Ziyaretçi defteri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Münih botanik bahçesinde bir ziyaretçinin yorumları

Ziyaretçi defteri (İngilizceguestbook) (ziyaretçi kaydı) bir ziyaretçinin (isterse) fiziken veya web tabanlı olacak şekilde orada bulunduğunu belirten, gerekirse adını ve adresini verdiği; not, yorum ve değerlendirmelerini paylaştığı kâğıt üzerinde yahut elektronik kayıt. Bu tip kâğıt üzerinde kayıtlı defterler kiliselerde, düğünlerde, cenazelerde ve haka açık özel idarelerde geleneksel olarak kullanılmaktadır. Otel resepsiyonlarında ziyaretçi defterinin özel versiyonları, yasal zorunlulukları doğrultusunda misafirlerden gerekli bilgileri toplayacak şekilde organize edilmiştir. Cenaze evlerinde kullanılan taziye defterleri (İngilizceBooks of Condolence) ve genellikle topluma mal olmuş önemli kişilerin (bir kral'ın yahut başkanın) ölümlerinin ardından veya bir felaketin (bir uçak kazası, sel yangın gibi) ardından yazılan çeşitleri de bulunmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri başkanı Barack Obama 2009'da Kanada parlamentosu ziyareti sırasında ziyaretçi defterini imzalarken.

İnternette ziyaretçi defteri, ziyaret edenlerin siteye yorumlarını yazabildiği sistem günlüğüdür. Bu günlükte ziyaretçi internet sitesinin ya da ilgili konu hakkında düşüncelerini ifade etmesi mümkündür. Genellikle internet sitelerine kayıtlı kullanıcı olmadan yorum bırakmanın en hızlı yoludur. Bu günlüklerin amacı ziyaret edenlerin sınıflandırmaya, dünyanın neresinde yaşadıklarını belirlemeye ve geribildirim almaya yararlar. Böylece ağ yöneticisine sitesini değerlendirmek ve geliştirmek için olanak sağlar. Ziyaretçi defteri genellikle site dışında barındırılan, Perl, PHP, Python veya ASP temelli betiklerdir. Birçok ücretsiz ziyaretçi defteri barındıran siteler ve betikler bulunmaktadır.

Ziyaretçi defterlerine girilen isim ve adres bilgileri (ister kâğıt üzerinde ister elektronik ortamda olsun) istatistik tutmak ve daha sonra ziyaretçinin yeniden gelmesinde kullanılmak üzere saklanır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

"guest book"; The Oxford Pocket Dictionary of Current English. 2009. Encyclopedia.com. 23 Ekim 2010 <http://www.encyclopedia.com 28 Ocak 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.>.