Zevenbergen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Zevenbergen arması

Zevenbergen, Moerdijk belediyesinin bir parçası olan bir Hollanda şehridir. Breda yakınlarındaki Kuzey Brabant eyaletinin kuzeybatısında yer almaktadır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Zevenbergen (kelimesi kelimesine çeviri: Yedi Dağlar) muhtemelen Roma İmparatorluğu zamanında doğal bir koruma bariyeri oluşturan tepelerden adını almıştır. Bununla birlikte, gerçek tepelerin sayısı tartışmalıdır ve büyük olasılıkla yedi değildir. 1964 ve 1965 yıllarındaki arkeolojik kazılar Tunç Çağı boyunca iki tepenin zaten mevcut olduğunu ortaya koymuştur.

On dokuzuncu yüzyılın ortalarından yirminci yüzyılın sonuna kadar, üç şeker fabrikasına sahip olan Zevenbergen şeker üretimiyle ünlüdür. Şeker, nakliye yükümlülüğünün bir sonucu olarak Zevenbergen demiryollarının yanı sıra "Mark" kanalının sonunda bulunan limana kavuştu.

Zevenbergen; Fijnaart en Heijningen, Klundert, Standdaarbuiten ve Willemstad ile birleştiği 1997 yılına kadar ayrı bir belediyeydi. Yeni belediyenin adı aslen "Zevenbergen"ken 1998'de "Moerdijk" olarak değiştirildi.

Toplu taşıma[değiştir | kaynağı değiştir]

Zevenbergen, yakınındaki Oudenbosch'la birlikte kendi istasyonuna sahiptir. Bu istasyon halen Hollanda'da bulunan en eski istasyon binalarından birine sahiptir. Sadece eski istasyon binası Valkenburg'da yer almaktadır.