi kıyametine yakalanan ezik bir satıcı olan Shaun karakteri olarak rol alıyor. Filmde Kate Ashfield, Lucy Davis, Dylan Moran, Bill Nighy ve Penelope Wilton birlikte rol alıyor. Three Flavours Cornetto trilogy üçlemesinin ilk bölümüdür. Bunu Sıkı Aynasızlar (2007) ve Dünyanın Sonu (2013) filmleri takip etmektedir.

Shaun of the Dead, Pegg ve Wright'ın televizyon dizileri Spaced'de kullandıkları fikirlerden, özellikle de Pegg'in tembel karakterinin bir zombi istilasını halüsinasyon gördüğü bir bölümden gelişti. Film, George A. Romero'nun yönettiği Yaşayan Ölülerin Gecesi filmlerine gönderme yapıyor. Ana çekimler Mayıs ve Haziran 2003 tarihleri arasında Londra'da ve Ealing Studios'ta gerçekleşti.

Filmin prömiyeri 29 Mart 2004'te Londra'da yapıldı ve 9 Nisan 2004'te Birleşik Krallık'ta ve 24 Eylül'de Amerika Birleşik Devletleri'nde sinemalarda gösterime girdi. Film, 6.1 milyon dolarlık bir bütçeyle dünya çapında 30 milyon dolar hasılat elde ederek ticari bir başarı elde etti ve İngiliz Akademisi Film Ödülleri'nde iki adaylık aldı. Channel 4'ün En Büyük 50 Komedi Filmi listesinde üçüncü sırada yer aldı ve kısa sürede kült bir takipçi kitlesi edindi. Film çalışmalarında, film 11 Eylül saldırıları sonrası kaygının bir ürünü ve aynı zamanda ulusötesi komedide bir model olarak görülüyor. Filmde zombiizmin yayılması, hastalık kontrolü için bir modelleme örneği olarak kullanılmıştır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Londra, Crouch End'de elektronik satıcısı Shaun'un hayatında hiçbir yönü yoktur. Meslektaşları tarafından saygısızlığa uğrar, üvey babası Philip ile anlaşamaz ve kendini geliştiremeyince kız arkadaşı Liz tarafından terk edilir. Kalbi kırılan Shaun, tembel en iyi arkadaşı Ed ile en sevdikleri bar olan Winchester'da sarhoş olur. Evde, Shaun ve Ed'in ev arkadaşı Pete, bir hırsızın ısırık yarasından şikayet eder ve Shaun'u hayatını bir araya getirmesi için azarlar.

Sabaha doğru, bir zombi kıyameti Londra'yı alt üst eder. Shaun ve Ed, bahçelerinde kürek ve kriket sopasıyla öldüresiye dövdükleri iki zombiyle karşılaşana kadar fark etmekte yavaştırlar. Shaun'un annesi Liz ve Barbara'yı kurtarmak için bir plan yaparlar ve ardından Winchester'daki krizi beklerler. Pete'in arabasında kaçarlar ve çoktan ısırılmış olan Philip ve Barbara'yı alırlar. Daha sonra Liz ve ev arkadaşları David ve Dianne'ı almak için Philip'in Jaguar'ını kullanırlar. Philip, Shaun zombi olmadan önce Shaun ile barışır.

Grup arabayı terk eder ve Londra'daki mahallelerine gizlice girer, arkadaşlarına rastlar ve onları taklit ederek zombilerden kaçar. Shaun'un barın üzerindeki Winchester tüfeğinin işlevsel olduğunu keşfettiği Winchester'ın içine sığınırlar. Barbara yol boyunca ısırıldığını açıklar ve Liz ile Shaun'un ilişkisine onay verdikten sonra ölür. David, Barbara'yı vurmaya çalışır, ancak Shaun onu durdurur ve gru tartışmaya başlar: Shaun, David'i ondan nefret etmekle ve Liz'e aşık olmakla suçlar, ki Dianne bunu kabul eder. Perişan halde olan Shaun, yeniden canlanan Barbara'yı vurmak zorunda kalır.

Zombiler bara girerek David'i yiyip bitirir ve Dianne onun intikamını almak (ya da kurtarmak) için kalabalığa koşar. Zombileşmiş Pete belirir ve Ed'i ısırır ve Shaun, Pete'i vurup öldürür. Shaun, Liz ve Ed barın arkasına siper alırlar ve Shaun, üçlü mahzene sığınmadan önce onu ateşe verir. Ellerinde sadece iki kurşun kaldığını fark eden Shaun ve Liz intiharı düşünürken Ed zombiler tarafından yutulmayı seçer. Shaun, sokağa açılan bir fıçı asansörü keşfeder ve Ed, zombiler içeri girerken tüfekle kalmaya gönüllü olur. Gelen İngiliz Ordusu kalabalığı vurur ve Shaun ile Liz'i güvenli bir yere götürür.

Altı ay sonra, medeniyet normale döner ve hayatta kalan zombiler ucuz işgücü ve eğlence olarak kullanılır. Liz, Shaun'un yanına taşınır ve Shaun, zombileşmiş olan Ed'i birlikte video oyunları oynadıkları kulübesinde bağlı tutar.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Elley, Derek (11 Mart 2004). "Shaun of the Dead". Variety. 2 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Temmuz 2019. 
  2. ^ "Shaun of the Dead". Big Talk Productions. 2 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Temmuz 2019. 
  3. ^ "SHAUN OF THE DEAD (15)". British Board of Film Classification. 26 Mart 2004. 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ağustos 2013. 
  4. ^ "Shaun of the Dead (2004)". British Film Institute. 19 Mayıs 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Temmuz 2014. 
  5. ^ Andrew Collins. "Simon Pegg: The World's End is $4 million shy of double what Hot Fuzz cost". RadioTimes. 3 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ağustos 2013.